Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-05-14, 11:35 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Ruch zapobiega udarom mózgu, więc może na rower? [wideo]

Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Peleton na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (jw)
Uczestnicy rajdu w 2014 r. Fot. www.udarowcy-edpu.pl
Uczestnicy rajdu w 2014 r. Fot. www.udarowcy-edpu.pl
Aktywność fizyczna to jeden z czynników zapobiegających udarom mózgu. Poza tym odpowiednia dieta i unikanie używek. Z okazji przypadającego we wtorek Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej bydgoskie Stowarzyszenie „Udarowcy - liczy się wsparcie” przypomniało o czynnikach ryzyka, a w sobotę zaprosiło na rodzinny przejazd rowerowy ulicami Bydgoszczy.
- To żadne ściganie, to przejazd rekreacyjny, promujący zdrowie, przejazd dla całych rodzin. Są tutaj osoby po udarze, są ich rodziny. Musimy pamiętać o tym, że 90 proc. wszystkich czynników ryzyka, które wywołują udar mózgu to czynniki modyfikowalne. Dlatego chcemy wzmacniać ten przekaz, że mamy realny wpływ na to, żeby zapobiegać tej chorobie, która jest pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności wśród polskiego społeczeństwa. Ważne są: aktywność fizyczna, zaprzestanie palenia papierosów i regularnego picia alkoholu, mało stresu, dużo ruchu, dobra dieta i pozytywne nastawienie - powiedział Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy - liczy się wsparcie”.

Rowerzyści wyruszyli z pl. Wolności do Starego Fordonu. Na przejażdżkę wybrało się ponad 150 osób. Najstarszy uczestnik miał prawie 80 lat, najmłodszy 10 miesięcy.

Wpisowe w wysokości 30 zł od osoby przeznaczone zostanie m.in. na rehabilitację osób po udarach.

W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 80 - 90 tys. zachorowań na udar i chociaż świadomość zagrożenia jest coraz większa, to ta liczba nie maleje.


Udar mózgu należy do tych chorób, przed którymi można się bronić, a jednym ze sposobów jest regularny wysiłek fizyczny.
Ruch zapobiega udarom mózgu, więc może na rower?
Rowerzyści na ul. Gdańskiej. Tak udarowcy promują ruch. Na rower! (jw)
Przejazd Rowerowy w ramach Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej. Wideo Tatiana Adonis

Dla rodziny

2022-05-24, godz. 12:45 Zatańczą i zaśpiewają dla wszystkich mam. Koncert Ziemi Bydgoskiej w Filharmonii Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska intensywnie pracuje przed koncertem familijnym „Dla Ciebie Mamo”, który odbędzie się w niedzielę (29 maja) w… » więcej 2022-05-20, godz. 14:08 Tu zamieszka kilkadziesiąt tysięcy pszczół. Powiesili kłodę w Myślęcinku [wideo] Dom dla pszczół w postaci wydrążonej kłody drewna pojawił się na dębie obok Centrum Edukacji Ekologicznej w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2022-05-20, godz. 11:14 „Reksio” czy „Bolek i Lolek”? Zabawowy Klub Filmowy Malucha w Bydgoszczy Do Zabawowego Klubu Filmowego Malucha dla Rodzin ZYGZAK zaprasza w niedzielę (22 maja) bydgoski Pałac Młodzieży. » więcej 2022-05-20, godz. 08:35 Ludzkim głosem o zwierzętach: Wyprawa po owcze runo! [wideo, zdjęcia] Owce wrzosówki z ZOO w Myślęcinku stały się lżejsze o kilka kilogramów. To nie wynik diety, ale strzyżenia. Zobaczcie, jak wyglądają owcze postrzyż… » więcej 2022-05-18, godz. 07:48 Seniorzy już korzystają ze swojego klubu w Lubiewie. Czekali na takie miejsce W gminie Lubiewo w powiecie tucholskim powstał klub seniora. To bezpieczna przystań dla osób samotnych. To tu seniorzy nawiązują nowe przyjaźnie czy spotykają… » więcej 2022-05-18, godz. 06:50 Wspólne pieśni pod kapliczkami w maju. Muzeum Etnograficzne zaprasza - Przez wieki w społecznościach tradycyjnych wspólne śpiewanie to była stała praktyka rodzinna i społeczna - przypomina toruńskie Muzeum Etnograficzne… » więcej 2022-05-17, godz. 08:40 Tu możesz zbadać słuch za darmo. Audikobus parkuje we Włocławku Włocławianie mogą za darmo zbadać słuch w mobilnym gabinecie. Na Zielonym Rynku - przed wejściem do ratusza - zaparkował w poniedziałek i wtorek (16-17… » więcej 2022-05-16, godz. 07:00 Od 11 lat w biegu zwiedzają Toruń. Na mecie dostają unikatowe medale [wideo, zdjęcia] Prawie 2 tysiące biegaczy stanęło na starcie wyścigu „Run Toruń - Zwiedzaj ze Zdrowiem!”. To impreza biegowa z 11-letnią tradycją. W tym roku upamiętnia… » więcej 2022-05-14, godz. 08:00 Trabant i koniki znikają z Myślęcinka. Park Rozrywki bez kultowych karuzeli Dwie wiekowe karuzele znikną z bydgoskiego Myślęcinka. To już ostatnie chwile kultowego trabanta i koników. » więcej
1234567