Polska była dla niej najważniejsza. Toruń uczcił rocznicę śmierci generał Zawackiej

2023-01-10, 10:30  Michał Zaręba/Informacyjna Agencja Radiowa
We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia/fot. Michał Zaręba

Przedstawiciele władz miasta i Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej złożyli kwiaty na grobie kurierki AK, jedynej kobiety wśród „Cichociemnych”.

We wtorek (10 stycznia) przypada 14. rocznica śmierci honorowej obywatelki Torunia. – Od najmłodszych lat Polska była dla niej najważniejsza. Mówię to z całym przekonaniem, bo dobrze ją znałem i to było zawsze w niej fascynujące, że potrafiła również sprawy prywatne poświęcić tej sprawie najważniejszej – mówił Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

– Pamiętamy o tej, która walczyła o niepodległość naszego kraju, która potrafiła – będąc przecież kobietą – przeciwstawić się zbrojnemu atakowi tych, którzy chcieli zniszczyć naszą ojczyznę. Jak sama mówiła – najważniejsza jest prawda i dobro. Jak to jest aktualne i potrzebne w dzisiejszych czasach – dodał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 
Elżbieta Zawacka – pseudonim „Zo”, „Sulica” i „Zelma” – po wojnie została drugą Polką w historii Wojska Polskiego, awansowaną na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego, z wykształcenia była matematykiem i profesorem nauk humanistycznych. W latach 1939-1945 działała w służbie Państwa Podziemnego. Posługując się fałszywymi dokumentami, przekraczała granice ponad sto razy, przenosząc wiadomości i meldunki. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Pod pseudonimem „Elisabeth Watson” przeszła specjalne szkolenie i na własną prośbę wróciła do okupowanej Polski, skacząc na spadochronie we wrześniu 1943 roku. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji przedostała się do Krakowa. Stamtąd koordynowała działalność kurierską na trasach prowadzących do Szwajcarii.

Po wojnie działała w drugiej konspiracji, w antykomunistycznej organizacji Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co w 1951 roku została skazana na 10 lat więzienia. Wyszła na wolność po czterech latach, na mocy amnestii. Współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Działała w ruchu kombatanckim „Solidarności”. Zainicjowała powstanie Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Kobiet” w Toruniu, obecnie – Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Instytucja gromadzi dokumenty i relacje o wkładzie Pomorza w walkę o niepodległość.

Elżbieta Zawacka wykładała na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie założyła Zakład Andragogiki. W 1996 roku otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. Za patriotyczną działalność odznaczono ją wieloma medalami – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 roku otrzymała Order Orła Białego.

Relacja Michała Zaręby („Popołudnie z nami”)

Toruń

Region

Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

2024-05-27, 21:06
Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

2024-05-27, 20:16
Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

2024-05-27, 19:36
Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

2024-05-27, 18:01
Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

2024-05-27, 17:11
Studenci odebrali klucze do bram Bydgoszczy Cztery uczelnie razem świętują juwenalia [wideo]

Studenci odebrali klucze do bram Bydgoszczy! Cztery uczelnie razem świętują juwenalia [wideo]

2024-05-27, 15:36
Cała jezdnia była jego, ledwie trzymał się w fotelu. Pijany traktorzysta zatrzymany

Cała jezdnia była jego, ledwie trzymał się w fotelu. Pijany traktorzysta zatrzymany

2024-05-27, 14:45
Leżał na jezdni, potrącił go samochód. Bydgoscy policjanci uratowali myszołowa [wideo]

Leżał na jezdni, potrącił go samochód. Bydgoscy policjanci uratowali myszołowa [wideo]

2024-05-27, 13:10
Politycy o kampanii rozgłośni regionalnych i eurowyborach podczas Radiokonferencji [wideo]

Politycy o kampanii rozgłośni regionalnych i eurowyborach podczas „Radiokonferencji” [wideo]

2024-05-27, 11:12
Bydgoski policjant po pościgu za motocyklistą trafił do szpitala. W jakim jest stanie

Bydgoski policjant po pościgu za motocyklistą trafił do szpitala. W jakim jest stanie?

2024-05-27, 10:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę