Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2015
Ogłoszenie własne nadawcy
2016-03-10, 22:18 Adam Droździk

Październik

Audycja z 30 października 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.10.2015
29 października europosłowie opowiedzieli się w debacie na forum Parlamentu Europejskiego, za zniesieniem zmiany czasu. Argumentowali, że zyski z przestawiania zegarków są niewielkie, a tracą na tym zdrowotnie obywatele. KE nie zamierza jednak odpowiadać na ten apel. Michał Zaręba i Andrzej Krystek sprawdzili, jak ze zmianą czasu radzą sobie mieszkańcy regionu i jak przestawienie zegarków wpływa na nasz organizm. Spytali, jak radzi sobie z tym kolej, a także czy takie rozwiązanie ma ekonomiczne przesłanki. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 29 października 2015 - "Cienka granica"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.10.2015
Granica między reklamą a wprowadzaniem w błąd bywa bardzo płynna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie firmy Vectra. UOKiK bada czy reklama firmy nie wprowadzała użytkowników w błąd. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 października 2015 - "Fałszywy rezonans"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.10.2015
W Lnianie pojawiły się ulotki, reklamujące badania rezonansowe w gminie. Problem tkwi w tym, że rezonans miał przyjechać do mieszkańców, a badania miały być wykonywane w miejscowej świetlicy. Czy to możliwe? Pytali jedni, inni postanowili skorzystać z okazji i się przebadać. A jak cała sprawa się zakończyła? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 października - "Inna"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.10.2015
Reportaż, którego bohaterką jest kobieta od kilku miesięcy sypiająca na schodach jednego z budynków na bydgoskim osiedlu Szwederowo. Czy można jej pomóc? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 października - "Pierwszy zgrzyt"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.10.2015
Po wygranych wyborach Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do przejęcia władzy. W naszym regionie już zarysował się pierwszy spór - o to skąd powinien pochodzić wojewoda. Poseł Tomasz Latos nie ma wątpliwości, że z Bydgoszczy. Działacze PiS-u z okręgu toruńsko-włocławskiego już takie wątpliwości mają. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 października - "Inteligentne zwierzę"

Czy na chełmżyńskich osiedlach występuje plaga szczurów? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy na chełmżyńskich osiedlach występuje plaga szczurów? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy na chełmżyńskich osiedlach występuje plaga szczurów? Słuchacze Polskiego Radia PiK alarmują i proszą o pomoc. Tymczasem miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa dopiero od reportera dowiedziała się o problemie. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.10.2015

Audycja z 22 października - "Niechciani lokatorzy"

Na tym terenie miałby stanąć nowy budynek socjalny, na którego budowę nie zgadzają się mieszkańcy Jastrzębia. Fot. Marcin Doliński
Na tym terenie miałby stanąć nowy budynek socjalny, na którego budowę nie zgadzają się mieszkańcy Jastrzębia. Fot. Marcin Doliński
Sprawa z Jastrzębia w gminie Drzycim niedaleko Świecia, gdzie 4 lata temu spłonął dom socjalny. Dach nad głową straciło wtedy kilka rodzin. Obecnie gmina chce odbudować budynek, ale - jak się okazuje - nie chcą tego okoliczni mieszkańcy. 160 osób złożyło protest w gminie, żądając zaprzestania budowy. O tym w reportażu Marcina Dolińskiego, w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.10.2015

Audycja z 21 października - "Szaszłyk wyborczy"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.10.2015
Plakaty wyborcze - można je znaleźć właściwie na wszystkich słupach, latarniach i innych miejscach w miastach regionu. Kandydaci z Torunia wzajemnie zarzucają sobie, że plakaty pojawiają się w niedozwolonych miejscach. Efekt jest taki, że latarnie i słupy przy drogach wyglądają jak szaszłyki, a wszystko z estetycznego punktu widzenia pozostawia wiele do życzenia. Czy Toruń pójdzie śladami Gdyni i wprowadzi obostrzenia w wieszaniu plakatów? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 20 października - "Cyrk bez zwierząt"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.10.2015
Czy w Toruniu wkrótce nie zobaczymy cyrku ze zwierzętami? Chcą tego aktywiści z Komitetu Obrony Zwierząt i Edukacji Ekologicznej, którzy zwracają uwagę na cierpienie zwierząt tam występujących. Przedstawiciele środowisk cyrkowych przekonują jednak, że zwierzęta są partnerami i nie dzieje się im krzywda. Czy Toruń pójdzie w ślady Słupska i zakaże wjazdu do miasta cyrku, w którym występują zwierzęta? O tym w reportażu Moniki Kaczyńskiej, w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 października - "Czy uda się zachować dziedzictwo?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.10.2015
Przy okazji akcji "Zapal znicz pamięci", wracamy do sprawy toruńskich fortów - miejsc wyjątkowe, ale częściowo zapomniane i zaniedbane. W Forcie VII w latach 1939-1940 siedzibę miało Gestapo. Stamtąd właśnie ok. 1500 Polaków zostało wywiezionych i rozstrzelanych w lasach w okolicy Barbarki i Przysieka. W fortach Niemcy zorganizowali też obóz jeniecki, przez który przewinęło się 56 tysięcy osób – aliantów i czerwonoarmistów, z czego ok. 11 tysięcy nie wróciło nigdy do domów. W Forcie XI alianci pozostawili po sobie niesamowite dziedzictwo – rysunki i napisy wyryte na ścianach. Niestety – w lipcu br. zostały one zdewastowane. Sprawdziliśmy, czy udało się ukarać winnych i czy dzieje się coś, co pozwoli uchronić forty przed kolejnymi zniszczeniami. O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
123