28 czerwca 2023

2023-06-28
W drugą środę lata i ostatnią w czerwcu, już na wakacyjnym szlaku w audycji „Radio z Historią” prezentujemy materiały związane z malowniczym miejscem uzdrowiskowym w naszym regionie, obecne historii kujawsko-pomorskiej rozgłośni. Przekonujemy się o tym sięgając do źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Skąd się wzięła nazwa Ciechocinek? Wszystko 11 lutego 2018 roku wyjaśniły: Ewa Dąbrowska i Jarocińska Małgorzata w materiale pt. „Legendy Pomorza i Kujaw - Ciechocinek”. 20 lipca 2019 roku atrakcje i historię parku zdrojowego w Ciechocinku przedstawiła Magda Jasińska w materiale pt. „Wakacyjne podchody”. 30 sierpnia 2003 roku dzień w Ciechocinku przedstawiły Ewa Dąbska i Magda Jasińska w materiale pt. „Uzdrowisko Ciechocinek”. W 1969 roku Ciechocinek był stolicą symfonii, o czym 13 lipca 1969 roku w audycji pt. „Festiwal Orkiestr Symfonicznych” opowiedział Franciszek Prentki. O spotkaniu z Kaziemierzem Kowalskim i burmistrzem Leszkiem Dzierżewiczem, 13 sierpnia 2004 roku w audycji pt. „Ciechocinek - Festiwal Operowo-Operetkowy” opowiedziały: Ewa Dąbska i Magda Jasińska. 16 lipca 2004 roku Maciej Jastrzębski poprowadził transmisję „Festiwalu Romów” z Ciechocinka. 1 lipca 1995 roku wrażenia z 24. Festiwalu Folkloru Kujaw w Ciechocinku przedstawił Andrzej Krystek w audycji „Raz na ludowo”. 31 lipca 1971 roku na śniadano w Ciechocinku zaprosił Włodzimierz Wiśniewski w reportażu Reginy Adamczak pt. „Prężnie o tężniach”. 3 kwietnia 1983 roku czarującego dorożkarza z Ciechocinka przedstawił Paweł Janicki w wypowiedzi pt. „Zaczarowana dorożka”.

Za tydzień pierwsze w lipcu radiowe spotkanie z historią!Wakacje to prawdziwa kopalnia tematów. Z których skorzystamy? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 28 czerwca 2023

21 czerwca 2023

2023-06-21
W pierwszą środę lata i niemal u progu tegorocznych wakacji w audycji „Radio z Historią” prezentujemy materiały właśnie z letnim i wakacyjnym podtekstem, choć przecież pora letnia potrafi przybrać różne oblicza. Przekonaliśmy się o tym sięgając do źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Żegnaj szkoło! 19 czerwca 2019 roku początek wakacji ogłosiła i o planach na wakacjach w audycji „Magazyn informacyjny Polskiego Radia PiK” mówiła Patrycja Malinowska. Dla dzieci, które zostają latem w mieście, zawsze znają się ciekawe zajęcia. 12 lipca 2011 roku materiał o „Półkoloniach teatralnych” przedstawiła Monika Kaczyńska. A może „Półkolonie z robotyką”, o których 21 sierpnia 2017 roku mówił Tomasz Kaźmierski? On też 2 sierpnia 2018 roku zaproponował aktywną formę wypoczynku w materiale pt. „Półkolonie sportowe”. O „Wakacjach z pasją” we Włocławku opowiadał materiał Agnieszki Marszał z 23 czerwca 2020 roku. O dzieciach z terenów dotkniętych powodzią, które trafiły na kolonie w Funce, 5 lipca 2009 roku w swojej relacji pt. „Funka - dzieci powodzian” opowiedział Andrzej Krystek. 2 sierpnia 2010 roku o wakacjach dzieci rolników z Kujaw i Pomorza, którzy ucierpieli podczas powodzi opowiedział Michał Zaręba w materiale „Wyjazd na kolonie”. O koloniach dla dzieci z Kazachstanu opowiedziały Anna Zielińska i Magda Jasińska w audycji pt. „Jedna jest Polska” z 1 stycznia 1995 roku. O wakacjach dla dzieci z Ukrainy, 5 maja 2014 roku opowiedziała Iwona Rzeszotek w materiale pt. „Ukraina - wakacje”. Dzieci ze Lwowa odwiedziły również bydgoską siedzibę Polskiego Radia PiK, co można było usłyszeć 7 sierpnia 2019 roku w audycji Ewy Kurzawy z cyklu „Wakacyjne Radio PiK”. Spokój, cisza i kontakt z przyrodą na trasie wakacyjnych pielgrzymek na Jasną Górę, o których 12 lipca 2020 roku w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” opowiedziała Ewa Dąbrowska. O dylematach dotyczących wakacyjnej komunikacji między rodzicami i dziećmi poza domem mówi materiał Tatiany Adonis pt. „Kolonie” z 5 lipca 2016 roku. O wakacyjnych przysmakach w Bydgoszczy 100 lat temu dowiedzieć można się z materiału który Bogumiła Wresiło przedstawiła 20 sierpnia 2020 roku w cyklu „Bydgoszcz-Toruń: 100 lat w Niepodległej”. I znowu wakacje - 25 czerwca roku 2022 te słowa potraktować można było jako motto 59. odcinka radionoweli Jarosława Jakubowskiego, zrealizowanej w Polskim Radiu PiK pt. „W Cichej Dolinie”.

Za tydzień ostatnie w czerwcu radiowe spotkanie z historią? Lipiec mimo wakacji nie będzie wcale uboższy w tematy. O tym jednak dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 21 czerwca 2023

14 czerwca 2023

2023-06-14
Kontynuując serię czerwcowych spotkań w audycji „Radio z Historią” wsłuchujemy się w publikacje antenowe pędzące torami dziejów kolei w naszym regionie, na podstawie źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

21 października 1985 roku w reportażu pt. „Boczny tor”, wspomnienia kolejarzy o początkach pracy w ZNTK przedstawił Bohdan Hniedziewicz. Dzieje dworca kolejowego na trasie Kutno-Toruń przypomniał Marek Ledwosiński w relacji pt. „Dworzec w Aleksandrowie Kujawskim” z 15 lipca 2008 roku. Historyczną rekonstrukcję bitwy o dworzec zilustrowała Tatiana Adonis w materiale pt. „Kcynia - dworzec kolejowy” z 2 lutego 2012 roku. 18 lipca 1019 roku o historyczneym odkryciu pomieszczeń byłej lodowni opowiedział Sławomir Jezierski w materiale pt. „Odkrycie przed dworcem PKP w Inowrocławiu”. O dziwnym pomieszaniu funkcji na dworcu PKP w Nakle nad Notecią opowiedziała Żaneta Walentyn w audycji „Bliżej życia” z 27 marca 2019 roku. O uroczystym otwarciu wyremontowanego dworca kolejowego Toruń-Główny, 11 listopada 2015 roku w materiale pt. „Dworzec” opowiedział Michał Zaręba. 24 sierpnia 2015 roku Robert Erdmann zaprezentował Słuchaczom „Nowy dworzec w Bydgoszczy”. Pod tytułem „Nasza kolejowa” Bohdan Hniedziewicz zaprezentował 18 maja 1983 roku reportaż z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy z kolejową orkiestrą dętą w tle. 8 sierpnia 2007 roku o rozstrzygnięciu pierwszy w historii Kujaw i Pomorza przetargu na część usług kolejowych opowiedziała Iwona Rzeszotek w relacji pt. „Koleje - umowa”. O szkoleniu kolejarzy w zakresie sposobu wypowiedzi, 19 czerwca 2026 roku w relacji pt. „PKP” opowiedział Marcin Kupczyk. 9 maja 2010 roku Słuchacze audycji „Popołudnie z nami” przedstawili swoje opinie odnoście paraliżu komunikacyjnego PKP. 17 lipca 1994 roku w reportażu pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” Katarzyna Rodziewicz odniosła się do 100. urodzin Żnińskiej Kolei Powiatowej. Z miłośnikami żelaznej kolei spotkał się Wojciech Sobociński w audycji „Wakacyjny PiKnik - Mogilno” z 26 lipca 2018 roku. W obłokach pary i przy dźwiękach pociągowych gwizdków trwa w Żninie 27. Międzynarodowy „Zlot Kolei Wąskotorowych”, o czym 12 października 2017 roku opowiedział Robin Jesse. 21 stycznia 2018 roku „Szlakiem zapomnianych linii kolejowych” poprowadzili Słuchaczy kujawsko-Pomorskiej rozgłośni Iwona Muszytowska-Rzeszotek i Tomasz Stochmal.

O czym opowiedzą jeszcze czerwcowe spotkania z historią? Dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 14 czerwca 2023

7 czerwca 2023

2023-06-06
Z początkiem czerwca w audycji „Radio z Historią” tuż po Święcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego odnosimy się właśnie do jego dziejów, które zanim jeszcze powstało zapisały się i wciąż zapisują ślady w audycjach rozgłośni na Kujawach i Pomorzu. Materiały poświęcone naszemu województwu czerpiemy ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Sprawom dotyczącym podziału administracyjnego kraju, batalii o utworzenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego i ostatecznym uchwaleniu ustawy o samorządzie poświęcone były odcinki cyklu pt. „Tydzień” Marcina Friedricha zaprezentowane w 1998 roku audycjach z 19 kwietnia, 7 czerwca, 19 lipca i 26 lipca. Debacie na temat nowego podziału administracyjnego kraju poświęcona była audycja Wojciecha Sobocińskiego i Macieja Jastrzębskiego pt. „Dwanaście a może więcej” z 5 czerwca 1998 roku. 5 stycznia 1999 roku Andrzej Walkowiak zaprosił na „Wywiad z nowym wojewodą kujawsko-pomorskim - Józefem Rogackim”. Echo pierwszych Dożynek Kujawsko-Pomorskich w Gronowie usłyszeć można było 25 września 1999 roku w audycji Andrzeja Krystka z cyklu „Raz na ludowo”. O konkursie sztuki ludowej na Pałukach i specjalnych darach twórców ludowych dla Jana Pawła II przed wizytą Ojca Świętego w Bydgoszczy mowa była również w audycji „Raz na ludowo” Andrzeja Krystka z 7 maja 1999 roku. O mobilnej wystawa „Obrazów pełnych szczęścia” zorganizowanej jak akcja billboardowa w ramach „Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, opowiadał materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z 1 czerwca 2014 roku. Rafał Blechacz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o czym Monika Kaczyńska opowiedziała w materiale pt. „Sejmik - Święto Województwa” z 5 czerwca 2016 roku. Kujawsko-Pomorskie pierwszym polskim województwem, którego Patronem został św. Jan Paweł II, czemu 1 kwietnia 2017 roku Ewa Dąbrowska poświęciła odcinek niedzielnego cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”.

W następnych czerwcowych spotkaniach z historią sięgniemy dla Państwa po kolejne warte uwagi materiały ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 7 czerwca 2023

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę