„Solidarność jest jedna”. Obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Toruniu [zdjęcia]

2025-08-29, 15:25  Michał Zaręba/Redakcja
Obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Toruniu/fot: Michał Zaręba

Obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Toruniu/fot: Michał Zaręba

Porozumienia Sierpniowe były początkiem obalenia komunizmu w Polsce. Z okazji rocznicy przy ulicy ul. Piekary w Toruniu, związkowcy i byli opozycjoniści złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Ludziom „Solidarności” Regionu Toruńskiego.

– Nie ma pierwszej i drugiej Solidarności. Solidarność jest jedna. Ta, która w 1980 roku urodziła się z marzeń o wolności i ta, która dzisiaj walczy o zachowanie miejsc pracy i godność pracownika. Dlatego jest cały czas kontynuacja i musimy robić wszystko, aby ideały Solidarności zostały zachowane – mówił Tomasz Jeziorek, przewodniczący zarządu regionu toruńsko-włocławskiej Solidarności.

– Nie zgadzam się z przewodniczącym związku, że to jest ta sama Solidarność. To był po prostu inny czas. Ludzie nagle odkryli, że mogą być wolni. Próbowali rozszerzać wolność. Władza zmuszona masowością tego ruchu, musiała ustępować, ale po podpisaniu porozumień sierpniowych od razu rozpoczęły się przygotowania do stanu wojennego. Te 16 miesięcy wolności od sierpnia 1980 do grudnia 1981 to był okres startowy do tego, co się potem miało stać – odpowiadał Jan Wyrowiński, były wicemarszałek Senatu, prezes społecznego komitetu „Solidarni – Toruń pamięta”.

31 sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa – w imieniu Komitetu Strajkowego – podpisał historyczne porozumienie z władzami PRL, w wyniku którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Oprócz Gdańska podobne 30 sierpnia 1980 roku podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej.

Co roku uroczystości rocznicowe odbywają się w Przysieku przy Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Relacja Michała Zaręby

Region

Ptasia grypa w kolejnej fermie gęsi w powiecie lipnowskim. Wirus rozprzestrzenia się

Ptasia grypa w kolejnej fermie gęsi w powiecie lipnowskim. Wirus rozprzestrzenia się!

2025-02-17, 14:45
Wideo z tramwajem ma ponad 2,2 mln wyświetleń Przybyło nam 2 tys. obserwatorów

Wideo z tramwajem ma ponad 2,2 mln wyświetleń! Przybyło nam 2 tys. obserwatorów!

2025-02-17, 13:48
Zaufały reklamom w Internecie, liczyły na zysk. Dwie kobiety straciły ponad 400 tys. zł

Zaufały reklamom w Internecie, liczyły na zysk. Dwie kobiety straciły ponad 400 tys. zł

2025-02-17, 13:04
Zatrucie czadem w firmie w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Ewakuowano 30 osób

Zatrucie czadem w firmie w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Ewakuowano 30 osób!

2025-02-17, 11:50
Zablokowane hamulce i zderzenie ciężarówek. Dwa poranne wypadki w regionie

Zablokowane hamulce i zderzenie ciężarówek. Dwa poranne wypadki w regionie

2025-02-17, 11:45
Pod wędkarzami załamał się lód, drugi mężczyzna też nie żyje. Tragedia pod Toruniem

Pod wędkarzami załamał się lód, drugi mężczyzna też nie żyje. Tragedia pod Toruniem!

2025-02-17, 09:20
Trener karate: Sport to najlepsza inwestycja w rozwój dzieci [Rozmowa Dnia]

Trener karate: Sport to najlepsza inwestycja w rozwój dzieci [Rozmowa Dnia]

2025-02-17, 08:56
Wielkie otwarcie kolejnej jednostki NATO w Bydgoszczy. Cel: wdrażanie Ukrainy

Wielkie otwarcie kolejnej jednostki NATO w Bydgoszczy. Cel: wdrażanie Ukrainy

2025-02-17, 07:55
Medycy z regionu na pomoc pacjentom z Etiopii. Czwarty wyjazd specjalistów z Pomorza i Kujaw

Medycy z regionu na pomoc pacjentom z Etiopii. Czwarty wyjazd specjalistów z Pomorza i Kujaw

2025-02-17, 07:00
Wędkarze wpadli pod lód. Jeden z nich nie przeżył. To szef strażaków z miejscowości Wola

Wędkarze wpadli pod lód. Jeden z nich nie przeżył. To szef strażaków z miejscowości Wola

2025-02-16, 21:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę