Środa, 02 grudnia 2020 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-06-01, 20:16 Adam Droździk

Maj

31 maja 2020

Wracamy do historii zaginionego przed ponad dwudziestu laty Zbigniewa Łydki ze Świedziebni. Mężczyzna zaginął w dziwnych okolicznościach. Wątpliwości budziła też jego współpraca z tajemniczą rosyjską firmą. Czy policji udało się wpaść na jakiś ślad? Co na to fundacja Itaka, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych i pomocą rodzinom? O tym w reportażu pt. „Jak kamień w wodę”. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 31.05.2020

24 maja 2020

Wszystkie ten temat omijałyśmy, nakazując sobie myślenie tylko o tym co pomagało przetrwać” - mówi w swoich wspomnieniach Helena Dunicz-Niwińska, która była skrzypaczką w kobiecej orkiestrze w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Członkinie orkiestry same przyznawały, że było w ich grze coś „piekielnego”. Wspomnienia zmarłej dwa lata temu Heleny Dunicz-Niwińskiej zainspirowały Michała Słobodziana do tego, by zajrzeć także do naszego archiwum, gdzie można znaleźć wstrząsające relacje byłych więźniów. W audycji „Ziarna losu” Żaneta Walentyn przedstawia reportaż Michała Słobodziana pt. „Gdyby nie skrzypce”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 24.05.2020

17 maja 2020

Wolę sportowanie się od sportu” - powiedział onegdaj Marszałek Józef Piłsudski. W audycji „Ziarna losu” Żanety Walentyn o obu tych aktywnościach z ukłonem w stronę „sportowania się”. Jak to przed wojną z kulturą fizyczną bywało? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Vivat sport”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 17.05.2020

10 maja 2020

Wojna widziana oczami Polaków, którzy byli jej świadkami i uczestnikami. Poprzez sumę jednostkowych doświadczeń ukazano w nim walkę Polaków na wszystkich frontach, opór ludności cywilnej, niemiecki terror, a także represje komunistycznych władz wobec żołnierzy AK. O tym w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 10.05.2020

3 maja 2020

W audycji „Ziarna losu” Żaneta Walentyn zaprasza Słuchaczy do Szafarni, gdzie, jak wiadomo, bywał Chopin. Nie będziemy jednak mówić o wielkim muzyku, lecz o człowieku, który kochał, złościł się i bywał smutny. „Chopin czuł swoją moc i swoją słabość. Jego słabość polegała również na nadmiarze mocy, nad którą nie mógł zapanować” - tak pisała o nim George Sand, z którą słynny kompozytor związał się na kilka lat. Ale starsza od niego artystka nie była jedyną bliską mu kobietą. Śladów jego miłosnych przygód można szukać m.in. na Kujawach. Tu także ujawnił się dziennikarski talent kompozytora. O tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „Miłość na wyłączność”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 03.05.2020