Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-11-26, 04:24 Redakcja

Anna Gembicka

Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Anna Gembicka. Fot. www.gov.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Anna Gembicka
Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich rolników w Brukseli oraz utworzeniu Narodowego Holdingu Spożywczego.

Agnieszka Marszał: Porozmawiamy o tym, co się dzieje w rolnictwie, o sytuacji rolników i o problemach rolników, a tych nie brakuje. 20 tys. ciągników rolniczych może się pojawić w Brukseli 13 i 14 grudnia, szykuje się międzynarodowy protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. A jak Pani odbiera Zielny Ład?

Anna Gembicka: Europejski Zielony Ład budzi bardzo wiele wątpliwości dlatego, że tak naprawdę jego treść nie jest jeszcze wypełniona. Znamy pewne ogólne kierunki, ale nie wiemy w jaki sposób ma być realizowany. Na przykład w przypadku kwestii dotyczących ograniczenia stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. Jako Polska podnosimy, że to nie może być ograniczenie procentowe, takie samo dla wszystkich krajów, bo na przykład Holandia ma dużo większe od Polski zużycie tych środków, tylko ewentualnie, jeżeli już, to musi to być określenie do pewnej średniej, a w tym przypadku Polska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej już w tym momencie ma dużo mniejsze zużycie tych środków. Podejście musi być racjonalne, a nie narzucane w taki odgórny sposób, bez spojrzenia na specyfikę krajową. Jeżeli chodzi o sam protest, to na pewno jest to pewien znak dla europejskich decydentów, bo jeżeli udało się zorganizować organizacje rolnicze z 13 krajów europejskich, z których przecież na co dzień rolnicy ze sobą konkurują, a tutaj udało się zgromadzić ich po to, żeby wyrazić wspólne stanowisko, to na pewno jest to ważny sygnał i mam nadzieję, że europejscy decydenci też w ten sygnał się wsłuchają. To nie jest tak, że rolnicy nie chcą dbać o środowisko. To właśnie rolnicy mają ogromną wiedzę na temat środowiska naturalnego, wiedzą jak o nie dbać, ich głos powinien w większym stopniu zostać wysłuchany. Dbałość o środowisko i klimat? Tak! Jak najbardziej, ale wszystko w granicach rozsądku i nie w taki sposób, żeby to zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu czy doprowadziło do pogorszenia bytu rolników czy w ogóle osób mieszkających na wsi.

Zobacz także

2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej
12345