Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat » Wspólne problemy i radości
Wiscop
2021-04-16, 11:44 Adam Droździk

Marzec

25 marca 2021

Szukający średniowiecznego zamku w Nowym Jasińcu z pewnością napotkają starą karczmę. Fot. Henryk Żyłkowski/archiwym PR PiK
Szukający średniowiecznego zamku w Nowym Jasińcu z pewnością napotkają starą karczmę. Fot. Henryk Żyłkowski/archiwym PR PiK
W audycji sięgamy po skrót reportażu Żanety Walentyn pt. „Pani na karczmie”, który w całości zabrzmiał 21 marca w audycji „Ziarna losu”. Zagubieni turyści szukający średniowiecznego zamku w Nowym Jasińcu często zatrzymują się w tytułowej karczmie i pytają o drogę do zamku. Okazały stary budynek karczmy z równie okazałym domem gospodarczym wzbudza zainteresowanie miłośników zabytków, a energetyczna gospodyni kieruje na zamek, a przy okazji ze swadą opowiada o dawnych czasach. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 25.03.2021

24 marca 2021

Kto zapłaci za wywóz toksycznych odpadów z Wszednia? Fot. Henryk Żyłkowski
Kto zapłaci za wywóz toksycznych odpadów z Wszednia? Fot. Henryk Żyłkowski
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie wesprze władz powiatu mogileńskiego ws. wywozu toksycznych odpadów z Wszednia. Kto powinien zapłacić za wywóz tych odpadów? Czy wynajmujące ten teren miejscowe Kółko Rolnicze jest całkowicie wolne od odpowiedzialności? Co robił Wydział Ochrony Środowiska mogileńskiego Starostwa w czasie, kiedy odpady zwożono? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cykli „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 24.03.2021

23 marca 2021

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego radni przegłosują uchwałę aprobującą powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Samorządowe Przewozy Pasażerskie. To odpowiedź na problemy z przewozami kolejowymi w regionie. W grudniu 2021 roku część z linii została ograniczona, a część zamknięta. Samorząd województwa tłumaczył, że nie jest w stanie sprostać zbyt wysokim oczekiwaniom finansowym przewoźników. Jeśli w najbliższym przetargu na obsługę linii przez kolejne 9 lat ceny znów okażą się zbyt wysokie, samorząd powoła własną spółkę kolejową. Czy to dobry pomysł? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 23.03.2021

22 marca 2021

Bohater tej opowieści został skazany na karę więzienia za brak polskiego prawa jazdy. Jakkolwiek brzmi to absurdalnie, ów Pan był szczęśliwym posiadaczem tego dokumentu, tyle że zrobił je poza Polską. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 22.03.2021

19 marca 2021

Wydarzenia „Bydgoskiego Marca 1981”. Fot. materiały IPN
Wydarzenia „Bydgoskiego Marca 1981”. Fot. materiały IPN
Wszyscy znają przebieg wydarzeń tzw. „Bydgoskiego Marca 1981” - protest rolników i żądania rejestracji NSZZ RI Solidarność, pobicie działaczy związkowych w sali Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, zapowiedź strajku generalnego na 31 marca 1981, odwołanie strajku. Zdaniem wielu ekspertów, To ostatnie wydarzenie obniżyło poziom emocji i nadwątliło wiarę w zwycięstwo z „komuną”. Nigdy później nie udało się tak zjednoczyć Polaków w proteście. Porozmawiamy o pewnego rodzaju nostalgii części społeczeństwa do czasów sprzed transformacji ustrojowej. Skąd się bierze? Niektórzy pewnie nie pamiętają tzw. „komitetów kolejkowych”, kartek na mięso czy cenzury. Co z tymi, którzy pamiętają? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.03.2021

18 marca 2021

Mieszkańcy Miedzynia w Bydgoszczy bronią swojego lasku przed wycinką. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Mieszkańcy Miedzynia w Bydgoszczy bronią swojego lasku przed wycinką. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Działki w mieście to łakomy kąsek... Cena za metr sięga kilkuset złotych. Jak wynika z informacji mieszkańców Miedzynia, Bydgoszcz chce sprzedać miejskie działki przy ulicy Wiśniowej. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją, by pozostawić je w niezmienionym kształcie - jako miejski park leśny. Podpisało się już prawie tysiąc osób. Podobną batalię toczą mieszkańcy toruńskich Wrzosów. Oni z kolei sprzeciwiają się zagospodarowaniu tzw. „Psiego Pola”, jedynego miejsca rekreacji i spacerów okolicznych mieszkańców. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 18.03.2021

17 marca 2021

Po willi na bydgoskiej Sielance została tylko dziura w ziemi. Fot. Henryk Żyłkowski/arch. PR PiK
Po willi na bydgoskiej Sielance została tylko dziura w ziemi. Fot. Henryk Żyłkowski/arch. PR PiK
Wracamy do sprawy zburzenia zabytkowej willi na bydgoskiej Sielance, o czym w naszej audycji mówiliśmy 22 stycznia br. Jak się okazało, prokurator sprawę umorzył z powodu znikomej szkodliwości czynu. Czy to znaczy, że teraz każdy zabytek może zostać zniszczony, a wobec osoby, która to zrobiła nie zostaną wyciągnięte konsekwencje? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 17.03.2021

16 marca 2021

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Fot. Magdalena Gill/arch. PR PiK
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Fot. Magdalena Gill/arch. PR PiK
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy grozi likwidacja. Udało mu się przetrwać rok epidemii, ale aktualnie stanęło pod ścianą. Właściciele mówią, że wykorzystali już wszystkie możliwości wsparcia oferowanego przez rząd i miasto. Rozszerzyli i wzbogacili swoją ofertę, by nie zniknąć z mapy bydgoskich atrakcji. Tu warto podkreślić, że to jedyne takie muzeum w Polsce! O tym w materiale Macieja Wilkowskiego w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 16.03.2021

15 marca 2021

Kto powstrzyma rozbiórkę domu? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Kto powstrzyma rozbiórkę domu? Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Rankiem 15 marca rozpoczęła się rozbiórka domu, w którym mieszkała Helena Grossówna
Trwa batalia o dom z muru pruskiego, w którym mieszkała Helena Grossówna - przedwojenna gwiazda kina. Inwestor dostał zgodę miasta, by budynek zburzyć i na jego miejscu zbudować parking dla powstającego na sąsiedniej działce domu. Rozbiórkę zaplanowano na 15 marca br., jednak 14 marca toruńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami poinformowało, że zostanie ona wstrzymana. Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął bowiem procedurę wpisania domu do rejestru zabytków, a to wstrzymuje wszelkie prace. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zadeklarował także, że jest zainteresowany przejęciem budynku i zagospodarowaniem go na cele społeczne. Mimo to, rano 15 marca rozpoczęła się rozbiórka. Czy dom da się jeszcze uratować? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 15.03.2021

12 marca 2021

Czy uda się zrekonstruować średniowieczny zamek na wzgórzu nad Jeziorem Zamkowym? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy uda się zrekonstruować średniowieczny zamek na wzgórzu nad Jeziorem Zamkowym? Fot. Henryk Żyłkowski
Wybudowany w XIV wieku, wielokrotnie najeżdżany i niszczony przetrwał jednak do czasów obecnych - zamek w Nowym Jasińcu. W średniowieczu stanowił budowlę obronną, potem zbór ewangelicki. Dziś jest ruiną, jednak wartą rekonstrukcji, zwłaszcza, że znalazł się pasjonat, który podjął się tego dzieła. Czy uda mu się zrekonstruować średniowieczny zamek na wzgórzu nad Jeziorem Zamkowym? Czy, jeśli poniesie klęskę, będziemy przyglądać się kolejnemu upadkowi świadectwa naszej historii? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 12.03.2021
12

Zobacz także

2021-06-21, godz. 18:17 22 czerwca 2021 Były dyrektor bydgoskiego muzeum, miał zajmować się m.in. odzyskiwaniem dzieł sztuki utraconych w czasie II Wojny Światowej. Po latach część z tych dzieł odna ... » więcej 2021-06-21, godz. 13:05 21 czerwca 2021 Kiedyś byli bohaterami wielu artykułów, reportaży czy audycji telewizyjnych. Pokazywano jak pracują, gdzie mieszkają i ile zysku przynoszą Skarbowi Państwa. P ... » więcej 2021-06-18, godz. 01:53 18 czerwca 2021 Czy odstrzał to jedyny sposób by poradzić sobie z problemem pojawia się dzików na toruńskim Rubinkowie? Nie milkną komentarze po decyzji o odstrzale kilkudzie ... » więcej 2021-06-17, godz. 12:16 17 czerwca 2021 Zazwyczaj przy trasach o wysokim nasileniu ruchu samochodowego stawiane są ekrany tłumiące hałas. Jeśli ich nie ma, mieszkańcy proszą o ich postawienie. W Łab ... » więcej 2021-06-16, godz. 11:27 16 czerwca 2021 Gmina Złotniki Kujawskie dworkami stoi. W jakim są stanie? Czy można je wyremontować z funduszy pomocowych np. z Funduszu dla Wsi Popegeerowskich? O tym w aud ... » więcej 2021-06-15, godz. 12:33 15 czerwca 2021 Kcynia od wielu lat czekała na możliwość połączenia kolejowego z Poznaniem i Bydgoszczą. Obecnie zapowiedziano przygotowanie dokumentacji dla wznowienia linii ... » więcej 2021-06-14, godz. 14:37 14 czerwca 2021 Do takich wypadków dochodzi stosunkowo rzadko, jeśli jednak dojdzie, skutek bardzo często jest tragiczny. Szczególnie gdy zderzenie następuje przy prędkości p ... » więcej 2021-06-11, godz. 13:50 11 czerwca 2021 Słuchaczka z Torunia już trzeci rok próbuje wykupić od miasta lokal, w którym mieszka. Rzeczoznawca wykonał operat szacunkowy, z którego wynika, że jeden metr ... » więcej 2021-06-10, godz. 09:56 10 czerwca 2021 Pamiętają Państwo pożar składowiska w Stalówce koło Kcyni. Płomienie gaszono ok. tygodnia, a okolicznych mieszkańców trzeba było ewakuować. Media informowały ... » więcej 2021-06-09, godz. 08:35 9 czerwca 2021 Wracamy do sprawy starego żydowskiego cmentarza w Żninie. Stowarzyszenie Ahawas Tora w 2020 roku ubiegało się o wpisanie terenu do rejestru zabytków. Tymczase ... » więcej
12