Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-13, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki
Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach dalszego trwania Zjednoczonej Prawicy.

Michał Jędryka: Zanim zaczniemy o sprawach politycznych, to chciałem zapytać – czym się Pan aktualnie zajmuje, bo wiem, że ciekawymi rzeczami...?
Paweł Skutecki: Po pierwsze – kończę książkę na temat obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych, między innymi w Potulicach, ale to na marginesie. Przede wszystkim teraz – razem z dużą częścią środowiska bydgoskiego, też Solidarnej Polski – pracujemy z uchodźcami z Ukrainy pod względem kompetencyjnym. Prowadzimy kursy języka polskiego, szkolenia dotyczące warunków życia i pracy w Polsce – zarówno dla Ukraińców, jak i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują i z nimi pracują.

To jest potrzebne? Jest zainteresowanie tego typu działalnością?
– Zainteresowanie jest olbrzymie. Duża część tych osób ma świadomość, że zostanie w Polsce na długo albo i na zawsze. Bez znajomości języka czy realiów prawnych trudno jest funkcjonować w danym kraju. Oni naprawdę chcą zostać na dłużej i po tej ogromnej fali pomocy, jaką udzielili im Polacy – takiej elementarnej typu: schronienie, dach nad głową, jedzenie czy odzież – teraz jest czas na pomoc bardziej profesjonalną i kompleksową. Trzeba tych ludzi nauczyć języka i obycia w polskiej kulturze prawnej, urzędowej.

I nie jest to chyba łatwe?
– Różnice są kolosalne – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które przybyły do Bydgoszczy ze wschodniej Ukrainy. Tam mentalność, sposób załatwiania spraw w urzędach jest kompletnie inny. Gdyby ci ludzie chcieli zachowywać się w Polsce tak, jak zachowywali się tam, to mogliby dostać różnego rodzaju zarzuty karne.

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych. Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość tworzą cały czas Zjednoczoną Prawicę, która jest koalicją rządzącą w Polsce. Ale na przykład prof. Antoni Dudek – politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze, że na dłuższą metę ta jedność się nie utrzyma. Dlatego Solidarna Polska będzie podkreślać własną odrębność. Jak Pan sądzi – tak to właśnie będzie?
– Naprawdę nie mogę wyjść z podziwu, jak mądrzy i wykształceni ludzie czasami nie potrafią odróżnić koalicji od partii. Zjednoczona Prawica jest dziś koalicją dwóch, a właściwie trzech ugrupowań – ale mówimy o koalicji PiS i Solidarnej Polski. To są dwa suwerenne podmioty, które mają na kilka co najmniej ważnych spraw inne poglądy. Gdyby nie było różnic między tymi formacjami, to z pewnością byłaby to jedna formacja (...).

Zobacz także

2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej
12345