Czy szczątki Wampirki Zosi trafią do bydgoskiego muzeum? Mówił o tym Zbigniew Ostrowski w Polskim Radiu PiK

2026-06-18, 14:34  Adriana Andrzejewska-Kuras/BN/DW
Wampirka Zosia/fot. Damian Klich/Archiwum

Wampirka Zosia/fot. Damian Klich/Archiwum

Wicemarszałek województwa poinformował, że odnalezione przez archeologów szczątki dziewczyny pochowanej w podbydgoskim Pniu w XVII wieku miałyby zostać umieszczone w którymś z regionalnych muzeów. - Mówi się o Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ale to wymaga bardzo dokładnych analiz - powiedział Zbigniew Ostrowski.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zapewnił na antenie PR PiK, że Wampirka pozostanie w Kujawsko-Pomorskiem. Poinformował, że szczątki miałyby zostać umieszczone w którymś z regionalnych muzeów.

- Mówi się o Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ale to wymaga bardzo dokładnych analiz - powiedział wicemarszałek.

Archeolodzy alarmują, że nadal nie została uregulowana kwestia rozliczenia za rekonstrukcję, więc jest obawa, że ktoś odkupi prawa do niej. Tymczasem w marcu na antenie PR PiK marszałek Piotr Całbecki mówił jednoznacznie: Wampirka Zosia musi zostać w naszym regionie.

- Mam nadzieję, że rekonstrukcja nie odjedzie z naszego regionu. Musimy znaleźć sposoby, jak ewentualnie uczestniczyć w kosztach tej rekonstrukcji - powiedział Zbigniew Ostrowski.


  • Młodą dziewczynę pochowano w XVII wieku z sierpem na szyi i kłódką u stopy. Niezwykły pochówek odkryto w 2022 roku w Pniu (na cmentarzysku, gdzie podobnych grobów jest więcej). Stąd określenie Wampirka z Pnia albo Zosia (tak nazwali ją archeolodzy i mieszkańcy podbydgoskiej wsi).
  • To archeologiczny fenomen, wzbudzający światowe zainteresowanie. Nigdzie indziej nie natrafiono na podobny przypadek, by ktoś został pochowany z sierpem na szyi i kłódką zawieszoną na palcu u nogi.
  • Rekonstrukcję - najpierw twarzy, a potem całej postaci Zosi - wykonali światowej sławy twórcy, na czele z Oscarem Nilssonem - szwedzkim archeologiem i rzeźbiarzem. Została zaprezentowana w listopadzie 2025 roku.
Więcej o tej sprawie Wampirki Zosi w reportażu Żanety Walentyn. Można go posłuchać tutaj.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski o Wampirce Zosi. Fragment „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK

Region

Po dobie poszukiwań specjaliści znaleźli miejsce awarii w Nowem. W ponad 100 domach nie ma wody [aktualizacja]

Po dobie poszukiwań specjaliści znaleźli miejsce awarii w Nowem. W ponad 100 domach nie ma wody [aktualizacja]

2026-02-03, 12:00
Duże zmiany w parku rozrywki w bydgoskim Myślęcinku. Wiosną ma działać po nowemu

Duże zmiany w parku rozrywki w bydgoskim Myślęcinku. Wiosną ma działać po nowemu

2026-02-03, 12:00
Wędrował z Grudziądza do Świecia... ekspresówką. Kobieta poszła w jego ślady i na S5 łapała stopa

Wędrował z Grudziądza do Świecia... ekspresówką. Kobieta poszła w jego ślady i na S5 łapała stopa

2026-02-03, 11:00
Apel inowrocławskich wodociągów. Chodzi o zabezpieczenie instalacji i wodomierzy

Apel inowrocławskich wodociągów. Chodzi o zabezpieczenie instalacji i wodomierzy

2026-02-03, 10:20
Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian w Kcyni. Spotkanie z twórcami audiodokumentu Tu się nie płacze

Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian w Kcyni. Spotkanie z twórcami audiodokumentu „Tu się nie płacze”

2026-02-03, 09:50
Agnieszka Kłopotek: Pieniądze na drogę Via Pomerania muszą się znaleźć [Rozmowa Dnia]

Agnieszka Kłopotek: Pieniądze na drogę Via Pomerania muszą się znaleźć! [Rozmowa Dnia]

2026-02-03, 09:15
Pożar torowiska tramwajowego w centrum Bydgoszcz. Działało tam pogotowie gazowe [aktualizacja]

Pożar torowiska tramwajowego w centrum Bydgoszcz. Działało tam pogotowie gazowe [aktualizacja]

2026-02-03, 09:03
Kto odważył się stanąć przed mikrofonem We Włocławku trwają ferie z dubbingiem

Kto odważył się stanąć przed mikrofonem? We Włocławku trwają ferie z dubbingiem

2026-02-03, 07:40
W Inowrocławiu uruchomiono sześć dodatkowych ogrzewalni. Także w hali widowiskowo-sportowej

W Inowrocławiu uruchomiono sześć dodatkowych ogrzewalni. Także w hali widowiskowo-sportowej

2026-02-02, 20:30
Była tam pruska ujeżdżalnia koni, będzie siedziba strażaków z toruńskiego Podgórza

Była tam pruska ujeżdżalnia koni, będzie siedziba strażaków z toruńskiego Podgórza

2026-02-02, 19:50
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę