Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Sztuka życia

Jak żyć świadomie i szczęśliwie?


W audycji „Sztuka życia” mówimy o tym, jak żyć świadomie i szczęśliwie. Jak odnaleźć się wśród szybko zmieniających się mód i trendów

Jesteśmy bombardowani różnymi hasłami: slow life, hygge, samorozwój, kariera, work life balance, bycie fit. Przybywa coachów, którzy mówią, jak być doskonałym rodzicem, jak być świetnym pracownikiem, jak przyspieszyć rozwój kariery, jak zwolnić tempo, żeby być szczęśliwym. Poradniki sa najlepiej sprzedającymi się książkami. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czy wyznaczać sobie cele i robić plan na kartce czy dać się ponieść fali życia?

O tym mówimy w każdy czwartek po 19.00. Zaprasza Agnieszka Marszał.


26 stycznia 2023

Wyznacz kierunek., by dotrzeć do siebie. Fot. facebook.com/kompasdlakobiet
Wyznacz kierunek., by dotrzeć do siebie. Fot. facebook.com/kompasdlakobiet
W audycji „Sztuka życia” chwytamy w dłoń kompas i wyznaczamy kierunek... By dotrzeć do siebie, by siebie usłyszeć, by poznać swoje potrzeby i pragnienia, rozwijać się, wspierać, karmić dobrymi treściami....W audycji torunianki Ewelina Wolska-Bartz i Paulina Staniszewska opowiedzą o kwartalniku „Kompas dla kobiet” - pięknym jeśli chodzi o treści i pięknym wizualnie. Tworzą go kobiety dla kobiet. Tworzą z głębi serca. Dzielą się swoimi historiami, smutkami, radościami, pasjami. Trafiają w punkt. Czasem ten czuły. Każda strona zmusza, by się zatrzymać i przyjrzeć sobie - z odwagą, w prawdzie, ale z czułością. Chcą łączyć kobiety, tworzyć kobiece więzi, wspierać i pobudzać do działania. Wspólnego działania. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 26 stycznia 2023

19 stycznia 2023 [powtórka]

Dlaczego radość jest ważna? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Dlaczego radość jest ważna? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Radość to jedna z najprzyjemniejszych ludzkich emocji. Pod jej wpływem stajemy się szczęśliwi i spełnieni. Radość powoduje wyzwalanie endorfin, dzięki którym czujemy, że możemy unosić się nad ziemią. Ale mamy coraz więcej problemów z jej odczuwaniem. To prawda, czasy mamy trudne i problemów nie brakuje, ale mimo wszystko powinniśmy szukać powodów do radości i dostrzegać to, z czego możemy się cieszyć - to bardzo ważne dla naszej kondycji psychicznej - przekonują eksperci. W audycji „Sztuka życia” rozmawiamy z psychologiem Michałem Siromskim o tym, dlaczego radość jest ważna, czy można się jej nauczyć i po co nam dopaminowy detoks. Zaprasza Agnieszki Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 19 stycznia 2023 (powtórka z 25.08.2022)

12 stycznia 2023

Kryzys wprowadza zwątpienie, ale może uruchomić także „Plan B”. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kryzys wprowadza zwątpienie, ale może uruchomić także „Plan B”. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kryzys to z jednej strony trudności i zagrożenie, z drugiej szansa - na zmianę w życiu, odkrycie swoich możliwości, talentów, nowej drogi. Pomyślne przebycie kryzysu, to możliwość rozwoju. W audycji „Sztuka życia” o tym, jak poradzić sobie w kryzysie - tym ekonomicznym, ale też tym emocjonalnym i dać sobie szansę na zmianę, o której być może od dawna marzyliśmy, ale brakowało nam odwagi. Było trochę praktycznej wiedzy i motywacji od Anny Rogińskiej - prezes grupy VIPoL, specjalizującej się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i prezes fundacji VIPol Wspieramy Razem. Z psychologiem Adamem Grudniem rozmawialiśmy z kolei o tym, dlaczego zmiany w życiu są potrzebne i jak poradzić sobie z lękiem przed nimi. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 12 stycznia 2023

5 stycznia 2023

Co znaczy kobiecość? Co kobiety wyróżnia i łączy? Fot. facebook.com/RazemLepiej grupa pozytywnych kobiet
Co znaczy kobiecość? Co kobiety wyróżnia i łączy? Fot. facebook.com/RazemLepiej grupa pozytywnych kobiet
W ostatnich miesiącach w wielu miastach w Polsce powstały i powstają grupy kobiet, tzw. „kobiece kręgi”. Jak mówią tworzące je kobiety, są odpowiedzią na potrzebę spotkania się ze sobą samą i z innymi kobietami - bez oceniania i bez dawania rad. To spotkania, gdzie każda kobieta - niezależnie od wieku, wykształcenia, wyglądu czy statusu społecznego może przyjść i zostanie wysłuchana. To miejsce, w którym z założenia to, gdzie jesteś i jaka jesteś, jest wystarczające. We Włocławku powstała „Grupa Pozytywnych Kobiet”. Jej założycielki też chcą pielęgnować „siostrzaną więź” między kobietami, wspierać się nawzajem i uczyć. W pierwszej w roku 2023 audycji „Sztuka życia” rozmawiamy o tym, co znaczy kobiecość, co kobiety wyróżnia i łączy, i dlaczego kobiece wsparcie jest w życiu tak ważne. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 5 stycznia 2023

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I SPEŁNIEŃ W 2023 ROKU *