Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Plichta
2022-08-05, 06:00 Marcin Kupczyk

Jakub Siedlecki

Jakub Siedlecki/fot. Tomasz Kaźmierski
Jakub Siedlecki/fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jakub Siedlecki
Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe są informacje o masowym wycinaniu lasu w Polsce? Rozmawialiśmy także o tym, co daje nam las i że coraz lepiej udaje się ścigać osoby zaśmiecające lasy.

Marcin Kupczyk: Tereny zalesione stanowią niemal 30 procent powierzchni Polski i ta wielkość co roku się zwiększa. Ogromną większością – około 77 procent - zarządzają Lasy Państwowe, ponad 19 procent należy do osób prywatnych. Tymczasem od czasu do czasu pojawiają się głosy krytyki wobec Państwa firmy, że „lasy są wycinane na potęgę”.
Jakub Siedlecki: Rozumiem emocje, które towarzyszą wycinaniu naszych lasów, ale muszę wszystkich zapewnić, że prowadzimy naprawdę zrównoważoną gospodarkę leśną. Od okresu powojennego udało się o prawie 10 procent zwiększyć powierzchnię pokrytą lasami – to jest naprawdę wiele milionów hektarów – tyle już przybyło polskich lasów. W tej chwili po prostu korzystamy z dobra przyrody, jakim jest las. Nikogo nie dziwi, gdy rolnik wycina dojrzałe zboże. Oczywiście rozumiem pretensje społeczeństwa wobec leśników, że wycinają dojrzały las…

Las jest po to, żeby go ciąć jak zboże?
– Trochę tak i trochę nie. Odpowiedź nie jest taka prosta. Korzystamy z dobra, które zostało posadzone przez naszych poprzedników. Dojrzały las to taki, który osiągnie odpowiedni wiek – to zależy od gatunku. Dla sosny to między 100 a 120 lat, w niektórych nadleśnictwach nawet 80, dla dębów to będą już dużo większe liczby – około 140-160 lat, dla innych gatunków jeszcze inne (…).

Lesistość Polski ma się zwiększyć do 33 procent z obecnych niecałych 30 procent. W jaki sposób ma zostać taki cel osiągnięty?
– Będzie to bardzo trudne zadanie, to jest wyzwanie dla Lasów. W tej chwili rozpoczęliśmy akcję zakupu gruntów, które można zalesić oraz wykupu lasów, które prywatni właściciele chcieliby sprzedać Lasom Państwowym. Generalnie jednak skupiamy się na tym, żeby kupować miejsca nadające się na posadzenie lasu – takie, które nie nadają się na użytkowanie rolnicze, znajdują się przy lesie i doskonale będą spełniały swoją rolę, jeżeli zostaną na nich posadzone drzewka (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345