Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Bywaj zdrów!
Spółdzielnia

Przychodzi Wojtek do lekarza...

Co tydzień w magazynie „Bywaj zdrów” szeroko o tym, co dla Nas najważniejsze, o zdrowiu. W obecnych czasach wszystkim zależy, by być na bieżąco z informacjami, które mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego stanu fizycznego i psychicznego.

W każdy wtorek od godziny 19.05 można się spodziewać najnowszych danych w takich dziedzinach jak:
  • praktyki i porady lekarzy rodzinnych;
  • zdrowie psychiczne i relacje rodzinne (coraz więcej trenerów rodzinnych, a i psycholodzy, nie tylko szkolni, mają co robić);
  • zdrowie fizyczne (od jadłospisu po aktywności w zależności od charakteru pracy i wieku);
  • pomoc i opieka nad starszymi i obłożnie chorymi ( temat coraz bardziej gorący przy starzejącym się społeczeństwie);
  • zdrowotna tematyka prawna (istotnie mało wiemy, ale radcy prawni od tego są);
  • e-pacjent, czyli jak korzystać z internetowych usług medycznych;
  • walka z medycznymi mitami - antyszczepionkowcy, cudowne leki w internecie, medycyna chińska i inna ludowa.

„Bywaj zdrów! ...czyli „Przychodzi Wojtek do lekarza”.
Zaprasza Wojciech Sobociński.


2 marca 2021

Statystyczny Polak wpatruje się w ekrany, zarówno telewizora, jak i komputera, średnio przez prawie dziesięć i pół godziny dziennie. Oznacza to, że 159 dni w roku spędzamy przed ekranem. A wystarczy zaledwie 3 godziny przed ekranem, by mieć problemy ze wzrokiem. Zatem idziemy do okulisty. Jak dbać o oczy? Które zaburzenia widzenia winny skłonić nas do wizyty u okulisty? Na nasze pytania odpowie pani dr n. med. Karolina Kaźmierczak, specjalista w leczeniu chorób oczu z Kliniki Zmysłów Akademickiego Centrum Medycznego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 2.03.2021

23 lutego 2021

Słowo "urolog" dla wielu mężczyzn nie brzmi zachęcająco. Rzadko chodzą do lekarzy tej specjalności, choć winni się kontrolować już po przekroczeniu czterdziestki. Urolog to nie tylko lekarz dla starszych panów, o czym przekona słuchaczy prof. dr hab. Piotr Jarzemski z Katedry Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 23.02.2021

16 lutego 2021

W Polsce jest 2,86 mln. dorosłych osób chorych na cukrzycę. Są to pacjenci świadomi swojej choroby. Szacuje się jednak, że chorych może być ponad 3 mln obywateli. Tak wynika z najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia. Jakie są główne czynniki ryzyka cukrzycy i jak zapobiegać chorobie? O tym w magazynie "Bywaj zdrów" podczas wizyty u diabetologa. Naszym gościem będzie dr nauk medycznych Radosław Wieczór ze Szpitala św. Łukasza w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów! z 16.02.2021

9 lutego 2021

Wielu lekarzy obserwujących wpływ pandemii koronawirusa na leczenie innych schorzeń, a szczególnie przypadków onkologicznych, uważa, że grozi nam epidemia raka. Unia Europejska przygotowała specjalny program, dla krajów członkowskich, walki z rakiem.

Sprowadza się on do czterech podstawowych inicjatyw:
1.Profilaktyka za pomocą działań ukierunkowanych na kluczowe czynniki ryzyka, takie jak tytoń (celem jest zapewnienie, by do 2040 r. mniej niż 5 proc. ludności używało tytoniu), szkodliwe spożywanie alkoholu, zanieczyszczenie środowiska i substancje niebezpieczne;
2. Wczesne wykrywanie nowotworów poprzez poprawę dostępu i jakości diagnostyki oraz wspieranie państw członkowskich w zapewnieniu, aby do 2025 r. 90 proc. ludności UE, która kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało do nich dostęp.
3. Diagnozowanie i leczenie poprzez działania mające na celu zapewnienie bardziej zintegrowanej i kompleksowej opieki nad chorymi na raka oraz podjęcie problemu nierównego dostępu do opieki wysokiej jakości i leków.
4. Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób wyleczonych, w tym rehabilitacja, potencjalny nawrót nowotworu, choroby z przerzutami oraz środki wspierające integrację społeczną i reintegrację w miejscu pracy.

Z lekarzami zajmującymi się profilaktyką nowotworową porozmawiamy o konieczności regularnych badań, mimo zagrożeń jakie niesie epidemia koronawirusa.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 9.02.2021

7 lutego 2021

W tym wydaniu magazynu medycznego gościć będziemy jednego z najbardziej cenionych bydgoskich lekarzy ginekologii. Dr Jacka Fórmaniaka zapytamy o wpływ pandemii na zgłaszanie się pacjentek z poważnymi chorobami? Powiemy też o szczepieniach przeciwko rakowi szyjki macicy i o tym, co każda matka winna powiedzieć swojej córce o wizytach u ginekologa.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 7.02.2021

26 stycznia 2021

To wydanie magazynu medycznego chcemy poświęcić wizycie u lekarza stomatologa. Czy panująca pandemia nie jest dla nas tanią wymówką przed wizytą u dentysty? Co to znaczy dbać o zęby? I czy tylko o zęby, bo przecież są jeszcze dziąsła i jama ustna. Czy do stomatologa tylko wtedy gdy potwornie boli? Jaka jest prawda o wybielaniu zębów? W jaki sposób chore zęby wpływają na nasz układ odpornościowy i czy nie są pożywka dla innych chorób? To tylko niektóre pytania, które zadamy w gabinecie pani lekarz stomatologii.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 26.01.2021

19 stycznia 2021

Jakość powietrza w Polsce jest, nie tylko ostatnimi dniami, fatalna. Rocznie, na choroby związane z zanieczyszczeniami powietrza, umiera w kraju około 40 tysięcy osób. To tak, jakby co roku znikał Aleksandrów Kujawski i Brodnica razem wzięte. Winniśmy zatem dbać o nasze płuca, a pomocne w tej mierze może być tomografia komputerowa płuc i klatki piersiowej w trybie niskiej dawki (LDCT). O tym nowoczesnym i nieinwazyjnym badaniu porozmawiamy z dr Michałem Molskim ze szpitala Eskulap w Osielsku. Powiemy też o tym, jak zapisać się na szczepienia przeciwko COVID-19 i kiedy możemy spodziewać się informacji o terminie zabiegu.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 19.01.2021

12 stycznia 2021

Morsowanie w jeziorze Jezuickim (jw)
Morsowanie w jeziorze Jezuickim (jw)
Moda na morsa, czyli dynamicznie rozwijający sie w całej Polsce pomysł na wchodzenie do lodowatej wody. Po co? Co to daje? Dlaczego ludzim się to podoba? Doświadczona w morsowaniu Małgorzata Zielińska zdradzi kulisy morsowania.
Powiemy tez o e-skierowaniach do specjalistów i o Internetowej Karcie Pacjenta.

Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 12.01.2021
Morsowanie w Jeziorze Jezuickim. Podziwialiśmy z brzegu. (jw)

5 stycznia 2021

W audycji „Bywaj zdrów” Wojciecha Sobocińskiego m.in. o narodowym programie szczepień i o internetowym koncie pacjenta, dzięki któremu możemy mieć kontakt z lekarzem. W audycji również o tym jak łagodzić konflikty rodzinne, które być może w czasie lockdownu zdarzają się częściej.
Polskie Radio PiK - Bywaj zdrów z 5.01.2021