W Bydgoszczy uczczono pamięć ofiar tragedii podczas otrzęsin

2016-10-14, 17:50  Polska Agencja Prasowa

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w piątek uczczono pamięć trojga studentów, którzy przed rokiem zmarli w wyniku tragicznych wydarzeń podczas otrzęsin. Śledztwo w tej sprawie zostało już zakończone, wkrótce do sądu ma trafić akt oskarżenia.

Uczczono pamięć ofiar tragedii podczas otrzęsin

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w piątek uczczono pamięć trojga studentów, którzy przed rokiem zmarli w wyniku tragicznych wydarzeń podczas otrzęsin. Śledztwo w tej sprawie zostało już zakończone, wkrótce do sądu ma trafić akt oskarżenia.

Tragedia wydarzyła się w nocy z 14 na 15 października 2015 r. W łączniku pomiędzy dwoma budynkami uczelni, w których odbywała się impreza, i na schodach prowadzących do łącznika skupiło się wiele osób. Część z nich starła się przedostać w przeciwnych kierunkach, wskutek czego w łączniku doszło do dużego tłoku, ludzie zaczęli napierać na siebie nawzajem.

W wyniku tego kilkanaście osób zostało poszkodowanych, a troje z nich zmarło. Ofiary śmiertelne to studentki w wieku 24 i 20 lat oraz 19-letni student. Sekcje zwłok wykazały, że przyczyną zgonów było niedotlenienie wskutek ucisku na klatkę piersiową.

Pod nowo wmurowanym głazem w pobliżu miejsca tragedii w piątek złożyli wieńce i zapalili znicze: rodziny ofiar, nowy rektor uniwersytetu prof. Tomasz Topoliński, pracownicy i studenci uczelni.

"Zebraliśmy się, aby uczcić pamięć naszych studentów. Ich śmierć wspominamy z głębokim smutkiem. Stoimy w pobliżu miejsca zdarzenia, które chcemy upamiętnić. Chcemy, aby pamięć o tamtych wydarzeniach, o świętej pamięci Paulinie Tomasik, Natalii Górniak i Pawle Garachowie przetrwała w środowisku akademickim naszej uczelni" - powiedziała prowadząca uroczystość Weronika Kruszelnicka, która studiowała na kierunku odnawialnych źródeł energii, na tym samym co zmarła Natalia.

W czasie uroczystości zabrał także głos i poprowadził modlitwę diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

"Mija rok od tych przywoływanych w pamięci tragicznych studenckich wydarzeń. Zapewne u wielu z dziś obecnych i obecnych tu przed rokiem, wracają pełne bólu obrazy i wspomnienia. Zawsze w takich sytuacjach - tak mi się głęboko wydaje i tak to czuję - człowiek staje się tak jakoś pokorny, bo zderza się tak po ludzku z rzeczywistością, która go całkowicie przerasta (...) Ta pokora, ta kruchość, małość ludzkiego życia intuicyjnie kieruje nasze myśli do tego, który jest panem wszystkiego, do Boga" - mówił ksiądz.

Rocznicową uroczystość rozpoczęło i zakończyło odegranie na trąbce "Ciszy".

Później delegacje władz uczelni i studentów pojechały do Serocka, Torunia i Ujścia, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach tragicznie zmarłych studentów.

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ już zakończyła śledztwo w sprawie zdarzenia na UTP, a wkrótce ma zostać skierowany do sądu akt oskarżenia. Zarzuty przedstawiono sprawującym wówczas funkcje: przewodniczącej samorządu studenckiego, rektorowi i prorektorowi uczelni, a także pracownikowi agencji ochrony.

Przewodniczącej samorządu studenckiego zarzucono nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia, której skutkiem była śmierć trzech osób, organizację imprezy masowej bez zezwolenia i umożliwienie sprzedaży alkoholu bez pozwolenia. Rektor usłyszał zarzut, że nie zapewnił bezpieczeństwa i nie przygotował procedur dotyczących bezpieczeństwa.

Prorektorowi przedstawiono zarzut nieumyślnego przekroczenia swoich obowiązków, co polegało na wyrażeniu ustnej zgody na przeprowadzenie imprezy bez uprzedniego porozumienia z rektorem lub kolegium rektorskim, a pracownikowi agencji ochrony - nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa.

Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ Piotr Dunal poinformował, że żaden z podejrzanych nie przyznał się do postawionych zarzutów, wszyscy starali się przedstawić argumenty na swoją obronę. (PAP)

Bydgoszcz

Region

Lider Edukacji wybrany. Samorząd województwa uhonorował nauczycieli

Lider Edukacji wybrany. Samorząd województwa uhonorował nauczycieli

2021-10-15, 14:50
Byliśmy w dyniowym raju Obórznia - to jego adres [wideo]

Byliśmy w dyniowym raju! Obórznia - to jego adres [wideo]

2021-10-15, 13:45
Przyciąga ich mundur - kolejne wcielenie do terytorialsów

Przyciąga ich mundur - kolejne wcielenie do „terytorialsów”

2021-10-15, 11:54
Śmiertelny wypadek na drodze Dąbrowa Chełmińska - Unisław

Śmiertelny wypadek na drodze Dąbrowa Chełmińska - Unisław

2021-10-15, 09:51
Co będzie Lokalnym produktem Włocławka Są trzy propozycje

Co będzie „Lokalnym produktem” Włocławka? Są trzy propozycje

2021-10-15, 09:03
Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego. Kiedy znów nim pojedziemy

Trwa naprawa mostu Uniwersyteckiego. Kiedy znów nim pojedziemy?

2021-10-15, 06:45
Świętowali i pomagali. Zamiast kwiatów, wsparcie Domu Małego Dziecka

Świętowali i pomagali. Zamiast kwiatów, wsparcie Domu Małego Dziecka

2021-10-14, 19:11
Jubileusze, medale dla nauczycieli. Dzień Edukacji Narodowej w regionie [wideo, zdjęcia]

Jubileusze, medale dla nauczycieli. Dzień Edukacji Narodowej w regionie [wideo, zdjęcia]

2021-10-14, 18:06
Konfederacja: polskie szkoły to patologia, wiemy co zrobić by to zmienić

Konfederacja: polskie szkoły to patologia, wiemy co zrobić by to zmienić

2021-10-14, 17:15
O tułaczce po Syberii i wojennych losach opowiadała w naszej rozgłośni Leokadia Majewicz [wideo]

O tułaczce po Syberii i wojennych losach opowiadała w naszej rozgłośni Leokadia Majewicz [wideo]

2021-10-14, 16:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę