Wtorek, 02 marca 2021 r.   Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Polskie Radio PiK » Historie słowem pisane
Ogłoszenie własne nadawcy

Reportaże

W audycji prezentujemy intrygujące opowieści, ciekawe historie, dokumenty historyczne oraz reportaże śledcze .

„Respekt”

„Respekt”
emisja: 01.03.2021
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK

1 marca to święto upamiętniające tzw. „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny, lecz dalej walczyli, tym razem z sowieckim okupantem oraz Polakami, którzy wprowadzali do Polski system komunistyczny. Ta nierówna walka zazwyczaj kończyła się śmiercią lub wieloletnim więzieniem, a ich groby są odnajdywane dopiero od kilku lat. W reportażu pt. „Respekt” Żaneta Walentyn przedstawia wojenne i powojenne losy „wyklętych”, a także poszukiwania miejsc ich pochówku.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 01.03.2021

„Wszystko pamiętam”

„Wszystko pamiętam”
emisja: 15.02.2021
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK

Barbara Kuta miała 9 lat, gdy jej rodzina została wywieziona na Syberię. Dziś ma ponad 90 lat, ale - jak mówi - pamięta dokładnie każdy dzień zesłania. Szczególnie zapamiętała śmierć babci, której przez tydzień nie można było pochować z powodu burzy śnieżnej. Pamięta też ogromną tęsknotę za Polską. Gdy wraz z mamą wróciła do kraju, pierwsze co zrobiły, to uszyły ze skrawków materiałów biało-czerwoną flagę, która zawisła w ich oknie.

Do wysłuchania reportażu pt. „Wszystko pamiętam” zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 15.02.2021

„Domek Śluzowego”

„Domek Śluzowego” w w Brdyujściu. Fot. Henryk Żyłkowski
„Domek Śluzowego” w w Brdyujściu. Fot. Henryk Żyłkowski
„Domek Śluzowego”
emisja: 13.02.2021
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK

Wszystko zaczęło się od pięknego „Domku Śluzowego” w Brdyujściu, a skończyło na szlaku wodnym łączącym Wisłę z Wartą. Jaki los czeka „Domek Śluzowego”? Upadnie czy zostanie odnowiony? Na razie nie wiadomo.

Do wysłuchania reportażu pt. „Domek Śluzowego” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 13.02.2021

„Jedna na milion”

„Jedna na milion”
emisja: 01.02.2021
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK.

Matilda Salejko to 7-latka z Silna pod Toruniem, która uwielbia wyzwania. Śpiewa, tańczy, ćwiczy akrobatykę, jeździ na nartach i na koniach. Rodzice mówią o niej, że jest jedna na milion. Z jednej strony to komplement, ale z drugiej piętno. Dziewczynka dotknięta jest bowiem rzadką chorobą genetyczną.

Do wysłuchania reportażu pt. „Jedna na milion” zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 01.02.2021

„Tajemnica golubskiego zamku / Duchy i duszki”

„Tajemnica golubskiego zamku / Duchy i duszki”
emisja: 18.01.2021
reportaże Adriany Andrzejewskiej-Kuras i Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Za oknem cudowna mroźna zima. Słuchacze nie zdziwią się zatem, że i autorkom dzisiejszych reportaży trochę tej cudowności się udzieliło i... postanowiły wybrać się na poszukiwanie... duchów? Adriana Andrzejewska-Kuras, jako bardziej rezolutna, wybrała się na golubski zamek w poszukiwaniu duchów szlachetnie urodzonych, Żanecie Walentyn zaś pozostało "łowić" w Borach Tucholskich te nasze, swojskie, by nie rzec włościańskie.

Zapraszamy do wysłuchania reportaży: „Tajemnica golubskiego zamku” i „Duchy i duszki”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 18.01.2021

„Nostradamus i inni”

„Nostradamus i inni”
emisja: 11.01.2021
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK

Minęło zaledwie 10 dni nowego roku, a już wielu powołuje się na przepowiednie żyjącego w XVI wieku Nostradamusa i zmarłej w 90. latach ubiegłego wieku Baby Vangi. Ich jasnowidzenia mają rzekomo dotyczyć 2021 roku. „To normalne, że w momentach granicznych historii jak np. wojny lub kataklizmy ludzie odwołują się do wróżb, przepowiedni etc.” - twierdzą psycholodzy. Ludzie szukają aury tajemniczości w swoim życiu, zwłaszcza wtedy, gdy jest im ciężko, a pandemia odwróciła nasze życie o 180 stopni.

Do wysłuchania reportażu pt. „Nostradamus i inni” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 11.01.2021

„Z każdego dnia wycisnąć jak najwięcej”

„Z każdego dnia wycisnąć jak najwięcej”
emisja: 04.01.2021
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK

Doktor Paweł Drojecki dwa lata temu dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne - ciężką, szybko postępującą chorobę neurologiczną. Dla zdolnego toruńskiego chirurga był to cios. Przyjaciele ze szpitala zorganizowali zbiórkę funduszy na jego zagraniczne leczenie. Jeszcze przed zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa, doktorowi udało się wyjechać na leczenie do Korei Południowej. Czy terapia pomogła? Jak wygląda dziś życie rodziny? Do wysłuchania reportażu pt. „” zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 04.01.2021

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2021 ROKU *

„Duch został zabity”

„Duch został zabity”
emisja: 19.12.2020
reportaż Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK

Pieśniarz, uczeń i lekarz. Trzy różne doświadczenia, dla których wspólnym tłem była dramatyczna historia - Stan Wojenny i ponury czas lat 80-tych, kiedy to władza w brutalny sposób postanowiła Solidarności „wybić zęby”. Antoni Filipkowski swoimi utworami dawał nadzieję. Dariusz Jaworski kolportował ulotki, które drukował na zabawce. Dr Józef Karwowski wspierał rodziny internowanych i aresztowanych. W sobotniej audycji reportaż dokumentalny Michała Słobodziana pt. „Duch został zabity”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 19.12.2020

„W zwierzęcym świecie”

Do azylu dla jeży w Solcu Kujawskim trafiają chore zwierzęta, które nie poradziłyby sobie na wolności. Fot. arch. PR PiK
Do azylu dla jeży w Solcu Kujawskim trafiają chore zwierzęta, które nie poradziłyby sobie na wolności. Fot. arch. PR PiK
„W zwierzęcym świecie”
emisja: 12.12.2020
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK

Mogą być najlepszymi przyjaciółmi człowieka, choć nie potrafią mówić... Mogą jednak wyrazić swoje emocje w sposób, który odczyta każdy. 10 grudnia br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt... Przy tej okazji Adriana Andrzejewska-Kuras zaprasza do ich świata psów, kotów, zaglądając także do codzienności tych mniej popularnych... świń i jeży.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 12.12.2020
1234567