Wtorek, 14 lipca 2020 r.   Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
Polskie Radio PiK » Historie słowem pisane

Reportaże

W audycji prezentujemy intrygujące opowieści, ciekawe historie, dokumenty historyczne oraz reportaże śledcze .

„Świński świat”

„Świński świat”
emisja: 11.07.2020
reportaż autorstwa Adriany-Andrzejewskiej Kuras z Polskiego Radia PiK.

Bohaterki reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras zerwały z dawnym życiem i postanowiły oddać się nowej pasji. Jest nią azyl dla świń. Ich podopieczni zachowują się jak zwierzęta domowe, bawią się, łaszą i chodzą za opiekunem. Czy azyl ma szansę przewartościować mentalność ludzi, dla których świnia jest tylko pożywieniem?

Do wysłuchania reportażu pt. „Świński świat” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 11.07.2020

„Raj utracony”

„Raj utracony”
emisja: 04.07.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Zapraszamy Słuchaczy do Jankowa. Tam od połowy XIX wieku stoi wielki, jeden z największych na Kujawach i w Wielkopolsce pałaców. Olbrzymi, monumentalny, przypominający brytyjskie siedziby rodowe. Od prawie stu lat był we władaniu rodu Heppnerów. Niemal do końca wojny zamieszkiwała go ostatnia dziedziczka Urszula Heppner. Po wojnie natomiast wprowadzono doń pracowników miejscowej spółdzielni rolniczej, a z części uczyniono chlewnię.

O losach pałacu i jego właścicieli w reportażu Żanety Walentyn pt. „Raj utracony”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 04.07.2020

„W cudzej skórze”

„W cudzej skórze”
emisja: 20.06.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Wojenna historia Komandora Romana Rakowskiego. Pan Komandor przysięgę harcerską złożył mając 15 lat, a jako żołnierz Kedywu mając lat 17. Roman Rakowski wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach i gestapowcach, potem brał udział w akcji „Burza” we Lwowie, trafił do sowieckiego więzienia, a stamtąd pod fałszywym nazwiskiem do Armii Berlinga. Wiedział jednak, że kiedy komuniści odkryją jego AK-owską przeszłość, nie przetrwa. Po ucieczce z Armii Berlinga ukrywał się w klasztorze. To nie koniec historii pana Komandora...

Do wysłuchania reportażu pt. „W cudzej skórze”, zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 20.06.2020

„Odwiedziny z kosmosu”

„Odwiedziny z kosmosu”
emisja: 13.06.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Jeżeli bylibyśmy sami we Wszechświecie to byłoby to straszne marnotrawstwo przestrzeni” - powiedziała dr Eleanor Arroway (Jodie Foster), bohaterka filmu Roberta Zemeckisa pt. „Kontakt”. Czy to nie egoizm myśleć, że jesteśmy osamotnieni w kosmosie? A może jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje i... odwiedzani? Co jakiś czas w różnych miejscach na Ziemi pojawiają się niewytłumaczalne znaki, np. tajemnicze kręgi w zbożu...

Do wysłuchania reportażu pt. „Odwiedziny z kosmosu”, zaprasza Żaneta Walentyn.

Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 13.06.2020

„Jesteś po prostu mamutem”

„Jesteś po prostu mamutem”
emisja: 06.06.2020
reportaż autorstwa Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK.

Mimo strachu i groźby represji nie mieli wątpliwości po której stanąć stronie. Wiedzieli, że władza może posunąć się do ostateczności. Mimo to walczyli. Co sprawiało, że podejmowali ryzyko? Co było dla nich najważniejsze? W „Historiach słowem pisanych” mówimy o burzliwych czasach walki z komunistycznym reżimem na przykładzie losów jednego człowieka, zmarłego wiosną 2020 roku Dariusza Jaworskiego z Włocławka. Częściowo wolne wybory z 4 czerwca 1989 roku były dla niego, jak i dla wielu innych działaczy Solidarności, tylko etapem walki, która zaczęła się znacznie wcześniej.

Do wysłuchania reportażu pt. „Jesteś po prostu mamutem”, który swoją premierę miał w czerwcu 2019 roku, zaprasza jego autor - Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 06.06.2020

„Po omacku”

„Po omacku”
emisja: 23.05.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Rodzina państwa Zawadzkich z Kikoła od 23 lat czeka na jakieś wieści o córce, która wyszła z domu na 20 minut i zniknęła. Dziś już Jej dorosła córka mamę zna tylko ze zdjęć i bardzo chciałaby wiedzieć, co się stało. Prokuratura przed dwudziestoma laty prowadziła śledztwo w sprawie zaginięcia, potem w sprawie zabójstwa. Oba śledztwa jednak postanowiła umorzyć z powodu braku nie tylko dowodów, ale nawet jakichkolwiek śladów. Czy to możliwe, żeby nikt niczego nie widział i o niczym nie wiedział? O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. "Po omacku".
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 23.05.2020

„Zdolność drugiego”

Na zdjęciu Justyna i Andrzej Szczepańczyk, bohaterowie reportażu pt. „Zdolność drugiego”. Fot. Michał Słobodzian
Na zdjęciu Justyna i Andrzej Szczepańczyk, bohaterowie reportażu pt. „Zdolność drugiego”. Fot. Michał Słobodzian
„Zdolność drugiego”
emisja: 16.05.2020
reportaż autorstwa Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK.

Niemal w przeddzień 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II rozmawiamy o wpływie, jaki wywarł Jan Paweł II na losy jednostek i losy świata. O tym w reportażu Michała Słobodziana pt. „Zdolność drugiego”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 16.05.2020

„Armia Mateusza”

„Armia Mateusza”
emisja: 09.05.2020
reportaż autorstwa Michała Zaręby z Polskiego Radia PiK.

Opowieść o walce Mateusza i jego rodziców o zdrowie chłopca. Mateusz jest poważnie chory, w Polsce nikt nie był w stanie podjąć się usunięcia guza mózgu wielkości cytryny. Jego rodzice szukali pomocy za granicą, lecz taka operacja jest bardzo droga. Mimo wszystko bitwę o fundusze na zoperowanie syna wygrali. Przed nimi teraz najważniejsza walka. O tym w reportażu Michała Zaręby, pt. „Armia Mateusza”.

Zabrzmi również historia pani Agnieszki, która na oddziale hematologii zaraziła się koronawirusem.

Do wysłuchania audycji „Historie słowem pisane” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 09.05.2020

„Polskie ślady”

„Polskie ślady”
emisja: 02.05.2020
reportaż autorstwa Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK.

Czym jest Polska? Jaka ona jest? Czy to smak pietruszki za którym tęsknią Polacy w Ameryce Południowej? A może mazurki Chopina albo stare fotografie dziadka w mundurze ułana? Okazuje się, że Polakom na „obczyźnie” Polska kojarzy się z wieloma różnymi, czasem bardzo prozaicznymi rzeczami... to może być smak, może zapach lub kolor. A najbardziej fascynujące jest to, że ta drobna rzecz przywodzi wielką tęsknotę, czasem tak wielką, że zakorzenieni już od wielu lat w innym miejscu na świecie ludzie, wracają do „starej” ojczyzny.

Do wysłuchania reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras, pt. „Polskie ślady”, zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 02.05.2020

„Gatunek zagrożony”

„Gatunek zagrożony”
emisja: 25.04.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Kto lub co jest tym gatunkiem zagrożonym? Niestety, na liście jest wiele zwierząt i..., zdaniem niektórych naukowców, także człowiek. Różnica między nami a zwierzętami polega na tym, że człowiek jest także sprawcą tej sytuacji.

Do wysłuchania reportażu zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 25.04.2020
1234567