Radosław Wojtaszek i Michalina Rudzińska mistrzami Polski w szachach

2022-05-16, 23:56  Redakcja/PAP
Radosław Wojtaszek znów może cieszyć się z mistrzostwa. Fot.: Radio PiK

Radosław Wojtaszek znów może cieszyć się z mistrzostwa. Fot.: Radio PiK

Radosław Wojtaszek obronił tytuł mistrza Polski w szachach, pokonując w finale Kacpra Pioruna 1,5:0,5. Najważniejsze rozstrzygnięcie poznaliśmy też w rywalizacji kobiet. W przedostatniej rundzie turnieju tytuł niespodziewanie zapewniła sobie Michalina Rudzińska.

W turnieju rozgrywanym w Kruszwicy mężczyźni rywalizowali systemem pucharowym, a kobiety kołowym. Do finału męskiej części zmagań awansowali broniący tytułu Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun. Pierwszą partię szachiści rozegrali w niedzielę i ta skończyła się remisem. Dzień później Wojtaszek wykorzystał grę białymi bierkami, pokonując rywala po 41 posunięciach. Dla reprezentanta Minutor Energia Gwiazdy Bydgoszcz to piąty tytuł mistrza Polski w karierze.

– Finały nie są od tego, żeby je pięknie rozgrywać, tylko żeby je wygrywać. Nie obchodził mnie styl. Wiedziałem, że będzie nerwowo i że przeciwnik będzie miał swoje szanse – powiedział po zwycięstwie Radosław Wojtaszek.

Zakończyła się także walka o brązowy medal. Sześciu zawodników wzięło udział w turnieju szachów szybkich, w którym musieli rozegrać dziesięć partii. Na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Soćko, zdobywając 6,5 punktu. Łącznie w karierze 43-letni Soćko wywalczył dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe medale mistrzostw Polski.

Do sensacji doszło w rywalizacji kobiet. Już na rundę przed końcem zmagań pewna tytułu jest zaledwie 20-letnia Michalina Rudzińska. Rudzińska meldowała się przed zmaganiami najniższym rankingiem w stawce. Mimo tego praktycznie od początku objęła ona prowadzenie, a złoto zapewniła sobie w poniedziałek, pokonując Karinę Cyfkę.

– Trudno mi cokolwiek powiedzieć, cała się trzęsę. Uwierzyłam, że mogę i się stało. Przed turniejem spodziewałam się każdego wyniku, ale wygranej na rundę przed końcem naprawdę nie. Myślę, że wiele elementów wpłynęło na moją dobrą grę, ale kluczowe było nastawienie i wiara w swoje umiejętności – powiedziała nowa mistrzyni Polski.

Za sukces Radosław Wojtaszek i Michalina Rudzińska otrzymają pokaźne wynagrodzenie finansowe. Oboje wzbogacili się o 60 tysięcy złotych. Łączna pula nagród mistrzostw to 350 tysięcy złotych.

Radosław Wojtaszek po zwycięstwie. Materiał przygotowany przez Przemysława Mazurka

Zbigniew Leszczyński o zwycięstwie Wojtaszka. Radosław Wojtaszek po zwycięstwie. Materiał przygotowany przez Przemysława Mazurka

Sport

Polskie siatkarki wygrały turniej Montreux Volley Masters 2019

Polskie siatkarki wygrały turniej Montreux Volley Masters 2019!

2019-05-19, 09:00
Ekstraklasa koszykarzy - Anwil Włocławek coraz dalej od finału

Ekstraklasa koszykarzy - Anwil Włocławek coraz dalej od finału

2019-05-19, 07:00
Giro dItalia 2019 - Ewan wygrał ósmy etap, Conti pozostał liderem

Giro d'Italia 2019 - Ewan wygrał ósmy etap, Conti pozostał liderem

2019-05-18, 22:00
Żużlowa GP  Dudek trzeci w Warszawie, wygrana Madsena

Żużlowa GP – Dudek trzeci w Warszawie, wygrana Madsena

2019-05-18, 21:59
Liga niemiecka - Bayern mistrzem, Lewandowski królem strzelców

Liga niemiecka - Bayern mistrzem, Lewandowski królem strzelców

2019-05-18, 19:44
Ekstraklasa koszykarzy - Wiśniewski: w niedzielę czeka nas trudniejsze zadanie

Ekstraklasa koszykarzy - Wiśniewski: w niedzielę czeka nas trudniejsze zadanie

2019-05-18, 13:00
Ekstraklasa koszykarek - transfer Litwinki z Energi Toruń do Artego Bydgoszcz

Ekstraklasa koszykarek - transfer Litwinki z Energi Toruń do Artego Bydgoszcz!

2019-05-18, 11:00
Turniej siatkarek w Montreux - Polki w finale po wygranej z Tajlandią 3:0

Turniej siatkarek w Montreux - Polki w finale po wygranej z Tajlandią 3:0

2019-05-18, 09:00
Giro dItalia - Bilbao wygrał siódmy etap, Conti obronił pozycję lidera

Giro d'Italia - Bilbao wygrał siódmy etap, Conti obronił pozycję lidera

2019-05-17, 22:00
Ekstraklasa koszykarzy - Polski Cukier Toruń lepszy od Stelmetu i prowadzi w półfinale

Ekstraklasa koszykarzy - Polski Cukier Toruń lepszy od Stelmetu i prowadzi w półfinale!

2019-05-17, 21:26
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę