Środa, 28 lipca 2021 r.   Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Polskie Radio PiK » Bywaj zdrów!
Plichta

Przychodzi Wojtek do lekarza...

Co tydzień w magazynie „Bywaj zdrów” szeroko o tym, co dla Nas najważniejsze, o zdrowiu. W obecnych czasach wszystkim zależy, by być na bieżąco z informacjami, które mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

W każdy wtorek od godziny 19.05 można się spodziewać najnowszych danych w takich dziedzinach jak:
  • praktyki i porady lekarzy rodzinnych;
  • zdrowie psychiczne i relacje rodzinne (coraz więcej trenerów rodzinnych, a i psycholodzy, nie tylko szkolni, mają co robić);
  • zdrowie fizyczne (od jadłospisu po aktywności w zależności od charakteru pracy i wieku);
  • pomoc i opieka nad starszymi i obłożnie chorymi ( temat coraz bardziej gorący przy starzejącym się społeczeństwie);
  • zdrowotna tematyka prawna (istotnie mało wiemy, ale radcy prawni od tego są);
  • e-pacjent, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
  • walka z medycznymi mitami - antyszczepionkowcy, cudowne leki w internecie, medycyna chińska i inna ludowa.

„Bywaj zdrów! ...czyli „Przychodzi Wojtek do lekarza”.
Zaprasza Wojciech Sobociński.


27 lipca 2021

Czy grozi nam czwarta fala pandemii po okresie urlopowym? Jakie mamy doświadczenia z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi? Jakie dalekosiężne skutki miały dla nas obostrzenia związane z pandemią? Co stało się z naszym zdrowiem psychicznym? Ile przytyliśmy podczas pracy i nauki zdalnej? Te pytania stawiamy w magazynie "Bywaj Zdrów" lekarzom, psychoterapeutom i dietetykom.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 27.07.2021

20 lipca 2021

1 lipca 2021 roku ruszyły dwa kolejne elementy Programu odbudowy zdrowia Polaków: program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej – Profilaktyka 40 PLUS oraz zniesienie limitów do specjalistów. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 20.07.2021

13 lipca 2021

Audycja Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 13.07.2021

6 lipca 2021

Wizyta u urologa to bardzo często przełamanie bariery wstydu. A wbrew powszechnemu mniemaniu urolog to nie jest lekarz dla starszych panów. Dobrze wie o tym dr Michał Bryczkowski z Sępólna Krajeńskiego, który był gościem w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 06.07.2021

29 czerwca 2021

O obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, braku chęci Polaków do szczepienia przeciwko covid. Będzie też o ograniczeniu teleporad. Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 29.06.2021

22 czerwca 2021

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 22.06.2021

15 czerwca 2021

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił „Teleplatformę Pierwszego Kontaktu” (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK - 800 137 200 - otrzymasz niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Teleplatforma obsługuje połączenia w języku polskim oraz w kilku językach obcych: angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich, teleplatforma oferuje udzielanie porad przez wideochat, a komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego. O tym w audycji „Bywaj zdrów”. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 15.06.2021

8 czerwca 2021

Grupa polskich specjalistów w obszarach IT, elektroniki, psychologii i medycyny, stworzyła urządzenie do poprawy funkcji poznawczych dla osób powyżej 65. roku życia. To bezprzewodowa opaska, która mierzy aktywność mózgu podczas treningu, który stymuluje koncentrację uwagi. W projekcie główną rolę odgrywają naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy i Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czy mamy zatem przełom w długości codziennego satysfakcjonującego funkcjonowania?
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 8.06.2021

1 czerwca 2021

Czas pandemii zaowocował niestety zwiększoną podatnością dzieci i młodzieży na depresje. Psychologowie i psychiatrzy alarmują o znacznym wzroście ilości małych pacjentów, którzy podjęli próby samobójcze. Przymusowa izolacja sprzyjała wszelkiego typu zaburzeniom psychicznym u dzieci i teraz musimy sobie z tym poradzić. Jakie są niepokojące sygnały wysyłane przez dziecko dotknięte depresją? Czy i jak pomóc swojemu dziecku w wyjściu z depresji? Na te pytania odpowie w magazynie "Bywaj zdrów" pani Agnieszka Okulska - psycholog dziecięcy.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 1.06.2021

25 maja 2021

Tym razem audycja z cyklu „Bywaj zdrów” będzie pełna słońca i wakacyjnych porad. O chorobach roznoszonych przez kleszcze, niebezpiecznym jadzie os, a także o tym jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i rozsądnie korzystać z klimatyzacji, porozmawiamy z panią doktor Magdaleną Cubałą-Kucharską - alergologiem i specjalistką medycyny integracyjnej. Kto i jak powinien się opalać - o tym opowie pan Paweł Grabowski, współzałożyciel Polskiego Związku Solaryjnego. Od psychodietetyka, pani Justyny Kubackiej, dowiemy się natomiast jak zorganizować wakacje swoim jelitom i skutecznie wypracować figurę do bikini. Na koniec psycholog, pani Luiza Gwizdała, opowie o najpiękniejszej sztuce na świecie - sztuce... urlopowania :) Zastępując Wojciecha Sobocińskiego zaprasza Jolanta Fischer.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów! z 25.05.2021
123