Radosław Sajna

2018-07-03, 19:35  Marcin Kupczyk/Redakcja
dr Radosław Sajna dr Radosław Sajna

- Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca referendum konstytucyjnego, to próba zerwania z postkomunizmem. Nie należy się jednak spodziewać wielkiej frekwencji - mówi dr hab. Radosław Sajna, politolog i medioznawca z bydgoskiego UKW, gość Rozmowy Dnia w PR PiK.

Marcin Kupczyk: Obecna konstytucja wymaga poprawy albo całkowitej wymiany? Tego chce prezydent Andrzej Duda.
Radosław Sajna: Można spojrzeć na to z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony - stabilność państwa opiera się na stabilności konstytucyjnej przepisów prawa. W USA na przykład konstytucja jest niezmiennna od ponad 200 lat, a dla porównania - republiki latynoamerykańskie często zmieniają konstytucję i nie są stabilne. Każda zmiana dla konstytucji to zmiana także reguł przepisów prawa.
Z drugiej strony - staram się rozumieć ideę zmiany konstytucji, z punktu widzenia prezydenta i współczesnej, aktualnej władzy. Chcą zerwać z postkomunizmem, a nowa konstytucja ma być niepostkomunistyczna. Aktualna jest postkomunistyczna nawet w sensie symbolicznym, bo podpisana przez prezydenta, który reprezentował symbolicznie postkomunizm, czyli przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

Prawicy nie było w parlamencie, gdy powstawała obecna konstytucja. Nie było nas w NATO, ani w Unii Europejskiej.
- No właśnie. Trochę się zmieniło w Polsce i jest to zrozumiałe.

Powiedzmy, że senat się zgodzi i zostanie wyznaczona data referendum. Polacy wezmą w nim udział?
- Raczej wątpię. Jeśli będzie frekwencja na poziomie 10 procent, to będzie dobrze. Myślę, że zadecyduje pragmatyzm ludzi. Nie ma sensu iść na referendum, które i tak nie będzie wiążące. Przecież nie na drodze referendum zmienia się konstytucję w Polsce. Musi być dwie trzecie w parlamencie "za", a takiej większości nie uzyska się ani w aktualnym parlamencie, ani w następnym.
Poza tym to referendum jest trudne. Niewielu Polaków interesuje się na tyle polityką i ustrojem państwa, by odpowiedzieć na szereg pytań z tym związanych. Dlatego mam podpowiedź dla prezydenta, by szybko zmienił formułę i zrobił referendum online. Jak wypowie się 100 tys. osób, to będzie mógł ogłosić sukces, a jak przyjdzie 10 proc. uprawnionych do głosowania, to będzie wielka klapa (...).

Jest szansa na zakończenie obecnego sporu politycznego?
- Raczej nie. Walka o sądy to walka o wielkie interesy. Sądy mają przecież wpływ, jak te interesy będą realizowane - czy uda się zrobić pewne reformy, że jedni dużo stracą, a inni zyskają. To spór o sprawy bardzo ważne - o to, kto będzie dominował w Polsce (...).

PR PiK - Rozmowa Dnia - Radosław Sajna

Zobacz także

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.