Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2015
Ogłoszenie własne nadawcy
2016-03-10, 22:13 Adam Droździk

Styczeń

Audycja z 30 stycznia 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.01.2015
W Zalesiu Królewskim w gminie Świekatowo pewien mieszkaniec założył izbę pamięci. Od dziesięcioleci gromadził w niej świadectwa historii pokoleń. O pasji i patriotyzmie w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 29 stycznia 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.01.2015
Krajeński Park Krajobrazowy to tysiące hektarów lasów, pól i łąk z unikatową florą i fauną. Jednak park to nie rezerwat. W przeciwieństwie do tego ostatniego w parku żyją i pracują mieszkańcy Krajny, którym surowe prawo zakazuje np. postawienia garażu w odległości 100 m od zbiornika wodnego. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, iż prawo nie definiuje czym jest zbiornik wodny i nie widzi różnicy między naturalnym zbiornikiem np. rzeką czy jeziorem a sztucznym stawem czy sporą kałużą. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 stycznia 2015 - "Kosztowne wertepy"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.01.2015
Drogowa niedoróbka we wsi Wiąg koło Świecia. Odcinek wybudowanej za 1.5 miliona złotych drogi jest nierówny. Drogowcy z naprawą się nie spieszą. Jak twierdzą "garby" są w granicach normy. Innego zdania są mieszkańcy. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 stycznia 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.01.2015
70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz, to powód do przypomnienia tragicznych losów więźniów i stawiania pytań - wciąż tych samych, bo wciąż bez odpowiedzi. Pytań o człowieczeństwo, instynkt przetrwania, siłę ducha i moralność. Na obchody nie zaproszono rodziny rotmistrza Pileckiego - człowieka, który jako ochotnik trafił do obozu, by móc przekonać się, czym jest obóz koncentracyjny, sporzadzić raporty i powiadomić o tym świat. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 stycznia 2015 - "Dobro dzieci czy budżetu?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.01.2015
Jest niewielka, ale ważna dla lokalnej społeczności. Od nowego roku szkolnego ma przestać istnieć. Mowa o szkole w Chomętowie koło Szubina. Władze miasta chcą by dzieci uczyły się w większej szkole w Kowalewie. Nauczyciele i rodzice chcą szkołę obronić. Ostateczna decyzja będzie należeć do radnych. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 stycznia 2015 - "Pigułka dzieli"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.01.2015
Dla jednych jest wczesnoporonna i powinna być zakazana. Według innych jest dobrem, pozwalającym uniknąć niechcianej ciąży. W Polsce trwa spór o antykoncepcję awaryjną. Tak zwana "pigułka po" może być w Polsce sprzedawana bez recepty. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 stycznia 2015 - "Jak Kargul z Pawlakiem"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.01.2015
Nie jest o nic podejrzany, a mimo to wójt mówi o nim - Andrzej P. Do tego jego wizerunek w promocyjnym kalendarzu ma zamazaną twarz. Czy wójt gminy Śliwice postanowił odegrać się na niewygodnym politycznym rywalu? O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 21 stycznia 2015 - "Złapany na gorącym uczynku"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.01.2015
W audycji przyjrzymy się zaśmiecaniu lasów. W jednym z nich - na terenie nadleśnictwa Łysomice - będący na spacerze mieszkaniec Torunia złapał na gorącym uczynku kierowcę jednego z podtoruńskich hoteli, wyrzucającego resztki jedzenia do lasu. Torunianin upublicznił sprawcę w internecie. To nie jedyny zresztą przypadek zaśmiecania lasów przez człowieka. O tym w reportażu Moniki Kaczyńskiej w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 20 stycznia 2015

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.01.2015
Znane są wszystkim Polakom prace ekshumacyjne na tzw. Łączce. Po kolei wydobywane i identyfikowane są ciała żołnierzy wyklętych, zamęczonych przez UB. Pozostaje jednak pytanie - co z pozostałymi żołnierzami niezłomnymi? Ich szczątki zostały zakopane w lasach, na polach, w rowach i wielu innych miejscach, o których wiedzą już nieliczni świadkowie. W Szczecinie powstała fundacja, której celem jest odnajdywanie miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 stycznia 2015 - "Kup pan matę"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.01.2015
Opowieść o pewnym "biznesmenie", który znalazł bardzo oryginalny sposób na sprzedaż mat posiadających ponoć szczególne właściwości. A kosztują tylko... ok. 4.000 zł.. O tym w reportażu Sławy Skibińskiej-Dmitruk, w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
123