Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2021-01-15, 06:29 Katarzyna Prętkowska

Paweł Szramka

Paweł Szramka
Paweł Szramka
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Szramka
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń epidemicznych planują odmrożenie swoich lokali, a także harmonogram Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID -19.

Katarzyna Prętkowska: Lubi pan jadać posiłki poza domem?

Paweł Szramka: Zawsze jest to urozmaicenie, zwłaszcza kiedy jest się ze znajomymi, są to ciekawe i przyjemne momenty.

Pytam o to dlatego, że wydaje się, że już niedługo będzie szansa taki posiłek w restauracji zjeść, ale nie z powodu poluzowania obostrzeń, a z powodu ogólnopolskiej akcji restauratorów „Otwieramy!”. Restauratorzy w Polsce podejmują takie radykalne kroki. chcą otwierać swoje lokale, także w Toruniu 16 stycznia ma otworzyć się jedna z restauracji oraz cukiernia, jak pan to skomentuje?

Nie dziwię się wcale przedsiębiorcom, że zaczynają otwierać swoje biznesy, ponieważ zostały one wątpliwie prawnie zamknięte, bo w większości rozporządzeniami, taki aktami prawnymi, które są niższe niż Konstytucja, niż ustawa. Ponadto przedsiębiorcy nie otrzymują takiej pomocy o jakiej zazwyczaj rządzący mówią, bo wielu przedsiębiorców, ze względu na nr PKD nie załapało się na tarcze antykryzysowe. Ponadto wielu przedsiębiorców od kilku miesięcy nie ma absolutnie żadnego wsparcia, a cały czas muszą płacić podatki, opłaty za to że mogą sprzedawać alkohol, więc to się namnaża. Jeśli ktoś nie ma możliwości zarabiania, zakazuje mu się prowadzenia działalności, a do tego cały czas ciążą, na mim te opłaty, to nie dziwmy się, że ludzie, którzy pracowali dłuższą część swojego życia na ten dorobek - nie chcą go teraz stracić.

Złożył pan interpelację do Ministerstwa Rozwoju ws. opłat za koncesje alkoholowe, które restauracje muszą płacić, mimo że alkoholu właściwie teraz nie sprzedają.

Jeszcze odpowiedzi nie ma. Ja w ogóle byłem zdziwiony, że to dalej funkcjonuje, skoro mamy pandemię, skoro przedsiębiorcy nie mogą sprzedawać alkoholu, gdzie jest logika w tym aby płacili za pozwolenia na tę sprzedaż? Zdawało się, że rząd nawet bez konsultacji odciąży przedsiębiorców, a tu się okazało, że trzeba o to prosić. Liczę na to, że interpelacja trafi na kogoś kto podejmie ten temat w ministerstwie i zdecyduje się na to by przynajmniej odroczyć te opłaty, a najlepiej byłoby gdyby, skoro, ludzie nie mogli zarabiać w tym czasie, zwolnić ich z tych opłat (...).

Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345