Bydgoszcz. Znak pamięci Tobie Polsko na grobie Michała Grobelskiego

2025-09-10, 17:32  Tatiana Adonis / Redakcja
Tak wyglądała uroczystość na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. / Fot. Tatiana Adonis

Tak wyglądała uroczystość na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. / Fot. Tatiana Adonis

To inicjatywa katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w ramach akcji „Wszyscy jesteśmy ze Śląska”. Jej celem jest upamiętnienie powstańców śląskich. Dotychczas oznaczono kilkadziesiąt miejsc spoczynku w całym kraju.

Michał Grobelski to weterana walk o wolność i niepodległość Polski, który spoczywa na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. W środę (10.09) zorganizowano tam specjalną uroczystość oznaczenia jego grobu znakiem pamięci Tobie Polsko.

- Mój wujek miał korzenie szlacheckie i był szlachetnym człowiekiem. Po powstaniu warszawskim dostał się do niewoli niemieckiej, tam pracował w szpitalu, który został wyzwolony przez Amerykanów - opowiada Joanna Gil. - Nie chciał wrócić do Polski, dopóki nie wyleczył wszystkich, których miał pod opieką.

- Mówiąc o powstaniach lub wojnach, często zapominamy o ludziach, którzy mieli przecież imiona i nazwiska. Doszliśmy do wniosku, że musimy te osoby przypominać - mówi Jan Kwaśniewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Dr Michał Grobelski, ps. „Doktor Zygmunt” urodził się 31 sierpnia 1889 roku w Batkowie koło Inowrocławia. Był lekarzem wojskowym, uczestnikiem powstania wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej, III powstania śląskiego i powstania warszawskiego. Po wojnie był aktywny zawodowo jako ortopeda i współtwórca Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Kierował oddziałem urazowo-ortopedycznym Szpitala Wojewódzkiego w Bydgoszczy, pacjentów przyjmował również w Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej. Zmarł 26 stycznia 1971 roku w Bydgoszczy. Został uhonorowany Medalem Niepodległości i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci Tobie Polsko rozpoczęła się 5 lipca 2021 roku - w dniu setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.
  • Znak ma formę proporczyka o rozmiarach 20 cm na 8 cm. Wykonany jest z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację "Tobie Polsko", pod którą jest wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

Relacja Tatiany Adonis

Tak wyglądała uroczystość na cmentarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. / Wideo: Tatiana Adonis

Region

Tym razem fundacja wsparła rodziców. Rozkładane fotele dla Szpitala Dziecięcego w Toruniu

Tym razem fundacja wsparła rodziców. Rozkładane fotele dla Szpitala Dziecięcego w Toruniu

2024-05-28, 14:10
W tym domu drzwi są szeroko otwarte dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi [zdjęcia]

W tym domu drzwi są szeroko otwarte dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi [zdjęcia]

2024-05-28, 11:31
Motocyklista uciekł przed bydgoską policją. Kto by pomyślał, że tak się to skończy

Motocyklista uciekł przed bydgoską policją. Kto by pomyślał, że tak się to skończy

2024-05-28, 10:24
Nowa dyrektor K-P NFZ: - Zdrowie kobiet to jedno z największych wyzwań [Rozmowa Dnia]

Nowa dyrektor K-P NFZ: - Zdrowie kobiet to jedno z największych wyzwań [Rozmowa Dnia]

2024-05-28, 08:56
Powstała pierwsza rowerowa mapa Bydgoszczy To praktyczny poradnik dla cyklistów [pobierz]

Powstała pierwsza rowerowa mapa Bydgoszczy! To praktyczny poradnik dla cyklistów [pobierz]

2024-05-28, 08:34
Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

2024-05-27, 21:06
Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

2024-05-27, 20:16
Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

2024-05-27, 19:36
Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

2024-05-27, 18:01
Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

2024-05-27, 17:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę