KSeF zaczyna obowiązywać. Co to oznacza dla przedsiębiorców i klientów? [Rozmowa Dnia]

2026-01-30, 09:01  Maciej Wilkowski/Redakcja
Aneta Ćwian-Ziemska przedstawiła szczegóły funkcjonowania KSeF/fot. Izabela Langner

Aneta Ćwian-Ziemska przedstawiła szczegóły funkcjonowania KSeF/fot. Izabela Langner

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzi w życie 1 lutego. Kto będzie musiał z niego korzystać, a kogo ten obowiązek nie dotyczy? Jakie są jego plusy i czy system jest bezpieczny i szczelny? O tym w piątkowej „Rozmowie Dnia”.

System KSeF budzi wiele różnych emocji, tym bardziej, że zbliża się termin jego obowiązywania. Od 1 lutego większe przedsiębiorstwa (o obrocie na poziomie powyżej 200 milionów) będą musiały go wprowadzić. O szczegółach dotyczących funkcjonowania tego systemu Maciej Wilkowski porozmawiał z Anetą Ćwian-Ziemską - kierownikiem Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy.

Co się zmienia dla zwykłego, małego przedsiębiorcy? - Dla nich ta zmiana jest jak najmniej dotkliwa, ponieważ dla nich się zmieni tylko to, że w tych systemach finansowo-księgowych pojawi się nakładka z nowymi funkcjonalnościami - mówi Aneta Ćwian-Ziemska. - Jedną z takich funkcjonalności będzie, że po wystawieniu faktury pojawi się przycisk „wyślij”. To spowoduje, że dana faktura trafi do tego naszego wspólnego worka faktur w KSeF - dodaje.

A kogo ta zmiana dotknie najbardziej? - Przedsiębiorców, którzy do tej pory wystawiali faktury w sposób papierowy - tłumaczy kierowniczka z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. - Faktura, żeby spełniała swoją strukturę logiczną i była zgodna ze schemą FA(3) musi być wystawiona w sposób elektroniczny i przejść przez system KSeF - dodaje.

KSeF a osoby bez działalności gospodarczej
Czy Krajowy System e-Faktur dotknie także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej? - Zwykły konsument nie będzie otrzymywać faktur KSeF, nawet jeśli przedsiębiorca zdecyduje, że dokumenty konsumenckie będą wystawiane w tym systemie. To nie jest obowiązkowe - zapewnia Aneta Ćwian-Ziemska. - W takiej sytuacji „zwykły śmiertelnik” otrzyma fakturę w takiej formie, jak do tej pory, a więc albo papierowo, albo elektronicznie - dodaje.

Więcej w „Rozmowie Dnia” poniżej.

INNE ROZMOWY DNIA.

PR PiK Rozmowa Dnia - Aneta Ćwian-Ziemska

Region

To oni walczyli o niepodległość Teraz kolejni stoją na straży kraju. Wojskowi odebrali oznaczenia [zdjęcia]

To oni walczyli o niepodległość! Teraz kolejni stoją na straży kraju. Wojskowi odebrali oznaczenia [zdjęcia]

2024-08-14, 12:56
Pracowity długi weekend przed policjantami. Wzmożone kontrole na drogach regionu

Pracowity długi weekend przed policjantami. Wzmożone kontrole na drogach regionu

2024-08-14, 12:13
Grudziądzkie jednoślady otrzymają dach nad głową. Miasto wybuduje specjalne garaże na rowery

Grudziądzkie jednoślady otrzymają dach nad głową. Miasto wybuduje specjalne garaże na rowery

2024-08-14, 11:32
Żar tropików w województwie Synoptycy ostrzegają przed upałem

Żar tropików w województwie? Synoptycy ostrzegają przed upałem

2024-08-14, 10:46
Marsz Równości po raz trzeci w Bydgoszczy. Organizatorzy przygotowali 40-metrową flagę

Marsz Równości po raz trzeci w Bydgoszczy. Organizatorzy przygotowali 40-metrową flagę

2024-08-14, 10:03
Zapomniane choroby wracają ze zdwojoną siłą Rozmowa Dnia o zbiorowej odporności

Zapomniane choroby wracają ze zdwojoną siłą? „Rozmowa Dnia” o zbiorowej odporności

2024-08-14, 09:15
Lekarze-specjaliści potrzebni od zaraz, również w naszym regionie. Wykaz Barometru Zawodów

Lekarze-specjaliści potrzebni od zaraz, również w naszym regionie. Wykaz Barometru Zawodów

2024-08-14, 08:32
Kolejne zbiorniki retencyjne, odzyskiwanie wody i czyszczenie stawów. Nowe inwestycje MWiK

Kolejne zbiorniki retencyjne, odzyskiwanie wody i czyszczenie stawów. Nowe inwestycje MWiK

2024-08-14, 07:55
Tradycyjne okienko kasowe to już przeszłość. Tucholski urząd wprowadził opłatomat [wideo]

Tradycyjne okienko kasowe to już przeszłość. Tucholski urząd wprowadził opłatomat [wideo]

2024-08-13, 18:00
Polska kupi 96 śmigłowców Apache. Wicepremier podpisał umowę w Inowrocławiu [zdjęcia]

Polska kupi 96 śmigłowców Apache. Wicepremier podpisał umowę w Inowrocławiu [zdjęcia]

2024-08-13, 15:44
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę