Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-08-05, 06:00 Marcin Kupczyk

Jakub Siedlecki

Jakub Siedlecki/fot. Tomasz Kaźmierski
Jakub Siedlecki/fot. Tomasz Kaźmierski
PR PiK - Rozmowa Dnia - Jakub Siedlecki
Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe są informacje o masowym wycinaniu lasu w Polsce? Rozmawialiśmy także o tym, co daje nam las i że coraz lepiej udaje się ścigać osoby zaśmiecające lasy.

Marcin Kupczyk: Tereny zalesione stanowią niemal 30 procent powierzchni Polski i ta wielkość co roku się zwiększa. Ogromną większością – około 77 procent - zarządzają Lasy Państwowe, ponad 19 procent należy do osób prywatnych. Tymczasem od czasu do czasu pojawiają się głosy krytyki wobec Państwa firmy, że „lasy są wycinane na potęgę”.
Jakub Siedlecki: Rozumiem emocje, które towarzyszą wycinaniu naszych lasów, ale muszę wszystkich zapewnić, że prowadzimy naprawdę zrównoważoną gospodarkę leśną. Od okresu powojennego udało się o prawie 10 procent zwiększyć powierzchnię pokrytą lasami – to jest naprawdę wiele milionów hektarów – tyle już przybyło polskich lasów. W tej chwili po prostu korzystamy z dobra przyrody, jakim jest las. Nikogo nie dziwi, gdy rolnik wycina dojrzałe zboże. Oczywiście rozumiem pretensje społeczeństwa wobec leśników, że wycinają dojrzały las…

Las jest po to, żeby go ciąć jak zboże?
– Trochę tak i trochę nie. Odpowiedź nie jest taka prosta. Korzystamy z dobra, które zostało posadzone przez naszych poprzedników. Dojrzały las to taki, który osiągnie odpowiedni wiek – to zależy od gatunku. Dla sosny to między 100 a 120 lat, w niektórych nadleśnictwach nawet 80, dla dębów to będą już dużo większe liczby – około 140-160 lat, dla innych gatunków jeszcze inne (…).

Lesistość Polski ma się zwiększyć do 33 procent z obecnych niecałych 30 procent. W jaki sposób ma zostać taki cel osiągnięty?
– Będzie to bardzo trudne zadanie, to jest wyzwanie dla Lasów. W tej chwili rozpoczęliśmy akcję zakupu gruntów, które można zalesić oraz wykupu lasów, które prywatni właściciele chcieliby sprzedać Lasom Państwowym. Generalnie jednak skupiamy się na tym, żeby kupować miejsca nadające się na posadzenie lasu – takie, które nie nadają się na użytkowanie rolnicze, znajdują się przy lesie i doskonale będą spełniały swoją rolę, jeżeli zostaną na nich posadzone drzewka (...).

Zobacz także

2022-08-19, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poseł Piotr Król. Rozmowa o sytuacji na Odrze, ale też o szansach na zablokowanie… » więcej 2022-08-18, godz. 06:05 Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był profesor Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu. Rozmawiamy o kamieniach milowych, czyli warunkach uzyskania przez Polskę… » więcej 2022-08-17, godz. 06:00 Mariusz Gosek Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Tematem rozmowy było m.in. to, co dzieje się na Odrze, i jak to możliwe, że w obiegu publicznym… » więcej 2022-08-16, godz. 06:45 Marek Jurek Gościem „Rozmowy Dnia” był Marek Jurek, publicysta, były marszałek Sejmu. Rozmowa o tym, czy to, co zostało z komunizmu - 102 lata po Bitwie Warszawskiej… » więcej 2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej
12345