Niedziela, 25 lipca 2021 r.   Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-10-08, 06:50 Agnieszka Marszał

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak./fot. Nadesłane
Joanna Borowiak./fot. Nadesłane
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem „Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z PiS. Wśród tematów m.in. protest uczniów, nauczycieli i naukowców przeciwko nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki oraz protest rolników przeciwko tzw. „piątce dla zwierząt".

Agnieszka Marszał: Pani poseł, zasiada pani w sejmowej Komisji do spraw edukacji i nauki, i od edukacji chcę zacząć - „Czarny tydzień w polskich szkołach" - uczniowie, nauczyciele, naukowcy sprzeciwiają się wyborowi profesora Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Czy to rzeczywiście, pani zdaniem, dobry, najlepszy z możliwych wyborów na to stanowisko, w tych trudnych dla wszystkich, także dla edukacji czasach?

Jestem nauczycielem i nauczycielem akademickim, i uważam, że wybór pana profesora Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki, czyli osoby, która będzie zarządzała dwoma bardzo ważnymi resortami, to jest bardzo dobry wybór. Powiedziała pani: „czarny tydzień w szkołach" i „przedstawiciele nauki protestują". To jest tylko pewien wąski wycinek, dlatego że przedstawiciele świata nauki także popierają kandydaturę pana profesora Przemysława Czarnka. Jestem przekonana, że to wszystko się uspokoi w momencie, kiedy pan profesor Czarnek obejmie tekę ministra, kiedy wszyscy zobaczą, jaką w rzeczywistości jest osobą, jak dobrze będzie kierował tymi resortami.

Żyjemy w demokratycznym kraju, w którym każdy może wyrażać swoje opinie, swoje poglądy i właśnie tego dzisiaj jesteśmy świadkami. Są osoby, które twierdzą, że ta kandydatura jest niewłaściwa, są osoby, które twierdzą, że jak najbardziej się nadaje, popierają kandydaturę pana profesora Przemysława Czarnka, znają jego karierę naukową, jego dorobek naukowy, wiedzą, jaką jest osobą, jakie ma zdolności organizacyjne. Przypomnę, że był przez cztery lata wojewodą lubelskim. Pokazał i w tym zakresie swoje umiejętności, umiejętności administracyjne, organizacyjne. To jest ważne, i przyczyni się do dobrego kierowania resortem. A jeżeli chodzi o kwestie, które są poruszane przez protestujących, a nie jest to duża grupa, jeszcze raz podkreślam...

Ale to ważny głos, bo zgadzam się z panią, że oczywiście są ci, którzy popierają, są ci którzy protestują - zresztą pojawił się także list naukowców, którzy absolutnie przyklasnęli temu wyborowi, natomiast to znowu są dwa głosy, i to jest kolejny wycinek naszej politycznej rzeczywistości, który bardzo spolaryzował społeczeństwo. Pytanie: czy w dobie pandemii, która się znowu rozkręca, potrzebny nam jest kolejny podział?

Ja nie uważam, żeby sytuacja związana z nominacją profesora Czarnka spolaryzowała społeczeństwo (...).

Zobacz także

2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej 2021-07-22, godz. 06:05 Paweł Borys Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Tematem rozmowy była działalność Funduszu w dobie pandemii i z ... » więcej 2021-07-21, godz. 06:05 dr Paweł Rajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Rajewski - wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. Czy grożą nam kolejne fale pandemii? Jak się zabezpieczyć? Czy ... » więcej 2021-07-20, godz. 06:00 Katarzyna Gągola Gościem Rozmowy Dnia była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Jej temat to działalność Centrum ... » więcej 2021-07-19, godz. 06:00 Marlena Maląg [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rozmowa o konsultacjach dotyczących strategii demograficznej. Michał Jędr ... » więcej 2021-07-16, godz. 06:05 dr Alicja Paczoska-Hauke Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Alicja Paczoska-Hauke z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tematem były ostatnie odkrycia na tzw. „Bydgoskiej ... » więcej 2021-07-15, godz. 06:45 Krzysztof Kukucki 29 małych i średnich miast w Polsce otrzyma wsparcie z programu „Rozwój Lokalny”. Do każdego z nich trafi ponad 3,5 mln euro na działania, które mają poprawić ... » więcej 2021-07-14, godz. 06:05 Stanisław Szwed Gościem „Rozmowy Dnia” był Stanisław Szwed - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy o strategii demograficznej 2040. Magdalena Ogórek: Cał ... » więcej 2021-07-13, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o reformie wymiaru sprawiedliwości, z której niezadowolenia ni ... » więcej 2021-07-12, godz. 06:00 Witold Fydrych Gościem „Rozmowy Dnia” był Witold Fydrych, szef Stowarzyszenia „Słodka Jedynka". Temat to problemy dzieci zmagających się z cukrzycą typu pierwszego. Marci ... » więcej
12345