Wtorek, 18 maja 2021 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Polskie Radio PiK » Bywaj zdrów!
Ogłoszenie własne nadawcy

Przychodzi Wojtek do lekarza...

Co tydzień w magazynie „Bywaj zdrów” szeroko o tym, co dla Nas najważniejsze, o zdrowiu. W obecnych czasach wszystkim zależy, by być na bieżąco z informacjami, które mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

W każdy wtorek od godziny 19.05 można się spodziewać najnowszych danych w takich dziedzinach jak:
  • praktyki i porady lekarzy rodzinnych;
  • zdrowie psychiczne i relacje rodzinne (coraz więcej trenerów rodzinnych, a i psycholodzy, nie tylko szkolni, mają co robić);
  • zdrowie fizyczne (od jadłospisu po aktywności w zależności od charakteru pracy i wieku);
  • pomoc i opieka nad starszymi i obłożnie chorymi ( temat coraz bardziej gorący przy starzejącym się społeczeństwie);
  • zdrowotna tematyka prawna (istotnie mało wiemy, ale radcy prawni od tego są);
  • e-pacjent, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
  • walka z medycznymi mitami - antyszczepionkowcy, cudowne leki w internecie, medycyna chińska i inna ludowa.

„Bywaj zdrów! ...czyli „Przychodzi Wojtek do lekarza”.
Zaprasza Wojciech Sobociński.


18 maja 2021

W audycji „Bywaj zdrów” poruszymy dziś bardzo wdzięczny temat... spania. Dlaczego sen to zdrowie, jakie mogą być przyczyny bezsenności i w jaki sposób możemy sobie pomóc, kiedy rano wstajemy nadal zmęczeni? Na te pytania odpowiedzą fizjoterapeuci, Anna Maria Bach i Bartłomiej Idziak, a także psychiatra, dr Kajetan Pyrzowski i neurolopsycholog kliniczny, dr Krzysztof Szwed z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na koniec, o tym, dlaczego chorujemy na nerwicę i jak ją odróżnić od zwykłego stresu, porozmawiamy z psychiatrą, dr Magdaleną Więdłochą. Zastępując Wojciecha Sobocińskiego zaprasza Jolanta Fischer.

11 maja 2021

8 maja obchodziliśmy światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Jest to jeden z najtrudniejszych do leczenia nowotworów, o którym pacjentki zazwyczaj dowiadują się, kiedy jest już za późno. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy mówić o jakimkolwiek przełomie - na ten temat wypowiada się ginekolog onkologiczny, pani profesor Anita Chudecka-Głaz. O swoich doświadczeniach opowie Barbara Górska, szefowa stowarzyszenia „Niebieski Motyl”, wspierającego kobiety po diagnozie. Z panem doktorem Tomaszem Mierzwą, chirurgiem i onkologiem porozmawiamy natomiast na temat innego „kobiecego” nowotworu - guza piersi. W tym przypadku można zrobić dużo więcej, ale pacjentki nie zawsze są chętne, by o siebie zadbać. O tym w audycji Jolanty Fischer.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 11.05.2021

4 maja 2021

Czym jest autyzm? Co powinno niepokoić i zwracać uwagę rodziców? Jakie są możliwości wsparcia dzieci, osób z autyzmem. Autyzm, jako zaburzenie dotykające całej rodziny. Fakty i mity o autyzmie. Zachowania trudne u dzieci z autyzmem. Te pytania skierujemy do Pani Agnieszki Okulskiej, która pracuje w specjalistycznym przedszkolu terapeutycznym dla dzieci z autyzmem, gdzie koordynuje procesy terapeutyczne oraz pracę zespołu, a także prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dla osób dotkniętych autyzmem.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 4.05.2021

27 kwietnia 2021

Sól i cukier to biali wrogowie człowieka. I coś na rzeczy w tym powiedzeniu jest, bowiem wielu z nas ma problemy ze spożywaniem większej ilości różnych słodkości. Czy uzależnienie od cukru można powstrzymać? Zapytamy o to osobę, która od lat stosuje jedynie naturalny miód i opracowała swoją metodę ograniczania cukru. Będziemy także gościli lekarza diabetologa, który powie o tym jak żyć z cukrzycą i co do niej doprowadza.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 27.04.2021

20 kwietnia 2021

Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z poleceniem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Rehabilitacja będzie prowadzona w sposób stacjonarny lub w leczeniu uzdrowiskowym. W programie powiemy m.in. o szczegółach pocovidowych dolegliwości i sposobach rehabilitacji.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 20.04.2021

11 kwietnia 2021

Lepiej zapobiegać niźli potem leczyć. Organizacją, ktora nawołuje do takiej profilaktyki zdrowotnej jest grupa pełnoKrwiści z polskiego startupu uPacjenta,pl. Ile razy w roku winniśmy badać sobie krew? Co możemy wywnioskować z wyników takiego badania?
W dopie pandemii koronawirusa zapomnieliśmy o zagrożeniach ze strony HIV. W ubiegłym roku liczba testów w tym kierunku zmalała o połowę, a przecież nadal codziennie 3, 4 Polaków dowiaduje się, że są seropozytywni. Kapituła "Pozytywnie otwarci" ogłosiła konkurs na projekty mające wspomóc walkę z AIDS. Jak żyć z seropozytywnością? Jak zapobiegać rozprzestrzeniaiu sie wirusa? Jak edukować w tem materii młodzież?
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 13.04.2021

6 kwietnia 2021

Od wielu lat naukowcy przestrzegają przed przechodzeniem wirusów ze zwierząt na ludzi. Także koronawirus może mieć swój zwierzęcy początek. Ale czy to znaczy, że mamy bać się kontaktów ze zwierzętami? O zoonozach, czyli zagrożeniu chorobami odzwierzęcymi, porozmawiamy z bydgoskim lekarzem weterynarii Michałem Kwiatkowskim. Dowiemy się jak zwierzęta wpływają na dzieci i jakie, w jakim wieku, można im powierzyć.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 6.04.2021

30 marca 2021

"Bywaj Zdrów" udaje się do neurologa. Jakie schorzenia leczy lekarz tej specjalności? Jakie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm winny skłonić do wizyty u neurologa? Jak walczyć z chorobą Alzheimera czy Parkinsona? Jak opiekować się osobami dotkniętymi schorzeniami neurologicznymi? Odpowiedzi w magazynie medycznym "Bywaj Zdrów".
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 30.03.2021

23 marca 2021

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a mimo to, wielu mogących się szczepić, nie chce tego zrobić szczepionką AstraZeneca z obawy o zakrzepicę. Jednak prawdziwą groźbą dla szczepiących są alergie i reakcje anafilatktyczne. Jak przygotować się do szczepienia? Co należy powiedzieć lekarzowi i napisać w ankiecie przed szczepieniem? Jakie alergie wykluczają ze szczepienia?
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 23.03.2021

16 marca 2021

Podczas poniedziałkowej konfenecji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał województwo kujawsko-pomorskiej jako teren szczególnie zagrożony podniesieniem poziomu obostrzeń sanitarnych związanych z walką z COVID-19. Jak zatem prowadzony jest w województwie Narodowy Program Szczepień? Czy mamy wystarczającą liczbę łóżek covidowych i respiratorów? Gdzie znajdują się główne ogniska zakażeń?
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 16.03.2021
12