Więcej za śmieci, pięć pojemników do segregowania. I kary dla opornych

2019-11-19, 14:10  Tatiana Adonis/Redakcja
Michał Sztybel i Krzysztof Zająkała podczas konferencji prasowej/fot. Tatiana Adonis

Michał Sztybel i Krzysztof Zająkała podczas konferencji prasowej/fot. Tatiana Adonis

Wyższe ceny wywozu odpadów to, zdaniem zastępcy prezydenta miasta Michała Sztybla, efekt nowego i jednocześnie złego prawa/fot. Tatiana Adonis

Wyższe ceny wywozu odpadów to, zdaniem zastępcy prezydenta miasta Michała Sztybla, efekt nowego i jednocześnie złego prawa/fot. Tatiana Adonis

Od nowego roku bydgoszczanie zapłacą więcej za śmieci. Cena ma wzrosnąć z 13 do 22 złotych za osobę. Odpady trafiać będą do pięciu, a nie jak do tej pory, czterech pojemników, a segregowanie będzie obowiązkiem.

Wyższe ceny wywozu odpadów to, zdaniem zastępcy prezydenta miasta Michała Sztybla, efekt nowego i jednocześnie złego prawa. – Problem podwyżek nie dotyczy tylko Bydgoszczy - mówi. – Dzieje się u nas to, co w całym kraju. Samorządy ostrzegały, że złe prawo spowoduje wzrost kosztów. Wprowadzono zasady, że właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli na przykład sklepów, hosteli, pawilonów mają limit i powyżej pewnej kwoty nie mogą płacić za śmieci. Jednocześnie prawo mówi, że śmieci muszą się bilansować w systemie na "zero", czyli tą część muszą dopłacić mieszkańcy. Jest to mniej niż w innych miastach, ale i tak podejmujemy działania, aby szkodliwe prawo zostało zmienione.

Jak dodaje Michał Sztybel, wpływ na cenę ma także dodatkowy pojemnik do segregowania. – Do pojemnika żółtego trafiał dotąd papier, metale oraz tworzywa sztuczne. Teraz z tego pojemnika wydzielamy papier, który będzie trafiał do pojemnika niebieskiego – tłumaczy Krzysztof Zająkała z biura zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi. Druga zmiana dotyczy pojemnika brązowego - dotąd wrzucaliśmy tam gałęzie, liście, skoszoną trawę, teraz ten zakres będzie poszerzony o resztki jedzenia pochodzenia roślinnego. Czarny pojemnik przeznaczony zostanie na odpady zmieszane, a zielony na szkło.

Segregacja będzie obowiązkowa. Kto się nie dostosuje, tego czekają kary. W Bydgoszczy za brak segregacji mieszkańcy mają zapłacić trzy razy więcej - taka jest propozycja. Ale wciąż nie wiadomo, jak miasto będzie kontrolowało lokatorów. O nowych opłatach i systemie odbioru odpadów radni zdecydują na najbliższej sesji Rady Miasta – w środę (27 listopada).

Więcej za śmieci, pięć pojemników do segregowania. I kary dla opornych (Popołudnie z nami)

Region

Uszkodzili instalację świąteczną w Brodnicy. Wandalom grozi do pięciu lat więzienia

Uszkodzili instalację świąteczną w Brodnicy. Wandalom grozi do pięciu lat więzienia

2024-12-12, 09:51
Z regionu do Pragi już od niedzieli. Co warto zobaczyć w Czechach poza stolicą [Rozmowa Dnia]

Z regionu do Pragi już od niedzieli. Co warto zobaczyć w Czechach poza stolicą? [Rozmowa Dnia]

2024-12-12, 09:01
W Łysomicach pod Toruniem doszczętnie spłonęło auto dostawcze. Ładunkiem były farby

W Łysomicach pod Toruniem doszczętnie spłonęło auto dostawcze. Ładunkiem były farby

2024-12-12, 08:26
PKP PLK przekonują, że dąb wycięty w Ciechocinku byłby przeszkodą dla ruchu. Co na to konserwator

PKP PLK przekonują, że dąb wycięty w Ciechocinku byłby przeszkodą dla ruchu. Co na to konserwator?

2024-12-12, 07:51
Rower miejski bez stacji dokujących Bydgoszcz bierze pod uwagę takie rozwiązanie

Rower miejski bez stacji dokujących? Bydgoszcz bierze pod uwagę takie rozwiązanie

2024-12-12, 06:45
Bydgoszcz ma mieć swoją ulicę w Warszawie Potrzeba jeszcze zgody rady dzielnicy

Bydgoszcz ma mieć swoją ulicę w Warszawie! Potrzeba jeszcze zgody rady dzielnicy

2024-12-11, 21:11
Jak rząd działa na rzecz dużych miast Posłowie PiS: Środków na inwestycje nie ma

Jak rząd działa na rzecz dużych miast? Posłowie PiS: Środków na inwestycje nie ma

2024-12-11, 20:47
Maciej Czerniak o Grand Press: Mam nadzieję, że da impuls, żeby uregulować lukę prawną

Maciej Czerniak o Grand Press: Mam nadzieję, że da impuls, żeby uregulować lukę prawną

2024-12-11, 20:11
Co z bezpłatnymi przejazdami dla seniorów w Inowrocławiu Wojewoda uchylił uchwałę

Co z bezpłatnymi przejazdami dla seniorów w Inowrocławiu? Wojewoda uchylił uchwałę

2024-12-11, 18:21
O ponad 26 mln zł za mało. Tak szpital w Inowrocławiu ocenia propozycję umowy z NFZ

O ponad 26 mln zł za mało. Tak szpital w Inowrocławiu ocenia propozycję umowy z NFZ

2024-12-11, 17:23
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę