Zginęło wtedy 67 osób. Upamiętnili ofiary największej katastrofy kolejowej w powojennej Polsce

2025-08-19, 20:04  Michał Zaręba/Redakcja
Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty/fot. Michał Zaręba

Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty/fot. Michał Zaręba

Bliscy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych - upamiętnili ofiary katastrofy kolejowej koło Otłoczyna. 19 sierpnia 1980 r. wczesnym rankiem, na trasie Toruń-Włocławek, zderzyły się czołowo dwa pociągi.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie. Po nabożeństwie, w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy zebrani złożyli kwiaty. - W tym czasie, jak co roku, wracamy myślami do największej po wojnie katastrofy kolejowej w Polsce. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, a także pełnym poświęcenia ratownikom - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Wśród uczestników akcji ratunkowej był 43 lat temu Kazimierz Janicki, wówczas naczelnik lokomotywowni w Toruniu, dowódca jednego z dwóch pociągów ratowniczych. To właśnie on zwrócił się do marszałka Całbeckiego z prośbą o zorganizowanie uroczystości upamiętniających 30. rocznicę katastrofy (w 2010 roku). Jeszcze tego samego roku samorząd województwa dotarł do rodzin ofiar, uczestniczących w akcji ratowników, wojskowych oraz strażaków i zaprosił ich na uroczystość, podczas której odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami tragicznie zmarłych.

„19 sierpnia o godzinie 4.30 w pobliżu Torunia wydarzyła się tragiczna katastrofa kolejowa" - tak brzmiał komunikat Polskiej Agencji Prasowej 45 lat temu. Maszynista pociągu towarowego, po ponad 20-godzinnej służbie, zignorował znak „stop" na semaforze i wjechał pod prąd, wprost na jadący naprzeciw pociąg osobowy. Błąd maszynisty sygnalizowały urządzenia sterowania ruchem, jednak było już za późno. Załoga nie była w stanie nic zrobić. Kierujący pociągami nie mieli łączności. Pociągi zderzyły się o godzinie 4.30 w podtoruńskiej Brzozie. Życie straciło 67 osób. Była to największa katastrofa kolejowa w powojennej historii Polski. 

Relacja Michała Zaręby

Region

Zwolnij, bo dostaniesz mandat Nie Zwolnij, bo ktoś może zginąć [Rozmowa Dnia]

„Zwolnij, bo dostaniesz mandat? Nie! Zwolnij, bo ktoś może zginąć!" [Rozmowa Dnia]

2024-10-07, 09:03
Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

Afera we włocławskiej Izbie Wytrzeźwień. Dyrektor stracił pracę. W tle nietrzeźwy pracownik

2024-10-06, 18:17
Zawody szybowcowe w Inowrocławiu. Latanie to wolność, a z góry świat jest piękniejszy [zdjęcia]

Zawody szybowcowe w Inowrocławiu. „Latanie to wolność, a z góry świat jest piękniejszy” [zdjęcia]

2024-10-06, 17:01
Mówił, by zło dobrem zwyciężać. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

Mówił, by „zło dobrem zwyciężać”. Maraton szlakiem męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki

2024-10-06, 15:37
O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

O profilaktyce raka w Toruniu i w Bydgoszczy. Porady, badania, a także wystawa [zdjęcia]

2024-10-06, 09:10
Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

Auto wylądowało na drzewie, a kierowca zniknął. Służby szukały go przez wiele godzin [zdjęcia]

2024-10-06, 08:00
Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

Nie żyje rowerzysta potrącony przez autobus. Wypadek koło Włocławka

2024-10-05, 22:29
Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

Kapsuła czasu i biesiada w XVIII-wiecznym stylu. Zielonka wspomina Kościuszkę

2024-10-05, 19:45
Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

Z bydgoskimi leśnikami i Sanepidem na grzybach. W koszach podgrzybki, sowy i borowiki [zdjęcia]

2024-10-05, 17:30
Prawie udałoby się złożyć całe auto Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

Prawie udałoby się złożyć całe auto! Harcerze znów zbierali śmieci nad brzegiem Noteci

2024-10-05, 16:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę