Wtorek, 31 marca 2020 r.   Imieniny: Beniamina, Dobromierza, Leonard
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » Archiwum audycji » 2013
2016-03-10, 21:00 Adam Droździk

Październik

Audycja z 31 października - "Paraliżująca reforma"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.10.2013
Ktoś złośliwie mógłby powiedzieć, że to paraliżująca reforma. Mowa o reorganizacji małych sądów. Wielu sędziów przeniesionych do wydziałów zamiejscowych powstrzymuje się od orzekania ponieważ Sąd Najwyższy uznał, że w czasie wprowadzania tak zwanej reformy Jarosława Gowina popełniono błąd. Najgorsze jednak dopiero może nastąpić. Jeśli Sąd Najwyższy w pełnym składzie podtrzyma wcześniejszą wykładnię trzeba będzie powtórzyć tysiące postępowań. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 30 października - "Macewy czy cegły?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.10.2013
W Inowrocławiu wciąż można odnależć fragmenty płyt nagrobnych z żydowskiego cmentarza, użyte przez Niemców jako materiał budowlany. Proceder bezczeszczenia macew był jeszcze kontynuowany, choć nie w takiej skali, w Polsce Ludowej. Od kilku lat inowrocławscy archeolodzy wydobywają stare macewy z chodników, placów czy ogrodzeń. A jak jest w innych miastach naszego regionu? O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Żaneta Walentyn.

Audycja z 29 października - "Za duże ryzyko?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.10.2013
Czy władze gminy nie dość skutecznie walczą z uciążliwym - zdaniem mieszkańców, składem węgla? Dziś powracamy do ostrego konfliktu w Białych Błotach. Mieszkańcy od miesięcy skarżą się na skład, który ma ich zasypywać węglowym pyłem. Wójt gminy Białe Błota wydała decyzję o wstrzymaniu użytkowania terenu przez spółkę, ale sprawa utknęła w sądach. Czy można było tego uniknąć? . O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 25 października - "Przebudowa przebudowy"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.10.2013
Najpierw był projekt, potem wielomilionowa inwestycja. Efekt wzbudził jednak sporo kontrowersji. Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Magnuszewskiej w Bydgoszczy, zamiast ułtawić życie kierowcom mocno je utrudniła. Efekt? Dopiero co przebudowany układ drogowy będzie musiał być częściowo zmieniony. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 24 października - "Uziemieni"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.10.2013
Szkoła Podstawowa w Czernikowie jest wciąż remontowana, mimo, że roboty powinny zostać ukończone 20 sierpnia. To duża niedgodność dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Władz gminy nie mogą rozwiązać umowy z firmą, która nie dotrzymuje terminów, bo zabrania im tego ustawa o zamówieniach publicznych. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Żaneta Walentyn.

Audycja z 23 października - "Pomnik niepamięci"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.10.2013
W gminie Skrwilno stoi tajemniczy pomnik poświęcony "Poległym za ojczyznę", jak głosi treść napisu. Dlaczego tajemniczy - bo prócz nazwisk poległych i daty ich śmierci (1947 r.) nie zawiera innych informacji. Można zatem zapytać - kto w tym miejscu poległ za ojczyznę: żołnierze wyklęci czy tzw. utrwalacze nowej władzy? W audycji "Bliżej życia" przedstawiliśmy reportaż Żanety Walentyn.

Audycja z 22 października - "Niemoc"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.10.2013
Wykryto zanieczyszczenie powietrza, ale wynik monitoringu na niewiele się zdaje. Nie ma instytucji, która stwierdziłaby ewentualne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Do tego urzędnik popełnia błąd, który załatwienie sprawy oddala w czasie. Konflikt wokół składu węgla w Białych Błotach doskonale pokazuje w jak niedoskonałej rzeczywistości żyjemy. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 21 października - "Podwyżka"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.10.2013
Czy przychodni "Nad Wisłą" w Starym Fordonie w Bydgoszczy grozi likwidacja? Niepokojące informacje na temat kondycji finansowej placówki przesyłają państwo do nas od kilku dni. Dziś sprawdzamy jaka przyszłość czeka przychodnię. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

"Zapal znicz pamięci" 14-18 października

"Zapal znicz pamięci" to wspólna akcja rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, z tych terenów, które w trakcie II wojny światowej zostały wcielone do III Rzeszy. Jej celem jest przypomnienie dramatycznych losów mieszkańców Pomorza, Kujaw, Wielkopolski czy Śląska, pozbawianych przez Niemców nawet tych praw, które mieli Polacy w Generalnej Guberni. Tematem przewodnim tegorocznej akcji są wysiedlenia. W audycji "Bliżej życia" wspomnienia ludzi i miejsc związanych z martyrologią mieszkańców Pomorza i Kujaw.

Audycja z 11 października - "10 zł."

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 11.10.2013
Reportaż Marcina Dolińskiego. Mieszkańcy jednej z grudziądzkich spółdzielni mieszkaniowych sami sprzątają klatki schodowe. Jednak teraz Spóldzielnia postanowiła zaproponawać swoim lokatorom opłatę w wysokości 10 zł. za wynajęcie firmy sprzątajacej. Opinie wśród mieszkańców sa podzielone. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza Żaneta Walentyn.
12