Poniedziałek, 27 września 2021 r.   Imieniny: Wincentego, Mirabeli, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Eurostandard
2020-10-08, 06:50 Agnieszka Marszał

Joanna Borowiak

Joanna Borowiak./fot. Nadesłane
Joanna Borowiak./fot. Nadesłane
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem „Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z PiS. Wśród tematów m.in. protest uczniów, nauczycieli i naukowców przeciwko nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki oraz protest rolników przeciwko tzw. „piątce dla zwierząt".

Agnieszka Marszał: Pani poseł, zasiada pani w sejmowej Komisji do spraw edukacji i nauki, i od edukacji chcę zacząć - „Czarny tydzień w polskich szkołach" - uczniowie, nauczyciele, naukowcy sprzeciwiają się wyborowi profesora Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Czy to rzeczywiście, pani zdaniem, dobry, najlepszy z możliwych wyborów na to stanowisko, w tych trudnych dla wszystkich, także dla edukacji czasach?

Jestem nauczycielem i nauczycielem akademickim, i uważam, że wybór pana profesora Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki, czyli osoby, która będzie zarządzała dwoma bardzo ważnymi resortami, to jest bardzo dobry wybór. Powiedziała pani: „czarny tydzień w szkołach" i „przedstawiciele nauki protestują". To jest tylko pewien wąski wycinek, dlatego że przedstawiciele świata nauki także popierają kandydaturę pana profesora Przemysława Czarnka. Jestem przekonana, że to wszystko się uspokoi w momencie, kiedy pan profesor Czarnek obejmie tekę ministra, kiedy wszyscy zobaczą, jaką w rzeczywistości jest osobą, jak dobrze będzie kierował tymi resortami.

Żyjemy w demokratycznym kraju, w którym każdy może wyrażać swoje opinie, swoje poglądy i właśnie tego dzisiaj jesteśmy świadkami. Są osoby, które twierdzą, że ta kandydatura jest niewłaściwa, są osoby, które twierdzą, że jak najbardziej się nadaje, popierają kandydaturę pana profesora Przemysława Czarnka, znają jego karierę naukową, jego dorobek naukowy, wiedzą, jaką jest osobą, jakie ma zdolności organizacyjne. Przypomnę, że był przez cztery lata wojewodą lubelskim. Pokazał i w tym zakresie swoje umiejętności, umiejętności administracyjne, organizacyjne. To jest ważne, i przyczyni się do dobrego kierowania resortem. A jeżeli chodzi o kwestie, które są poruszane przez protestujących, a nie jest to duża grupa, jeszcze raz podkreślam...

Ale to ważny głos, bo zgadzam się z panią, że oczywiście są ci, którzy popierają, są ci którzy protestują - zresztą pojawił się także list naukowców, którzy absolutnie przyklasnęli temu wyborowi, natomiast to znowu są dwa głosy, i to jest kolejny wycinek naszej politycznej rzeczywistości, który bardzo spolaryzował społeczeństwo. Pytanie: czy w dobie pandemii, która się znowu rozkręca, potrzebny nam jest kolejny podział?

Ja nie uważam, żeby sytuacja związana z nominacją profesora Czarnka spolaryzowała społeczeństwo (...).

Zobacz także

2021-09-27, godz. 06:45 Dariusz Kurzawa [wideo] Poseł Dariusz Kurzawa (PSL-Koalicja Polska) był gościem poniedziałkowej „Rozmowy Dnia”. O wyborcach w Niemczech, zmianach we wspólnej polityce rolnej UE i o s ... » więcej 2021-09-24, godz. 06:00 Przemysław Sztandera Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. Strefa istnieje w regionie od 15 lat. Jak wpłynęła na rozwój ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście ... » więcej 2021-09-22, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską. Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podob ... » więcej 2021-09-21, godz. 06:40 Magdalena Rzeczkowska Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W j ... » więcej 2021-09-20, godz. 03:51 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parl ... » więcej 2021-09-17, godz. 03:39 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją ... » więcej 2021-09-16, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków. ... » więcej 2021-09-15, godz. 03:51 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejsk ... » więcej 2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej
12345