Wtorek, 07 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-07-14, 06:05 Magdalena Ogórek/Redakcja

Stanisław Szwed

Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
Stanisław Szwed Fot. www.facebook.com/stanislaw.szwed
PR PiK - Rozmowa Dnia - Stanisław Szwed
Gościem „Rozmowy Dnia” był Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o strategii demograficznej 2040.

Magdalena Ogórek: Cały czas jeszcze można jeszcze przystąpić do programu „Dobry start”. 300 zł otrzymują rodzice na wyposażenie każdego ucznia w rodzinie. Jak teraz można aplikować i do kiedy?
Stanisław Szwed: Zmieniło się tylko to, że składamy wnioski drogą online. Od 1 lipca została uruchomiona przez ZUS platforma PUE, przez którą składamy wnioski. Wypłata będzie na konta. Wnioski można składać do końca listopada, ale zachęcamy, że robić to wcześniej, bo wtedy wcześniej również pieniądze trafią na konta rodziców – już przed początkiem roku szkolnego, czy na koniec wakacji. To jest tzw. wyprawka szkolna, która ma służyć rodzicom, by wyposażyli dzieci w niezbędne rzeczy do szkoły. W tej chwili mamy już ponad milion osób, które zarejestrowały się drogą elektroniczną. Niektóre osoby otrzymują pierwsze wypłaty z ZUS. Jest tu taka zmiana, że wcześniej realizował to zadanie samorząd, a obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych już tylko drogą elektroniczną. Zasady są takie same – wyprawkę dostaje każde dziecko do 20. roku życia, a przy dzieciach niepełnosprawnych – do 24. roku życia.

Kto jeszcze nie dokonał rejestracji, to teraz jest na to czas. To ważny zastrzyk finansowy, kiedy trzeba ruszyć po wyposażenie tornistra.
- Jeżeli ktoś miałby problemy, to zachęcamy do odwiedzenia placówek ZUS – tam pomogą wypełnić wniosek, założyć profil, można spokojnie z tego skorzystać. Zachęcamy do takiego wsparcia.

Konsultacje strategii demograficznej to projekt, któremu przyglądam się od jakiegoś czasu, realizowany w obrębie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Bardzo ważny, bo należało postawić diagnozę na przykład, dlaczego Polacy powstrzymują się przed posiadaniem kolejnego dziecka, choć bardzo chcą powiększać rodziny. I tu na przykład wyszedł brak stabilności, jeśli chodzi o rynek pracy i mieszkania. To są dwa czynniki szalenie istotne dla młodej rodziny, by decydowała się na potomstwo.
- Szalenie istotne jest tu przygotowanie długofalowej strategii. Strategia demograficzna, którą właśnie przygotowaliśmy jest do 2040 roku. Zakładamy, że wskaźnik dzietności będzie na poziomie 1,8, czyli na 100 rodzących matek, urodzi się co najmniej 800 dzieci. Obecnie ten wskaźnik jest na poziomie 1,38. On wynika też z tego, że jest mniej kobiet w wieku rozrodczym, spowodowany niżem demograficznym. (...)

Zobacz także

2021-12-07, godz. 04:05 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia będzie dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej tematy to plany rosyjskiej inwazji na Ukrain ... » więcej 2021-12-06, godz. 04:21 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Euro ... » więcej 2021-12-03, godz. 06:05 Teresa Misiewicz i Magdalena Florek Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy ... » więcej 2021-12-02, godz. 06:42 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady p ... » więcej 2021-12-01, godz. 06:05 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był ekonomista, doradca podatkowy i polityk Konfederacji. Tematem rosnąca inflacja i możliwości jej opanowania. Michał Jędryka: Jest ... » więcej 2021-11-30, godz. 06:00 Wojciech Mojzesowicz Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Rady Regionalnej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz. Rozmowa dotyczyła problemów i obaw r ... » więcej 2021-11-29, godz. 04:33 Paulina Hennig-Kloska Gościem „Rozmowy Dnia” była Paulina Hennig-Kloska, posłanka ugrupowania Polska 2050. Rozmawialiśmy o otwarciu biura poselskiego w Bydgoszczy, walce z pandemią ... » więcej 2021-11-26, godz. 04:24 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich r ... » więcej 2021-11-25, godz. 06:05 dr Paweł Milcarek Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie. M ... » więcej 2021-11-24, godz. 03:36 Zbigniew Kuźmiuk Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Co ... » więcej
12345