Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » Bywaj zdrów!
ogłoszenie własne nadawcy

Przychodzi Wojtek do lekarza...

Co tydzień w magazynie „Bywaj zdrów” szeroko o tym, co dla Nas najważniejsze, o zdrowiu. W obecnych czasach wszystkim zależy, by być na bieżąco z informacjami, które mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

W każdy wtorek od godziny 19.05 można się spodziewać najnowszych danych w takich dziedzinach jak:
  • praktyki i porady lekarzy rodzinnych;
  • zdrowie psychiczne i relacje rodzinne (coraz więcej trenerów rodzinnych, a i psycholodzy, nie tylko szkolni, mają co robić);
  • zdrowie fizyczne (od jadłospisu po aktywności w zależności od charakteru pracy i wieku);
  • pomoc i opieka nad starszymi i obłożnie chorymi ( temat coraz bardziej gorący przy starzejącym się społeczeństwie);
  • zdrowotna tematyka prawna (istotnie mało wiemy, ale radcy prawni od tego są);
  • e-pacjent, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
  • walka z medycznymi mitami - antyszczepionkowcy, cudowne leki w internecie, medycyna chińska i inna ludowa.

„Bywaj zdrów! ...czyli „Przychodzi Wojtek do lekarza”.
Zaprasza Wojciech Sobociński.


12 października 2021

Jak zorganizować sobie dietę zgodnie z naszymi zdrowotnymi potrzebami? Czy w chorobie, szczególnie przewlekłej, nasza dieta ma znaczenie? Kolejne pytanie - jak dieta wege, we wszelkich jej typach, wpływa na nasze zdrowie? Czy warto ją stosować? Odpowiedzi w audycji „Bywaj zdrów”. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie radio PiK - Bywaj zdrów z 12 października 2021

5 października 2021

Porzekadło mówi, że jesteś tym, co jesz. Czy zatem w chorobie, szczególnie przewlekłej, nasza dieta ma znaczenie? Jak zorganizować sobie dietę zgodnie z naszymi zdrowotnymi potrzebami? 1 października to światowy dzień wegetarianizmu. Jak dieta „wege”, we wszelkich typach, wpływa na nasze zdrowie? Czy warto w ogóle ją stosować? Gościem magazynu medycznego była dietetyk Izabela Stańczyk. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie radio PiK - Bywaj zdrów z 5 października 2021

28 września 2021

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie radio PiK - Bywaj zdrów z 28.09.2021

21 września 2021

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Specjaliści zwracają uwagę, ze trwająca już drugi rok pandemia COVID-19 utrudnia sytuację pacjentek z tego typu nowotworami. O leczeniu i profilaktyce nowotworów ginekologicznych będziemy mówić w audycji. Zaprasza Agata Raczek.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 21.09.2021

14 września 2021

Lekarze zwracają uwagę na fakt, że stres jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju bardzo groźnych dla zdrowia chorób przewlekłych. Jakich? O tym w audycji "Bywaj zdrów" opowie dr Katarzyna Napiórkowska-Baran - immunolog kliniczny i internista. W audycji powiemy też, jak radzić sobie ze stresem w procesie budowania zdrowia i jak wzmocnić naszą odporność przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym, czyli sezonem zwiększonych zachorowań i infekcji. Zaprasza Agata Raczek.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 14.09.2021

7 września 2021 (powtórka z 18 maja)

Przypominamy dziś poruszany już przez nas, ale za to bardzo przyjemny temat... spania. Dlaczego sen to zdrowie, jakie mogą być przyczyny bezsenności i w jaki sposób możemy sobie pomóc, kiedy rano wstajemy nadal zmęczeni? Na te pytania odpowiadali fizjoterapeuci, Anna Maria Bach i Bartłomiej Idziak, a także psychiatra, dr Kajetan Pyrzowski i neuropsycholog kliniczny, dr Krzysztof Szwed z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mówiliśmy też o tym, dlaczego chorujemy na nerwicę i jak ją odróżnić od zwykłego stresu, rozmawialiśmy z psychiatrą, dr Magdaleną Więdłochą.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 7 września 2021 (powtórka)

31 sierpnia 2021

W audycji „Bywaj zdrów” mówimy o dolegliwościach, które tylko wydają się błahe. Migreny, kłucie w klatce piersiowej, złe gojenie ran, a nawet nocne podjadanie, to symptomy, które mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. Jakich objawów nie powinniśmy lekceważyć i jak sobie umiejętnie pomóc? O tym mówią eksperci: neurolog prof. Wojciech Kozubski, specjalistka leczenia ran dr. Katarzyna Malinowska, kardiolog dr Marta Kałużna-Oleksy i specjalistka medycyny integracyjnej dr Magdalena Cubała-Kucharska. Zaprasza Jolanta Fischer.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 31.08.2021

24 sierpnia 2021

W audycji „Bywaj zdrów” skupiamy się na dzieciach i ich mamach. Dlaczego coraz mniej chętnie kobiety decydują się na ciążę, jakie są ich obawy, czym jest depresja poporodowa, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa i jakie zabawki dla niego wybrać? Na wszystkie pytania odpowiedzą specjaliści: prof. Krzysztof Czajkowski - ginekolog i położnik, psychoterapeuta Justyna Prucnal, psycholog dziecięcy Joanna Węglarz i specjalista medycyny integracyjnej dr Magdalena Cubała-Kucharska. Zaprasza Jolanta Fischer.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 24.08.2021

17 sierpnia 2021

Jak wynika z badania sondażowego „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” aż 44% przytyło w okresie pracy zdalnej. Najwięcej z nich przytyło między 4 kg a 6 kg. Przyrost masy ciała zauważyła u siebie ponad połowa osób. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli, zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej. Okazuje się, że pracując zdalnie 42% respondentów je więcej słodyczy, a 35% sięga częściej po chipsy i słone przekąski.

Jak wyrobić u siebie dobre nawyki żywieniowe?

Zaprasza Wojciech Sobociński
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 17.08.2021

10 sierpnia 2021

Audycja Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 10.08.2021
12345