Komentarze prezydentów, prośba biskupa o modlitwę za Pawła Adamowicza

2019-01-14, 09:05  Redakcja, Monika Siwak-Waloszewska, Andrzej Krystek, Monika Kaczyńska
- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! - apeluje biskup toruński Wiesław Śmigiel. - Dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze - piszą prezydenci z naszego regionu po ataku na Pawła Adamowicza.

Samorządowcy z naszego regionu, którzy - tak jak zaatakowany nożem prezydent Gdańska - stali na scenach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - są wstrząśnięci niedzielną tragedią.

Zdeptanie wszelkich granic
"Bądźmy myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i jego rodziną. To co się stało, to zdeptanie wszelkich granic" - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

"Jestem myślami z Pawłem Adamowiczem i jego rodziną" - pisze na swoim profilu prezydent Torunia. "Drogi Pawle - dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze!" - dodaje Michał Zaleski.

- Szaleńczy atak pod sercem WOŚP na Pawła Adamowicza odbieram jako atak na każdego z nas, ludzi wspierających niesienie pomocy dla innych, ale również na samorządowców - mówi prezydent Inowrocławia - Dość już polityki nienawiści, ośmieszania, szczucia i dzielenia. Nie w taki sposób buduje się silne i bezpieczne państwo - dodaje Ryszard Brejza, życząc Pawłowi Adamowiczowi powrotu do zdrowia.

- Gdańsk... jestem z Wami..." -napisał tuż po tragedii prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta
W związku z atakiem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował do diecezjan prośbę o modlitwę. Treść jego listu poniżej:

"Trwamy jeszcze w zadumie i modlitwie w intencji dziewcząt, które zginęły w Koszalinie, a wczoraj dowiedzieliśmy się o przestępczym ataku na pana Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy. Nienawiść i przemoc skierowane przeciwko drugiemu człowiekowi zawsze są złem i nic ich nie usprawiedliwia. Jezus Chrystus naucza, że nie tylko czyn przestępczy jest grzechem, ale „każdy kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony” (Mt 5, 21-22). Chrystus wypowiedział te słowa w kontekście wezwania do pojednania (por. Mt 5, 23-25).

Nożownik, sprawca napadu, prawdopodobnie jest szaleńcem, który wymaga leczenia, niemniej to tragiczne wydarzenie przynagla do rachunku sumienia, czy swoimi słowami i czynami nie szerzymy niechęci i nienawiści wobec bliźnich? Nie zapominajmy, że dar wolności łączy się z odpowiedzialnością za słowa i czyny oraz świadomością, że jesteśmy siostrami i braćmi, a Polska jest naszym domem.

W tak trudnym czasie zapewniam o modlitwie oraz proszę wiernych diecezji toruńskiej, by również modlili się o siły i zdrowie dla Pawła Adamowicza oraz o pokój serca dla rodziny, znajomych i przyjaciół Pana Prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! Osoby zdrowe zachęcam do oddania krwi dla rannego, gdyż zawsze jest to cenny dar miłości, który ratuje życia!" - napisał biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Wiec przeciwko nienawiści
W poniedziałek (14 stycznia) o godz. 20.00 KOD Bydgoszcz prosi o zapalenie " Światełka dla Prezydenta Adamowicza " pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego.

Z kolei Kujawsko-Pomorski KOD organizuje w poniedziałek o godz. 18.00 przy pomniku Kopernika w Toruniu Wiec przeciwko nienawiści i przemocy. - Spotykamy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem - zapowiada.

Z kolei Grudziądz przyłącza się do zbiórki krwi dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Życiodajny płyn można oddawać w poniedziałek w centrum krwiodawstwa przy ulicy Włodka do godziny 17 oraz w środę i czwartek. Ważne - potrzebna jest grupa 0Rh-.

Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski

Mówi prezydent Torunia Michał Zaleski

Region

Rozpoznała ją starsza pani, oszukana metodą na wnuczka. Wiesz kto to [wideo]

Rozpoznała ją starsza pani, oszukana metodą „na wnuczka”. Wiesz kto to? [wideo]

2021-07-09, 12:45
Przez burze ewakuacja 55 harcerzy z dwóch obozów niedaleko Świecia

Przez burze ewakuacja 55 harcerzy z dwóch obozów niedaleko Świecia

2021-07-09, 11:51
Tarnina przyjedzie z Bieszczad i Ukrainy. Remontowane tężnie na testach [zdjęcia]

Tarnina przyjedzie z Bieszczad i Ukrainy. Remontowane tężnie na testach [zdjęcia]

2021-07-09, 09:45
Zalane piwnice i garaże, powalone drzewa. 200 interwencji strażaków po burzach

Zalane piwnice i garaże, powalone drzewa. 200 interwencji strażaków po burzach

2021-07-09, 08:18
Likwidują czarny punkt w Bydgoszczy. Światła mają pomóc kierowcom

Likwidują czarny punkt w Bydgoszczy. Światła mają pomóc kierowcom

2021-07-08, 19:04
Bydgoski UKW będzie kształcić prawników. Rekrutacja na nowy kierunek

Bydgoski UKW będzie kształcić prawników. Rekrutacja na nowy kierunek

2021-07-08, 16:51
Burze i silny deszcz w nocy z czwartku na piątek. Ostrzeżenie dla regionu

Burze i silny deszcz w nocy z czwartku na piątek. Ostrzeżenie dla regionu

2021-07-08, 16:00
Zbigniew Girzyński dołączył do poselskiego koła Polskie Sprawy

Zbigniew Girzyński dołączył do poselskiego koła Polskie Sprawy

2021-07-08, 15:12
Organizacyjna rewolucja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

Organizacyjna rewolucja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

2021-07-08, 13:20
Świeże warzywa, owoce i inne produkty od lokalnych wytwórców, czyli Ekojarmark we Włocławku

Świeże warzywa, owoce i inne produkty od lokalnych wytwórców, czyli Ekojarmark we Włocławku

2021-07-08, 12:35
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę