Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-06-18, 02:00 Agnieszka Marszał

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia
PR PiK - Rozmowa Dnia - Szymon Hołownia
Gościem Rozmowy dnia był Szymon Hołownia - lider ruchu Polska 2050. Rozmawialiśmy o tym, czy możliwe są wcześniejsze wybory, czy Polska 2050 będzie miała kim te wybory wygrać i o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki.

Agnieszka Marszał: Przedterminowe wybory to Pana zdaniem realny scenariusz?
Szymon Hołownia: Myślę, że tak, ale nie jestem w stanie określić daty, kiedy miałyby się odbyć. Ten Sejm powinien jak najszybciej przejść do historii, powinien „pospiesznie się oddalić” - że zacytuję transparenty, które widzieliśmy kilka miesięcy temu na ulicach. Powinno tak być z jednej prostej przyczyny – jeżeli Parlament nie jest w stanie w pięciu podejściach wyłonić jednej z kluczowych postaci porządku konstytucyjnego w państwie – Rzecznika Praw Obywatelskich – to Parlament jest do kitu. Jeżeli mamy realnie rząd mniejszościowy, a mamy taki obecnie w Polsce już od wielu głosowań, to w normalnej demokracji odbywają się przedterminowe wybory.

Pan ostatnio podał datę w wywiadach – 10 października tego roku.
- Słyszeliśmy o takiej dacie z Prawa i Sprawiedliwości, nie wymyśliliśmy jej sobie. Słyszeliśmy tę datę od trzech struktur lokalnych, które dostały przykaz, żeby traktować ją jako jeden z wariantów możliwych do rozegrania. Usłyszeliśmy o niej z dobrego źródła na Nowogrodzkiej. Ja oczywiście nie wiem, czy to jest zaciemnianie horyzontu przez Kaczyńskiego, czy realne traktowanie tego jako opcji, ale ostrożność polityczna i pragmatyzm polityczny każą mi tak dobrze potwierdzoną informację traktować jako jeden z wariantów, które mogą znaleźć się na stole. To może być wiosną, może być jesienią, może być w roku 2023 - choć ten scenariusz akurat dzisiaj, z powodów o których mówiłem wydaje mi się najmniej prawdopodobny. Moim zdaniem ten Sejm nie dojedzie do końca kadencji, ale kiedy się to wywali, nie mam w tej chwili zielonego pojęcia.

Bliska data wyborów dla Ruchu Polska 2050 byłaby dobra, bo jak wynika z sondażów – jesteście teraz drugą siłą. Z drugiej strony - Tomasz Terlikowski, publicysta w wywiadzie do „Wprost” zwrócił uwagę na jeden problem - „do wyborów parlamentarnych trzeba mieć na każdą listę wyborczą około 20 osób, czyli kilka tysięcy osób w całej Polsce; Szymon Hołownia nie będzie jedynką na każdej liście”. Terlikowski uznał to za problem Szymona Hołowni, bo ludzie idą za Pana nazwiskiem. Będzie miał Pan liderów lokalnych, za którymi ludzie też pójdą w wyborach?
- Oni już są, to nie jest tak, że ja ich będę miał. Już są i robią ten Ruch - tak samo, jak ja go współtworzę. Tomek, którego znam i cenię od lat – mimo, że się nie zgadzamy - pomylił się w swoich szacunkach. Listy parlamentarne w Polsce to jest trochę ponad 900 osób, które trzeba na nich wystawić. Samorządowe to jest ponad 35 tys., jeżeli chciałoby się obsadzić wszystkie miejsca. My już dzisiaj zaczęliśmy pracę nad tym, jak listy ułożyć tak, żeby było jak najbardziej atrakcyjnie dla wyborców. (...)

Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345