Środa, 06 lipca 2022 r.   Imieniny: Gotarda, Dominiki, Lucji
Polskie Radio PiK » Sztuka życia

Jak żyć świadomie i szczęśliwie?


W audycji „Sztuka życia” mówimy o tym, jak żyć świadomie i szczęśliwie. Jak odnaleźć się wśród szybko zmieniających się mód i trendów

Jesteśmy bombardowani różnymi hasłami: slow life, hygge, samorozwój, kariera, work life balance, bycie fit. Przybywa coachów, którzy mówią, jak być doskonałym rodzicem, jak być świetnym pracownikiem, jak przyspieszyć rozwój kariery, jak zwolnić tempo, żeby być szczęśliwym. Poradniki sa najlepiej sprzedającymi się książkami. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czy wyznaczać sobie cele i robić plan na kartce czy dać się ponieść fali życia?

O tym mówimy w każdy czwartek po 19.00. Zaprasza Agnieszka Marszał.


30 czerwca 2022

Miasta szczęśliwe... Jakie powinny być? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Miasta szczęśliwe... Jakie powinny być? Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Miasta są przyszłością ludzkości, to w nich już dziś mieszka większość ludności świata. Wedle szacunkowych danych WHO, w 2050 roku będzie je zamieszkiwało około 66 procent globalnej populacji. Paradoksalnie jednak w krajach najbardziej rozwiniętych obserwujemy postępującą ucieczkę z miast, bo miasta jakie znamy mają wiele wad. Ludzie mieszkający w miastach są o 20 procent bardziej narażeni na depresję, a w samej Unii Europejskiej każdego roku ponad 1,6 miliona osób traci życie z powodu uciążliwości hałasu, które jest drugim – po zanieczyszczeniu powietrza – największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia w Europie. 80 procent światowej populacji żyje pod zanieczyszczonym światłem niebem, a z każdym rokiem noc w Europie staje się coraz jaśniejsza. Są jednak ludzie, którzy walczą o to, by w miastach żyło się lepiej. Z naszymi gośćmi rozmawiamy o idealnym „mieście szczęśliwym” - jakie powinno być, by żyło się w nim dobrze, zdrowo i spokojnie. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 303 czerwca 2022

23 czerwca 2022

Kryzys jest sytuacją tudną, może jednak przynieść dobre zmiany. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Kryzys jest sytuacją tudną, może jednak przynieść dobre zmiany. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Pojęcie kryzysu wywodzi się z greckiego słowa „krisis” - to określenie punktu zwrotnego w biegu zdarzeń. Potoczne rozumienie kryzysu jest takie, że to sytuacja nieuchronnie niekontrolowalna, łącząca się z dużym poczuciem bezradności, zagrożenia. Kryzys można jednak spróbować określić inaczej: jako sytuację trudną, problem, czyli po prostu przeszkodę na dotychczasowej drodze realizacji celów, wymagającą zmiany w naszym funkcjonowaniu. W audycji „Sztuka życia” rozmawiamy o kryzysie. Doświadczamy go w naszym życiu dość często i okazuje się, że choć jest sytuacją trudną, może przynieść dobre zmiany. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 23 czerwca 2022

16 czerwca 2022

Jaka jest waga rozmowy, ale i milczenia w naszym życiu? Fot. ilutracyjna/pixabay.com
Jaka jest waga rozmowy, ale i milczenia w naszym życiu? Fot. ilutracyjna/pixabay.com
Rozmowa, to podstawa międzyludzkich relacji i porozumienia. Coś naturalnego, oczywistego, prostego... Czy aby na pewno? Można odnieść wrażenie, że dziś rozmowę zastąpiła komunikacja - która musi być skuteczna, efektywna, szybka, by nie zabierać nam zbyt dużo czasu. W audycji o wadze rozmowy w naszym życiu, ale też milczenia, Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 16 czerwca 2022

2 czerwca 2022

Ruch to nie tylko zdrowie, ale i szczęście. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Ruch to nie tylko zdrowie, ale i szczęście. Fot. ilustracyjna/pixabay.com
Ruch to zdrowie. Ale ruch to także szczęście i zadowolenie z życia. Kiedy się ruszamy uwalniają się hormony szczęścia, endorfiny. Dzięki nim czujemy przypływ radości, sił witalnych, mamy poczucie mocy i sprawczości. Dodatkowo spowalniają się procesy starzenia, spalają kalorie, zwiększa się pojemność płuc, co w efekcie sprawia, że krew jest bogatsza w tlen, a serce lepiej pracuje. Jeśli dołożymy do tego odpowiednią dietę, dobry odpoczynek i uważność na siebie i swoje potrzeby jakość naszego życia na pewno się poprawi. O tym, jak to zrobić rozmawiamy z Alicją Szafrańską - instruktorką fitness, trenerką i psychodietetyczką. Zaprasza Agnieszka Marszał.
Polskie Radio PiK - Sztuka życia z 2 czerwca 2022