Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-03-11, 06:05 Michał Jędryka

ks. Grzegorz Draus

ks. Grzegorz Draus Fot. Facebook
ks. Grzegorz Draus Fot. Facebook
PR PiK - Rozmowa Dnia - ks. Grzegorz Draus
Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. Rozmawialiśmy o sytuacji w mieście, a także o pomocy dla Lwowa z Bydgoszczy.

Michał Jędryka: Jaka jest teraz sytuacja we Lwowie?
Ks. Grzegorz Draus: Dzięki Bogu Lwów jest miastem bezpiecznym, bo nie było tu jeszcze bombardowań – i mamy nadzieję, że nie będzie. Natomiast jest on miejscem przyjęcia dla tych, którzy uciekają z bombardowanych miast. Tutaj wszystkie siły są postawione dla nich, mnóstwo domów przyjmuje ich, ośrodków. U nas w kościele św. Jana Pawła II, poświęconym rok temu, wszystkie możliwe sale – również mieszkania dla księży – przeznaczyliśmy na przyjęcie ludzi.

To są ludzie, którzy przyjechali z terenów objętych wojną? Kijowa i okolic?
– Prawie wszyscy są z Charkowa, Zaporoża, Kijowa, czyli bombardowanych miast. Jak ogłosiliśmy drugiego dnia wojny we wszystkich sieciach, że możemy przyjmować ludzi, to telefon dzwoni bez przerwy i otwieramy nasze drzwi. Bo jak inaczej odpowiedzieć na prośbę, gdy na przykład telefon dzwoni o godzinie 3:00 w nocy i matka mówi, że przyjechała z trójką dzieci, bo ich dom w Charkowie został zniszczony. Jak ich nie przyjąć? Prawie wszyscy u nas to są kobiety z dziećmi albo starsi ludzie.

Jak wygląda życie społeczne we Lwowie? Szkoły pracują normalnie?
– Mają od poniedziałku znowu ruszyć, ale to nie jest pewne, bo sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Chcemy dawać tym ludziom nie tylko dach nad głową, ale pozwolić im zapomnieć o sytuacji, w której się znaleźli – o życiu pod bombami, w schronach. Centrum Lwowa jest kompletnie opustoszałe (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345