Trzymamy rękę na pulsie!
W magazynie „Bywaj zdrów” szukamy sposobu, by w zdrowym ciele mieszkał zdrowy duch. Co tydzień wsłuchujemy się zatem w głos specjalistów z zakresu medycyny, dietetyki oraz psychologii. Będzie sporo motywacji, przestróg oraz szczypta humoru, tak potrzebnego, byśmy czuli się po prostu dobrze. To tutaj Słuchacze mogą zdobyć informacje w zakresie:
- praktyki i porad lekarzy rodzinnych;
- zdrowia psychicznego oraz relacji rodzinnych;
- zdrowia fizycznego (od menu po aktywności);
- pomocy i opieki nad starszymi i obłożnie chorymi;
- zdrowotnej tematyki prawnej;
- e-pacjenta, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
- walki z medycznymi mitami.
„Bywaj zdrów” na antenie Polskiego Radia PiK, to nie tylko grzecznościowe pozdrowienie, ale początek zmiany stylu życia.
A zaczynać można w każdą sobotę, o godz. 7.10. Do skutku... ;)
„Bywaj zdrów” Zaprasza Jolanta Fischer.
Powtórka sobotniej audycji, we wtorek o godz. 19:05
Zgłębiamy sztukę zdrowego stania i chodzenia! Wszystko, by uniknąć deformacji kolan, czy stóp i łączących się z tym schorzeń. Na co zwrócić uwagę już od najmłodszych lat i jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?
Odciski, modzele, czy wrastające paznokcie - takie zjawiska są podologowi niestraszne! Dziś wybieramy się do tego specjalisty i omawiamy największe bolączki naszych stóp. Ważnym przystankiem wędrówki będzie także sklep obuwniczy. Jakie buty są dla nas najzdrowsze, a z których powinniśmy zrezygnować?
Była jednym z głównych atrybutów królewny Śnieżki, przez wieki podkreślano jej delikatność i nieskazitelność, a pielęgnacja zajmowała niejednej damie kilka godzin dziennie. Mowa oczywiście o cerze! Szlachetnie blada, czy uroczo opalona, wciąż wymaga troski, choć, na szczęście, niekoniecznie aż tak czasochłonnej. Podpowiadamy, jak się za to zabrać i czego pragnie skóra po zimowych miesiącach. Przyjrzymy się także szczepieniom, zapobiegającym nowotworowi szyjki macicy i wybierzemy się na darmowe badania słuchu.
Przyglądamy się zdrowiu psychicznemu młodzieży. Coraz więcej nastolatków cierpi na różne rodzaje zaburzeń. Stan ich zdrowia pogorszyła również pandemia. Jak wygląda wizyta u specjalisty, co powinno zaniepokoić rodzica i jak odnaleźć wspólny język z młodocianym buntownikiem?
Mówimy również o diagnozie i leczeniu chorób rzadkich w Polsce.
To z jednej strony temat tabu, a z drugiej "trend" wśród młodzieży. 23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Depresji. W audycji "Bywaj zdrów" rozmawiamy o objawach tej groźnej choroby, prośbie o pomoc, diagnozie i nauce rozmowy z chorym. Wspominamy też o Dniu Chorób Rzadkich i podpowiadamy, gdzie można znaleźć pomoc.
Sezon jesień-zima trwa w najlepsze. Wraz z sezonem - grypa, zatoki! Wiele skutecznych lekarstw możemy jednak odnaleźć nie w aptece, a w kuchni. Zdradzimy też dobrą metodę na blizny, skuteczniejszą, niż dopisywanie do nich heroicznych legend. Jak sprawić, by rany goiły się szybko i ładnie, podpowiada fizjoterapeuta.
Miłość niejedno ma imię! Przed nami Walentynki, a co dla Polaków ważniejsze, kolejna rocznica powstania Armii Krajowej. To szczególnie dobry czas, na okazanie swojej miłości i troski seniorom. Powiemy także o tym, jak w tym okresie okazać serce… własnemu sercu.
Dziś wybieramy się do gabinetu neuropsychologa. Co można zbadać u tego specjalisty i kiedy powinniśmy pomyśleć o wizycie? Dowiemy się także, jak zadbać o dobrą kondycję naszego mózgu, a studentom, zmagającym się z sesją egzaminacyjną, przygotowaliśmy ściągę i uparcie podpowiadamy, co kupić, zamiast "cudownych" tabletek na koncentrację.