Nikt wcześniej nie opisał historii tego budynku! 150-lat Towarzystwa Naukowego w Toruniu

2025-12-10, 17:40  Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja
Budowa tej kamienicy w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16 rozpoczęła się w 1881 roku. Budynek powstał ze składek społecznych. Był i jest nadal siedzibą Towarzystwa Naukowego, które świętuje w grudniu jubileusz 150-lecia/fot. Ola Zaparucha/Wikipedia

Budowa tej kamienicy w Toruniu przy ulicy Wysokiej 16 rozpoczęła się w 1881 roku. Budynek powstał ze składek społecznych. Był i jest nadal siedzibą Towarzystwa Naukowego, które świętuje w grudniu jubileusz 150-lecia/fot. Ola Zaparucha/Wikipedia

Budowa kamienic przy ulicy Wysokiej 16 w Toruniu rozpoczęła się w 1881 roku. Budynek powstał ze składek społecznych. Był i jest nadal siedzibą Towarzystwa Naukowego, które świętuje w grudniu jubileusz 150-lecia.

W środę (10 grudnia) zaplanowano pierwsze z jubileuszowej serii spotkanie, czyli promocję książki „Hotel Muzeum w Toruniu...nasz dom na rogu" autorstwa Katarzyny Kluczwajd.
To publikacja, która jest pierwszym opracowaniem dziejów siedziby Towarzystwa, choć nie ma charakteru klasycznej monografii architektonicznej. To - jak podkreśla autorka - opowieść o miejscu, realiach politycznych, wydarzeniach, które miały tu miejsce.

- Dla mnie to też jest pewnego rodzaju fenomen, czy zdziwienie, że nikt wcześniej nie podjął badań w tym kierunku - mówi Katarzyna Kluczwajd. - Mam na myśli zbadanie historii tego miejsca jako centrum kultury, życia społecznego, a nie wyłącznie siedziby Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Towarzystwo było niezwykle ważne, ponieważ kultywowało idee polskości, prowadziło badania naukowe, założyło muzeum, niewiele później aniżeli niemieckie towarzystwo naukowe, co też było swego rodzaju fenomenem, ale to było elitarne stowarzyszenie, natomiast w Hotelu Muzeum działy się różne wydarzenia, które w sensie społecznym i kulturowym były istotne.

Premiera publikacji w środę o godzinie 18:00. Spotkanie odbędzie się w Sali Kolumnowej przy ulicy Wysokiej 16. Wydarzenie zainauguruje grudniowe obchody Jubileuszu 150-lecia Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W programie w przyszłym tygodniu zaplanowano wykłady oraz trzy wystawy. Szczegóły: TUTAJ

Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek

Region

Konwój z darami od Słuchaczy Polskiego Radia PiK z wizytą u powodzian Jest uśmiech na twarzy [zdjęcia]

Konwój z darami od Słuchaczy Polskiego Radia PiK z wizytą u powodzian! „Jest uśmiech na twarzy” [zdjęcia]

2024-11-06, 13:00
Pelargonie z Inowrocławia mogą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór

Pelargonie z Inowrocławia mogą przezimować w domach mieszkańców. Kwiaty czekają na odbiór

2024-11-06, 11:51
Amerykanie wybrali prezydenta Co to oznacza dla Europy i Polski O tym w Rozmowie Dnia

Amerykanie wybrali prezydenta! Co to oznacza dla Europy i Polski? O tym w „Rozmowie Dnia"

2024-11-06, 09:10
Pluszowe misie i ich misja specjalna w szpitalu. Fundacja bardzo prosi o przytulanki

Pluszowe misie i ich misja specjalna w szpitalu. Fundacja bardzo prosi o przytulanki

2024-11-06, 07:55
Zameldowany może więcej... zyskać Inowrocław zaprasza mieszkańców do urzędu

Zameldowany może więcej... zyskać! Inowrocław zaprasza mieszkańców do urzędu

2024-11-05, 20:23
Wojskowe Obozy Internowania. Komuniści mówili: ćwiczenia, osadzeni: terror [zdjęcia]

Wojskowe Obozy Internowania. Komuniści mówili: „ćwiczenia", osadzeni: terror [zdjęcia]

2024-11-05, 19:42
Sterowane ogrzewanie, otwieranie okien i...niższe rachunki. Bydgoskie sukcesy energetyczne

Sterowane ogrzewanie, otwieranie okien i...niższe rachunki. Bydgoskie sukcesy energetyczne

2024-11-05, 18:55
Toksyczne opary wydostały się z zakładu. Inspektorzy prowadzą kontrolę we włocławskim Anwilu

Toksyczne opary wydostały się z zakładu. Inspektorzy prowadzą kontrolę we włocławskim Anwilu

2024-11-05, 17:00
Jeszcze nie pada śnieg, ale już spadają liście Zarządca ma obowiązek je posprzątać

Jeszcze nie pada śnieg, ale już spadają liście! Zarządca ma obowiązek je posprzątać

2024-11-05, 15:29
Muzeum ze Szwecji interesuje się wampirką z Pnia, ale Zosia ma zostać na stałe w Bydgoszczy

Muzeum ze Szwecji interesuje się „wampirką" z Pnia, ale Zosia ma zostać na stałe w Bydgoszczy

2024-11-05, 15:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę