Kwiaty pod tablicą i lekcja historii dla młodzieży. Toruń uczcił działaczy „Solidarności”

2026-06-03, 20:52  Michał Zaręba/KB
W Toruniu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci działaczy „Solidarności”. 4 czerwca przypada 37. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych/fot. Michał Zaręba

W Toruniu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci działaczy „Solidarności”. 4 czerwca przypada 37. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych/fot. Michał Zaręba

W Toruniu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci działaczy „Solidarności”. 4 czerwca przypada 37. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

- To były najważniejsze wybory, które odbyły się po II wojnie światowej - powiedział PiK Jan Wyrowiński prezes Społecznego Komitetu „Solidarni - Toruń Pamięta", internowany w Potulicach i Strzebielinku działacz podziemnej Solidarności

Dodaje, że w tamtym czasie przestawiona została zwrotnica dziejów.

- Rozpoczął się proces odzyskiwania suwerenności, przywracania demokracji, praworządności, przestawianie gospodarki na normalne rynkowe tory, czyli dokładne zaprzeczenie tego, co się wydarzyło w Polsce po 1945 roku, kiedy w okresie stalinowskim staliśmy się praktycznie kolonią Związku Sowieckiego. Z czasem to oczywiście trochę się zmieniało na lepsze, ale do samego końca nie byliśmy w pełni suwerenni. Nie my decydowaliśmy o tym, co się w Polsce dzieje - przypominał Jan Wyrowiński.

- Ludzie nic nie mogli, a po tamtym okresie powoli, małymi kroczkami stawaliśmy się państwem tak faktycznie demokratycznym, a nie tylko na papierze... - mówiła Aleksandra Pietrzak, uczennica IV LO.

- Pamiętajmy o tym, by brać przykład z tych, bądź co bądź bohaterów, bo oni [działacze Solidarności - przyp. red.] byli bohaterami. Uwolnili nas spod jarzma komuny, żeby być odważnym i żeby walczyć o swoją wolność o życie, o wszelkie wartości, jakie teraz w życiu możemy pielęgnować, którymi możemy się cieszyć - mówił Jakub Lewandowski, uczeń IV LO

Młodzież wzięła udział w lekcji wspomnieniowej z działaczami Solidarności.

  • 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji, odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Relacja Michała Zaręby

Toruń

Region

Schabowy czy pomidorowa z... automatu Nowe urządzenie w bydgoskim ZS Spożywczych

Schabowy czy pomidorowa z... automatu! Nowe urządzenie w bydgoskim ZS Spożywczych

2025-04-02, 09:57
Przez policyjne sito rowerzysta się nie prześlizgnie. Zaczęła się obserwacja. Będą pouczenia

Przez policyjne sito rowerzysta się nie prześlizgnie. Zaczęła się obserwacja. Będą pouczenia

2025-04-02, 08:32
Przyszłości doktorantów i rola rektora. Na UKW debatowali o nowej ustawie

Przyszłości doktorantów i rola rektora. Na UKW debatowali o nowej ustawie

2025-04-02, 07:54
Martwy mężczyzna w samochodzie. Dramatyczne odkrycie w byłej żwirowni w Paterku

Martwy mężczyzna w samochodzie. Dramatyczne odkrycie w byłej żwirowni w Paterku

2025-04-01, 20:44
Obyczajowa afera w tucholskiej szkole. Do sieci wyciekły niecenzuralne zdjęcia i filmy

Obyczajowa afera w tucholskiej szkole. Do sieci wyciekły niecenzuralne zdjęcia i filmy

2025-04-01, 20:24
W Inowrocławiu znów można wyrobić paszport. Wcześniej oskarżano urzędników

W Inowrocławiu znów można wyrobić paszport. Wcześniej oskarżano urzędników

2025-04-01, 20:15
Pseudokibice byli gotowi do wielkiej bitwy. Na ich drodze stanęła Policja z czterech województw [wideo]

Pseudokibice byli gotowi do wielkiej bitwy. Na ich drodze stanęła Policja z czterech województw [wideo]

2025-04-01, 19:02
Czy się odważę mówić w gwarze Bydgoskie słówka uczą i bawią młodzież [zdjęcia]

„Czy się odważę mówić w gwarze?" Bydgoskie słówka uczą i bawią młodzież [zdjęcia]

2025-04-01, 17:52
Dla świetnej fryzury stawali na głowie Kolorowy dzień w SP nr 3 w Toruniu [zdjęcia]

Dla świetnej fryzury stawali na głowie! Kolorowy dzień w SP nr 3 w Toruniu [zdjęcia]

2025-04-01, 17:08
Bydgoszczanie stracili 185 tysięcy złotych na fałszywej platformie inwestycyjnej

Bydgoszczanie stracili 185 tysięcy złotych na fałszywej platformie inwestycyjnej

2025-04-01, 16:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę