Drugie życie dworca Toruń Północny. Powstanie muzeum kolejnictwa i ruszą pociągi turystyczne

2025-01-09, 21:28  PAP/Monika Kaczyńska/Redakcja
Dworzec Toruń Północny – stan z 2011 roku/fot. Wikipedia/Rasalve - Own work, CC BY-SA 3.0

Dworzec Toruń Północny – stan z 2011 roku/fot. Wikipedia/Rasalve - Own work, CC BY-SA 3.0

W zabytkowym budynku dworca Toruń Północny powstanie muzeum kolejnictwa, a ze stacji będą ruszały pociągi turystyczne po regionie. Obiekt, który od lat popadał w ruinę, został przejęty przez samorząd województwa i przejdzie gruntowną modernizację – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Ponadstuletni budynek dworca od lat niszczeje, a dbali o niego głównie pasjonaci kolei, historii, lokalne stowarzyszenia. Na początku XXI wieku zlikwidowano w tym miejscu nawet stację towarową, a później budynek popadał w ruinę i był sukcesywnie dewastowany. W 2015 roku PKP podjęło decyzję o rozbiórce, ale udało się ją powstrzymać staraniami miłośników historii miasta.

Gmina przejęła w końcu obiekt po kilku latach starań, ale sama też chciała zlecić rozbiórkę. W ostatnich latach trwały jednak przygotowania formalnego przejęcia obiektu przez Urząd Marszałkowski. Przekazanie – jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska – nastąpiło pod koniec grudnia.

– Dworzec Toruń Północny będzie nadal dworcem, przy czym niestety nie będziemy na nim obsługiwać pasażerów regularnych połączeń. Powstanie tam minimuzeum. Już mamy eksponaty, które chcemy tam zlokalizować. Piękny zabytkowy zestaw stojący dziś na Dworcu Głównym, częściowo odrestaurowany, zostanie przeniesiony w to miejsce. Stanie na bocznicach – powiedział w czwartek marszałek województwa Piotr Całbecki.

„Odtworzymy ten budynek”
Marszałek podkreślił, że poza muzeum kolejnictwa na stacji będzie organizowany transport turystyczny.

– Będą organizowane wyjazdy ekologicznym parowozem w różne części naszego województwa. Wszędzie tam, gdzie docierają tory. Powstaje miejsce, które przywracamy do pierwotnych funkcji. Nic nie będziemy zmieniać, odtworzymy budynek takim, jakim był – dodał Całbecki.

Budynek przejdzie modernizację, bo obecnie jest w dużej mierze zdewastowany.

– Linia 246 (przy której znajduje się budynek dworca – przyp.) została otwarta w 1909 roku, a w 1912 została przedłużona do Unisławia Pomorskiego. Wraz z otwarciem linii w 1909 roku otwarto dworzec. Jest on o tyle ciekawy, że po II wojnie światowej w pobliżu stacjonowała jednostka wojsk radzieckich, której nawet nie było na mapach – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Rafał Spychała, autor filmu o linii kolejowej Toruń – Chełmno.

Tłumy pasażerów – mieszkańców miasta i miłośników połączeń kolejowych – wsiadły w marcu ubiegłego roku do pociągu, który po latach wrócił na stację Toruń Północny. Był to element projektu „Regionalista” Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego, który ma na celu popularyzację podróży pociągami oraz przywrócenie linii 246.

W placach reaktywacja linii
Inicjatorzy akcji od dłuższego czasu apelowali do marszałka województwa o zelektryfikowanie odcinka Toruń Wschodni – Toruń Północny.

– Celem historycznego przejazdu jest reaktywacja tej linii kolejowej. W mojej ocenie sześć kilometrów powinno być zmodernizowane, zelektryfikowane. To jest raptem sześć milionów złotych. Pociągi, które dzisiaj kończą bieg na stacji Toruń Wschodni – z Bydgoszczy, z Inowrocławia – mogłyby tutaj dojeżdżać. Pasażerowie mogliby wsiadać na stacji Toruń Północny w pociąg i jechać do pracy, do szkoły, gdziekolwiek chcą – mówił wówczas Rafał Wąsowicz z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego.

W przeszłości mówiono także, że budynek dworca może zostać przeznaczony dla organizacji pozarządowych, które mogłyby tam stworzyć rodzaj lokalnego domu kultury.

Region

Śnięte ryby w Jeziorze Papowskim. W zbiornikach wodnych dramatycznie brakuje tlenu

Śnięte ryby w Jeziorze Papowskim. W zbiornikach wodnych dramatycznie brakuje tlenu

2024-08-04, 09:30
Nie jeździmy na rolkach, nie trzymamy nóg na siedzeniu Bydgoscy drogowcy o dobrych manierach

„Nie jeździmy na rolkach, nie trzymamy nóg na siedzeniu!" Bydgoscy drogowcy o dobrych manierach

2024-08-03, 21:28
Sześć osób zostało rannych, w tym troje dzieci po wypadku w powiecie toruńskim

Sześć osób zostało rannych, w tym troje dzieci po wypadku w powiecie toruńskim

2024-08-03, 18:53
Polskie Radio PiK wybrało się na Dni Pakości, a tam tance, śpiew, ale i historia [relacje, zdjęcia]

Polskie Radio PiK wybrało się na Dni Pakości, a tam tance, śpiew, ale i historia [relacje, zdjęcia]

2024-08-03, 16:22
Wyścig ośmiolatków na Kartodromie Bydgoszcz. Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike [wideo, zdjęcia]

Wyścig ośmiolatków na Kartodromie Bydgoszcz. Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike [wideo, zdjęcia]

2024-08-03, 13:00
Alarm w szpitalu w Inowrocławiu Czy to bakteria oporna na większość antybiotyków

Alarm w szpitalu w Inowrocławiu! Czy to bakteria oporna na większość antybiotyków?

2024-08-03, 11:10
Podpalacz chodzi po lasach w okolicach Włocławka Leśnicy apelują o czujność

Podpalacz chodzi po lasach w okolicach Włocławka? Leśnicy apelują o czujność

2024-08-03, 07:51
Policja nadal szuka Jowity Zielińskiej. Rodzina oferuje nagrodę pieniężną za pomoc

Policja nadal szuka Jowity Zielińskiej. Rodzina oferuje nagrodę pieniężną za pomoc

2024-08-02, 20:44
Pędzili ponad 100 kmh w terenie zabudowanym. 41-latek i 59-latka stracili prawa jazdy

Pędzili ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. 41-latek i 59-latka stracili prawa jazdy

2024-08-02, 19:07
Pokona ponad tysiąc kilometrów wzdłuż Wisły. Ekolog chce zachęcić do akcji Czysta Wisła

Pokona ponad tysiąc kilometrów wzdłuż Wisły. Ekolog chce zachęcić do akcji Czysta Wisła

2024-08-02, 17:27
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę