Prymas Polak: Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga

2024-05-30, 21:22  PAP/Redakcja
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wziął udział w uroczystości Bożego Ciała w Inowrocławiu/fot: PAP, Tytus Żmijewski

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wziął udział w uroczystości Bożego Ciała w Inowrocławiu/fot: PAP, Tytus Żmijewski

W epoce naznaczonej plagą indywidualizmu i samotności potrzeba troski o to, aby Bóg był rzeczywiście obecny w świecie. Jak nigdy wcześniej potrzeba nam prymatu Boga — powiedział podczas homilii w Inowrocławiu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Mszą św. pod przewodnictwem abpa Polaka rozpoczęły się w Inowrocławiu uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii ulicami miasta wyruszyła procesja.

– Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga. Potrzeba, aby on był w naszym życiu naprawdę na pierwszym miejscu. Potrzeba naszej wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Potrzeba naszego wiernego i ciągle pogłębianego uczestnictwa we Mszy świętej, przyjmowania Komunii świętej i wchodzenia w jej logikę. Potrzeba także zatrzymania się w ciszy na adoracji Najświętszego Sakramentu – a i tutaj, w Inowrocławiu, nie brak miejsc, gdzie odbywa się przedłużona adoracja eucharystyczna – mówił w homilii prymas Polski.

Dodał, że „w tej właśnie epoce tak bardzo naznaczonej plagą indywidualizmu i samotności” potrzeba realnej troski o to, aby „Pan był rzeczywiście obecny w świecie”.

Prymas Polski mówił, że wierni nie przynależą „do jakiejś światowej instytucji, do korporacji”. – Nie zapisaliśmy się do jakiejś organizacji, lepiej lub gorzej funkcjonującej, lecz stanowimy wspólnotę wiary opartą na Chrystusie – powiedział abp Polak.

– Być może nosimy w sobie różne trudne doświadczenia osobiste, być może zbyt często spotykamy się z wykrzywionym obrazem Kościoła, a przez to poddajemy się pokusie braku zaangażowania czy wręcz nieidentyfikowania się z Kościołem. Tymczasem sam Pan prowadzi każdą i każdego z nas dziś do rachunku sumienia, pokonuje każdy grzech swoim miłosierdziem, karmi nas i wyprawia w drogę. To on przez Eucharystię odnawia i odradza swój Kościół, by był miejscem obecności Boga i bliskości z braćmi i siostrami – podkreślił abp Polak.

W homilii prymas Polski przywoływał słowa św. Jana Pawła II o tym, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. – Każdego roku odnawiamy naszą wiarę w tę tajemnicę Chrystusa i Kościoła, osobiście i wspólnotowo, przeżywając Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po Mszy świętej wychodzimy z kościoła na ulice naszego miasta. Idziemy nimi jako Kościół – stwierdził prymas Polski.

Abp Polak cytował też słowa papieża Franciszka: „kiedy adorujemy Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, otrzymujemy nowe spojrzenie na nasze życie: nie jestem rzeczami, które posiadam i sukcesami, które udaje mi się osiągnąć. Wartość mojego życia nie zależy od tego, jak bardzo mogę się popisać ani nie maleje, gdy poniosę porażkę i klęskę. Każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem; jestem pobłogosławiony przez Boga”.

Region

Sprawdzają swoją wiedzę i poznają procedury na egzaminie dojrzałości

Sprawdzają swoją wiedzę i poznają procedury na egzaminie dojrzałości

2021-11-22, 12:32
Bił psa łopatą, a potem żywego zakopał. Przechodząca kobieta zawiadomiła policję

Bił psa łopatą, a potem żywego zakopał. Przechodząca kobieta zawiadomiła policję

2021-11-22, 11:28
Jedna osoba ranna w wypadku w Przysieku. Zderzyły się dwa samochody

Jedna osoba ranna w wypadku w Przysieku. Zderzyły się dwa samochody

2021-11-22, 09:47
Uwaga W nocy może być ślisko

Uwaga! W nocy może być ślisko!

2021-11-21, 19:00
Jak w piosence... ocalić od zapomnienia Chodzi jednak o zabytki

Jak w piosence... ocalić od zapomnienia! Chodzi jednak o zabytki!

2021-11-21, 17:13
Jak podchodzimy do Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Jak podchodzimy do Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych?

2021-11-21, 16:20
Dzień Pracownika Socjalnego w Toruniu i Inowrocławiu. Odrabiamy lekcję z wdzięczności

Dzień Pracownika Socjalnego w Toruniu i Inowrocławiu. Odrabiamy lekcję z wdzięczności!

2021-11-21, 12:21
Turystyczny pociąg w Ciechocinku. A ludzie myśleli, że tam już nie ma torów [wideo]

Turystyczny pociąg w Ciechocinku. A ludzie myśleli, że tam już nie ma torów! [wideo]

2021-11-21, 11:00
Szybkość i precyzja strażaków ocaliły mieszkańców od tragedii w płomieniach

Szybkość i precyzja strażaków ocaliły mieszkańców od tragedii w płomieniach

2021-11-21, 08:25
Kolejna zmiana terytorialsów z regionu wyjechała na wschodnią granicę

Kolejna zmiana terytorialsów z regionu wyjechała na wschodnią granicę

2021-11-20, 18:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę