Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-02-05, 21:25 Adam Droździk

Styczeń

26 stycznia 2020 - „Dziewczyna z fantazją”

Prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Henryk Żyłkowski
Prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Henryk Żyłkowski
Miała fantazję, brawurę i spryt, a jednak czuła się mniej wartościowa od kolegów. Porucznik Irena Jagielska, łączniczka i kurierka, niejednemu koledze z AK uratowała życie wykradając donosy do Gestapo lub przeprowadzając przez blokady. Potrafiła zachować zimną krew w każdej sytuacji, miała zdolności aktorskie - czasami była pijaną dziewczyną skłonną do zabawy, a innym razem niemiecką urzędniczką przewożącą dokumenty pocztowe. Jej działalność pełna jest aktów odwagi i poświęcenia. A kim była poza tym? O czym myślała, czego pragnęła? Dlaczego po nieprzespanej nocy jej poduszka była mokra od łez, do czego po wielu latach przyznała się wieloletniemu przyjacielowi prof. Bogdanowi Chrzanowskiemu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się odnaleźć w audycji „Ziarna losu” w reportażu Żanety Walentyn pt. „Kobieta z fantazją”.

Opowieść o życiu i działalności Ireny Jagielskiej powstała przy współpracy dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Autorka dziękuje pani Elżbiecie Skerskiej z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz prof. Bogdanowi Chrzanowskiemu z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zechcieli opowiedzieć o swoich spotkaniach z Ireną Jagielską. Słowa podziękowania należą się także pani dr Katarzynie Minczykowskiej, opiekunowi naukowemu projektu „Bohaterowie”, w ramach którego powstał reportaż pt. „Kobieta z fantazją”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26.01.2020

19 stycznia 2020

Most w Golubiu-dobrzyniu, którym przeszła Błękitna Armia gen. Hallera. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Most w Golubiu-dobrzyniu, którym przeszła Błękitna Armia gen. Hallera. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
11 listopada 1918 roku to data, którą każdy Polak kojarzy z odzyskaniem po latach zaborów niepodległości przez Polskę. Jednak nie wszystkie ziemie tego dnia stały się znów polskie. Pomorze musiało czekać do stycznia 1920.roku. Jak to wyglądało w naszym regionie? Jak mieszkańcy przygotowywali się do powrotu do Macierzy? Jakie nastroje im towarzyszyły? W reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Pomorza droga do niepodległości” opowiadają o tym: prof. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Szymon Wiśniewski, nauczyciel historii z Golubia-Dobrzynia.

Z okazji 85-lecia działalności radia na Kujawach i Pomorzu, w drugiej części audycji z cyklu „Ziarna losu” Żaneta Walentyn sięga do archiwum naszej rozgłośni i przypomina stare zapisy dźwiękowe, m.in. sprawozdanie z konferencji programowej radia, która w styczniu 1946 odbyła się w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - 19 stycznia 2020 - Ziarna losu

12 stycznia 2020

Są potomkami powstańców wielkopolskich. Czy jednak znajdą następców, którzy będą kontynuować ich dzieło? Fot. Henryk Żyłkowski
Są potomkami powstańców wielkopolskich. Czy jednak znajdą następców, którzy będą kontynuować ich dzieło? Fot. Henryk Żyłkowski
Trwa wielkie świętowanie powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Czy nasze ziemie powróciłyby w granice Rzeczpospolitej, gdyby Powstanie Wielkopolskie nie wybuchło? Kim dziś bylibyśmy? Zdaniem prof. Janusza Karwata z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Bydgoszcz nie wróciłaby do macierzy, lecz wciąż byłaby częścią Rzeszy Niemieckiej. To poświęcenie piekarzy, leśników, robotników, zwykłych mieszkańców miast i miasteczek Wielkopolski i Kujaw sprawiło, że dziś mówimy w ojczystym języku. W audycji „Ziarna losu” Żaneta Walentyn przedstawia archiwalne opowieści powstańców, zestawiając je ze współczesnymi opowieściami ich potomków.
Polskie Radio PiK - 12 stycznia 2020 - Ziarna losu

5 stycznia 2020

Przeżyła wojnę choć ryzykowała każdego dnia. Organizowała pracę kurierów. Szkoliła łączniczki. Przygotowywała tajne kwatery. Po wojnie szczęście się od niej odwróciło. Po aresztowaniu wpadła w pułapkę zastawioną przez jednego z oficerów. Konsekwencje były tragiczne. W audycji z cyklu „Ziarna losu” Michał Słobodzian przedstawia opowieść o Emilii Malessie, szefowej Wydziału Łączności Zagranicznej Państwa Podziemnego.
Polskie Radio PiK - 5 stycznia 2020 - Ziarna losu