Maseczki ochronne - policja interweniowała w ich sprawie ponad tysiąc razy

2020-10-13, 16:25  Maciej Wilkowski
Za nie używanie maseczki w przestrzeni publicznej można zapłacić mandat albo grzywnę./fot. Pixabay

Za nie używanie maseczki w przestrzeni publicznej można zapłacić mandat albo grzywnę./fot. Pixabay

Zakrywanie ust i nosa od soboty 10 października jest obowiązkowe w całym kraju. Tylko w weekend, policjanci z naszego regionu interweniowali w związku z tym obostrzeniem ponad 1100 razy. Szczególną uwagę na przestrzeganie tego obowiązku zwracają też strażnicy miejscy.

Po ogłoszeniu żółtej strefy na terenie całego kraju, policjanci zapowiadali stosowanie zasady „zero tolerancji".

Prawie połowa interwencji, które podjęli w weekend 10-11 października policjanci, zakończyła się mandatami lub wnioskami do sądu - mówi młodszy inspektor Monika Chlebicz - rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.

- Nałożyliśmy ponad 300 mandatów, skierujemy także do sądu ponad 200 wniosków o ukaranie. Jeżeli nie zgadzamy się z interpretacją policjanta, mamy prawo odmówić mandatu, natomiast nie należy się dziwić temu, że działania policjantów będą w tej chwili ukierunkowane na to, aby zwracać uwagę na osoby bez maseczki, bez zasłony ust i nosa w przestrzeni publicznej: na ulicach, w środkach komunikacji miejskiej. Jest to obowiązek policji.

Podobne działania prowadzi już od września Straż Miejska, o czym mówi jej rzecznik prasowy, Arkadiusz Bereszyński.

- We wrześniu przeprowadziliśmy 375 kontroli, udzieliliśmy 59 pouczeń. Bydgoscy strażnicy rozdawali również maseczki tym osobom, które z jakiegoś względu ich przy sobie nie mieli. Skierowaliśmy również dwie notatki do Sanepidu. Działania te niezmiennie kontynuujemy.

Za niezasłanianie usta i nos a policjanci mogą ukarać mandatem do 500 zł, sąd może zdecydować o grzywnie do 5 tys. złotych. Kara nałożona przez Sanepid, w ramach postępowania administracyjnego, może być bardziej dotkliwa, bo aż do 30 tys. zł.

Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)

Region

W szpitalach w regionie leży coraz więcej chorych na COVID-19

W szpitalach w regionie leży coraz więcej chorych na COVID-19

2021-11-22, 21:00
Jordan Ogorzelski wygrał z chorobą. Teraz może wygrać w Mam Talent

Jordan Ogorzelski wygrał z chorobą. Teraz może wygrać w „Mam Talent"!

2021-11-22, 18:48
Codziennie to samo: ratownicy medyczni stoją pod bramami, szlabanami...

Codziennie to samo: ratownicy medyczni stoją pod bramami, szlabanami...

2021-11-22, 17:55
Zmarł ks. Ryszard Figiel. Przez 38 lat odpowiadał w archidiecezji za muzykę kościelną

Zmarł ks. Ryszard Figiel. Przez 38 lat odpowiadał w archidiecezji za muzykę kościelną

2021-11-22, 17:00
Zabytkowy budynek UKW będzie jak nowy. Remont przy Pl. Kościeleckich

Zabytkowy budynek UKW będzie jak nowy. Remont przy Pl. Kościeleckich

2021-11-22, 16:10
Będzie bardzo ślisko. Marznący deszcz u nas i w czterech innych regionach

Będzie bardzo ślisko. Marznący deszcz u nas i w czterech innych regionach

2021-11-22, 14:32
Sprawdzają swoją wiedzę i poznają procedury na egzaminie dojrzałości

Sprawdzają swoją wiedzę i poznają procedury na egzaminie dojrzałości

2021-11-22, 12:32
Bił psa łopatą, a potem żywego zakopał. Przechodząca kobieta zawiadomiła policję

Bił psa łopatą, a potem żywego zakopał. Przechodząca kobieta zawiadomiła policję

2021-11-22, 11:28
Jedna osoba ranna w wypadku w Przysieku. Zderzyły się dwa samochody

Jedna osoba ranna w wypadku w Przysieku. Zderzyły się dwa samochody

2021-11-22, 09:47
Uwaga W nocy może być ślisko

Uwaga! W nocy może być ślisko!

2021-11-21, 19:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę