80 lat temu polscy żołnierze wbili słup graniczny nad Odrą. Uroczystość we Włocławku

2025-02-28, 20:14  Marek Ledwosiński/Redakcja
Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Uroczystość w rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą/fot. Włocławek, Facebook

Emerytowani włocławscy saperzy uczcili 80. rocznicę postawienia pierwszego słupa granicznego nad Odrą. Został wbity w ziemię, nim jeszcze oficjalnie ustalono granicę, a następnego dnia – zniszczony przez niemiecką artylerię.

W wiosce Czelin nad Odrą w lutym 1945 roku słup graniczny wkopali żołnierze 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego. Samodzielny batalion został podniesiony do rangi pułku i tuż po wojnie osadzony we Włocławku. Jednostka stacjonowała w mieście przez kilkadziesiąt lat.

Rocznicowa uroczystość odbyła się na terenie dawnych koszar, przy pomniku Sapera Polskiego. Emerytowani saperzy stawili się wraz z dawnym dowódcą, byłym prezydentem Włocławka, pułkownikiem doktorem Ryszardem Chodynickim. - Co prawda jednostki inżynieryjnej nie ma już we Włocławku, ale te tradycje są kultywowane, są nawet szkoły podstawowe noszące imię Bohaterów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast nam pozostały te spotkania w środowiskach szkolnych, gdzie się kształtuje młodzież i mówi o tym, żeby nie zapominała o tych tradycjach wojskowych – bo przecież my nie będziemy tutaj na stałe - powiedział.

W uroczystości wzięły udział delegacje Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, poczty sztandarowe szkół. Obecna była wiceprezydent Włocławka Monika Jabłońska.

Sam historyczny słup graniczny został już następnego dnia po wkopaniu zniszczony przez niemiecką artylerię. Po wojnie jego szczątki, wraz z listem w butelce zakopanym przez żołnierzy, trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie do dziś prezentowany jest na ekspozycji stałej.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Włocławek

Region

Włocławek znów ma całodobową aptekę. Sieć podpisała z miastem 10-letni kontrakt

Włocławek znów ma całodobową aptekę. Sieć podpisała z miastem 10-letni kontrakt

2024-09-02, 19:32
Zwłoki młodej kobiety znaleziono w Gople. Policja już ustaliła jej tożsamość

Zwłoki młodej kobiety znaleziono w Gople. Policja już ustaliła jej tożsamość

2024-09-02, 18:26
Pierwszy dzwonek w zupełnie nowej szkole Toruńska dwunastka już otwarta [zdjęcia]

Pierwszy dzwonek w zupełnie nowej szkole! Toruńska „dwunastka" już otwarta [zdjęcia]

2024-09-02, 17:08
Na górze marchew, na dole narkotyki. Policja przejęła wielki transport z Hiszpanii [zdjęcia, wideo]

Na górze marchew, na dole narkotyki. Policja przejęła wielki transport z Hiszpanii [zdjęcia, wideo]

2024-09-02, 15:22
Radość, optymizm i trochę wyzwań. Inauguracja roku szkolnego w Koronowie [zdjęcia, wideo]

Radość, optymizm i trochę wyzwań. Inauguracja roku szkolnego w Koronowie [zdjęcia, wideo]

2024-09-02, 14:36
Matka przypadkowo zatrzasnęła dwulatka w samochodzie. Pomogli jej policjanci z Nakła

Matka przypadkowo zatrzasnęła dwulatka w samochodzie. Pomogli jej policjanci z Nakła

2024-09-02, 13:54
Grudziądz zabiera się za odnowę zabytku. Trwa remont XIV-wiecznej bramy wodnej

Grudziądz zabiera się za odnowę zabytku. Trwa remont XIV-wiecznej bramy wodnej

2024-09-02, 13:05
Dzwonki włączone, czas wrócić do szkoły. Szkoły liczą na szybką adaptację uczniów z Ukrainy

Dzwonki włączone, czas wrócić do szkoły. Szkoły liczą na szybką adaptację uczniów z Ukrainy

2024-09-02, 12:15
Nowy rok szkolny to kolejne wyzwania. Nie tylko dla uczniów. Ministerstwo wprowadza wiele zmian

Nowy rok szkolny to kolejne wyzwania. Nie tylko dla uczniów. Ministerstwo wprowadza wiele zmian

2024-09-02, 10:33
Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina. Rozdajemy tuszki na naszej antenie

Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina. Rozdajemy tuszki na naszej antenie!

2024-09-02, 09:41
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę