Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Bywaj zdrów!
Plichta

Przychodzi Wojtek do lekarza...

Co tydzień w magazynie „Bywaj zdrów” szeroko o tym, co dla Nas najważniejsze, o zdrowiu. W obecnych czasach wszystkim zależy, by być na bieżąco z informacjami, które mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

W każdą sobotę od godziny 07.05 można się spodziewać najnowszych danych w takich dziedzinach jak:
  • praktyki i porady lekarzy rodzinnych;
  • zdrowie psychiczne i relacje rodzinne (coraz więcej trenerów rodzinnych, a i psycholodzy, nie tylko szkolni, mają co robić);
  • zdrowie fizyczne (od jadłospisu po aktywności w zależności od charakteru pracy i wieku);
  • pomoc i opieka nad starszymi i obłożnie chorymi ( temat coraz bardziej gorący przy starzejącym się społeczeństwie);
  • zdrowotna tematyka prawna (istotnie mało wiemy, ale radcy prawni od tego są);
  • e-pacjent, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
  • walka z medycznymi mitami - antyszczepionkowcy, cudowne leki w internecie, medycyna chińska i inna ludowa.

„Bywaj zdrów! ...czyli „Przychodzi Wojtek do lekarza”.
Zaprasza Wojciech Sobociński.


22 stycznia 2022

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 22.01.2022

15 stycznia 2022

Gościem magazynu "Bywaj zdrów" jest dr Ludmiła Zając-Lamparska, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, która opowie o kilkuletniej realizacji programu GRADYS bo tak nazywa się oprogramowanie w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, które ma wspomagać funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych. Ten nowatorski sposób treningu mózgu został opracowany przez grupę bydgoskich naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a niebawem będzie wykorzystywany na szeroką skalę w szpitalach i domach pomocy społecznej.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 15.01.2022

8 stycznia 2022

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 8.01.2022

1 stycznia 2022

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 1.01.2022

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2022 ROKU *

28 grudnia 2021

Za nami drugi rok naznaczony pandemią koronawirusa, która spowodowała znaczne perturbacje w innych dziedzinach medycyny. Dotoczyło to przede wszystkim onkologii, choć i do innych specjalistów zgłaszaliśmy się zdecydowanie późno. Podsumujemy minione 12 miesięcy i zaprosimy do przyszłorocznej edycji. Emisja planowana jest na soboty, na godz. 7.00.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 28.12.2021

21 grudnia 2021

Nie należy zwlekać z usunięciem zaćmy, bowiem z czasem wzrasta ryzyko utraty zdrowia na skutek różnych zdarzeń, np. upadku ze schodów czy przejścia przez ulicę na czerwonym świetle. W samym oku zaćma twardnieje, a jej usunięcie niesie większe ryzyko powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. W skrajnych przypadkach może dojść do rozkładania się soczewki, rozwoju jaskry i trwałego upośledzenia widzenia. Operacje zaawansowanej zaćmy są trudniejsze, bo wymagają użycia większej ilości ultradźwięków. To z kolei może prowadzić m.in. do uszkodzenia komórek śródbłonka i wymagać dłuższej rehabilitacji.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 21.12.2021

14 grudnia 2021

Przyjrzymy się zdrowiu psychicznemu młodzieży. O coraz częściej atakującej depresji i zbawiennym wpływie sportu, opowiedzą terapeutka Dagmara Potęga-Sidorowicz i psycholog dziecięcy Joanna Węglarz. Zajmiemy się też problemem wszechobecnej w życiu młodego człowieka elektroniki i groźnemu uzależnieniu. Jak radzić sobie z dzieckiem, które utkwiło w świecie wirtualnym, podpowie psycholog dziecięcy Agnieszka Okulska. Na koniec zobaczymy problem "od kuchni" czyli porozmawiamy o groźnych zaburzeniach odżywiania. Jak radzić sobie z jedzeniem emocjonalnym, przywiązaniem do łakoci, a także anoreksją czy bulimią, - zdradzą dietetyczki Justyna Kubacka i Judyta Malagowska.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 14.12.2021

7 grudnia 2021

Czwarta fala pandemii i nowy wariant koronawirusa dotknął także region kujawsko-pomorski. Jak funkcjonują szpitale z oddziałami covidowymi? Szpital Jurasza w Bydgoszczy otrzymał ECMO - urządzenie ratujące życie osobom z niewydolnością oddechową, ale czy starczy dla wszystkich potrzebujących respiratorów?
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 7.12.2021

30 listopada 2021

Rusza kolejna akcja zbiórki krwi. Mobilny punkt pobierania krwi stanie w Bydgoszczy na ul. Łomżyńskiej. W dobie pandemii zbiórka krwi jest szczególnie utrudniona, ale bardzo potrzebna.
Powiemy też o narastającej czwartej fali koronawirusa i nowym, niebezpiecznym wariancie tego wirusa.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 30.11.2021
123456