Próchnica atakuje prawie 100 procent dzieci. „To choroba, nie kwestia estetyczna” [ROZMOWA DNIA]

2025-11-12, 08:54  Agnieszka Marszał/Redakcja
Lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska o próchnicy u dzieci/fot. Agnieszka Marszał

Lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska o próchnicy u dzieci/fot. Agnieszka Marszał

Próchnica zębów to plaga wśród polskich dzieci – alarmują dentyści. Ma ją prawie 100 procent nastolatków. Jakie są przyczyny? Czym grozi nieleczona próchnica? Gościem „Rozmowy Dnia” był lekarz stomatolog Ewelina Kopycińska. Rozmawiała z nią Agnieszka Marszał.

O próchnicy można niestety powiedzieć, że jest jedną z głównych „chorób cywilizacyjnych” u polskich dzieci. Dane nt. występowania jej u najmłodszych są zatrważające. – Procenty próchnicy u dzieci są bardzo duże. U 18-latków to aż 96% – powiedziała Kopycińska. – Próchnica to choroba, ważne, by to wybrzmiało – stwierdziła.

Skąd wynika problem? – Próchnica bierze się z nieodpowiedniej diety, przyjmowania zbyt dużej ilości cukrów prostych. Do tego dochodzi niedostateczna higiena jamy ustnej w domu. Bakterie, które bytują w naszej jamie ustnej, rozkładają cukry do kwasów, a kwasy niszczą nasze zdrowe szkliwo – opisała lekarka. – Najgorsze są wszystkie substancje klejące, np. żelki, słodkie bułki, drożdżówki. One są problemem, gdyż oprócz cukru prostego jest tam jeszcze skrobia, przez co ząbki są obklejone cukrem przez dłuższy czas – zaznaczyła.

Ważne, by jak najszybciej zadbać u dziecka o zdrowie jamy ustnej. – Pierwsza wizyta powinna być już w momencie wyrznięcia pierwszego ząbka, czyli około do roku. Niestety w gabinetach to rzadki widok. Ludziom wydaje się, że po co iść dentysty w tym czasie. Jest to jednak idealny moment, żeby przyzwyczaić dziecko do sytuacji, kiedy ktoś ogląda jamę ustną. Możemy też nauczyć rodziców, jak prawidłowo pilnować higieny jamy ustnej – powiedziała lekarka.

Co ciekawe, receptą na usuwanie cukru nie jest błyskawiczne mycie zębów. – Po posiłku powinniśmy umyć zęby po około pół godziny. Reakcja od razu sprawi, że obniżone pH spowoduje, że myciem zębów spowodujemy aktywowanie kwasów, które jeszcze bardziej zniszczą szkliwo. Reakcja od razu po zjedzeniu słodkich rzeczy przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego – przyznała stomatolog.

– Ogólnie według zaleceń, powinniśmy myć zęby dwa razy dziennie. Dwa, ewentualnie trzy razy dziennie to jest optymalna częstotliwość – dodała.

Pełna rozmowa poniżej.

INNE ROZMOWY DNIA

Rozmawiała Agnieszka Marszał

Region

Z zapartym tchem śledzili powrót Polaka z kosmosu. Emocje w Domu Kopernika w Toruniu [zdjęcia]

Z zapartym tchem śledzili powrót Polaka z kosmosu. Emocje w Domu Kopernika w Toruniu [zdjęcia]

2025-07-15, 14:06
15-latek, który miał wypadek na hulajnodze elektrycznej w Świeciu, zmarł w szpitalu

15-latek, który miał wypadek na hulajnodze elektrycznej w Świeciu, zmarł w szpitalu

2025-07-15, 12:36
Największym zainteresowaniem cieszy się medycyna Hity rekrutacji w regionie

Największym zainteresowaniem cieszy się medycyna! Hity rekrutacji w regionie

2025-07-15, 11:17
Wiatraki, bitwa z Krzyżakami, tajemnicze napisy... Odkrywamy bogatą historię Radziejowa [zdjęcia]

Wiatraki, bitwa z Krzyżakami, tajemnicze napisy... Odkrywamy bogatą historię Radziejowa [zdjęcia]

2025-07-15, 09:28
W Mokrem koło Grudziądza powstanie nowe rondo. Zakończenie budowy jeszcze w tym roku

W Mokrem koło Grudziądza powstanie nowe rondo. Zakończenie budowy jeszcze w tym roku

2025-07-15, 07:41
Las skrywa wiele tajemnic. Leśnicy kontrolują otoczenie w poszukiwaniu niewybuchów

Las skrywa wiele tajemnic. Leśnicy kontrolują otoczenie w poszukiwaniu niewybuchów

2025-07-15, 06:53
Chcemy wspólnie realizować projekty. Władze Inowrocławia planują powołać nowe rady

„Chcemy wspólnie realizować projekty”. Władze Inowrocławia planują powołać nowe rady

2025-07-14, 21:24
Wystartowała karta mieszkańca we Włocławku Posiadacze dostaną zniżki i będą parkować za darmo

Wystartowała karta mieszkańca we Włocławku! Posiadacze dostaną zniżki i będą parkować za darmo

2025-07-14, 20:36
Urząd Wojewódzki otrzymał grant o wysokości 10 milionów z programu Cyberbezpieczny Rząd

Urząd Wojewódzki otrzymał grant o wysokości 10 milionów z programu „Cyberbezpieczny Rząd”

2025-07-14, 19:42
Radni KO z Inowrocławia chcą wysłuchać mieszkańców. Ruszają konsultacje w sprawie budżetu

Radni KO z Inowrocławia chcą wysłuchać mieszkańców. Ruszają konsultacje w sprawie budżetu

2025-07-14, 18:53
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę