Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » Archiwum audycji » 2013
2016-03-10, 20:59 Adam Droździk

Wrzesień

Audycja z 30 września - "Bo ja nazywam się cichociemna"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.09.2013
W miniony piątek w Toruniu obchodzono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie tak rozbudowanego podziemia było ewenementem na skalę światową. Upamiętnianie bohaterów tamtych lat rozpoczęła w Toruniu między innymi generał Elżbieta Zawacka, jedyna kobieta wśród cichociemnych. W audycji "Bliżej życia" przypomnimy reportaż Żanety Walentyn, którego bohaterką jest słynna Zo. Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 27 września - "Śmieję się po polsku"

Zofia lubi Wrocław. Znów czuje się tu u siebie. Po ponad czterdziestu latach od opuszczenia Polski znów ma polskie obywatelstwo. Wyjeżdżała w 1968 roku z dokumentem podróży w jedną stronę. Była zła. Miała niewiele ponad dwadzieścia lat. Zostawiła rodziców i siostrę. Zamieszkała w Izraelu. Do Polski przyjechała w 2004 roku. Postanowiła tu wracać. Chciała znów mieć polskie obywatelstwo. Trwało to kilka lat. Nie było proste. Trzykrotnie jej odmawiano. Zofia nie lubi opowiadać o swojej przeszłości, chce opowiadać o chasydach. Odsyła do książki, którą o niej napisano. Jak opowiedzieć jej historię?

W audycji "Bliżej życia" zaprezentowaliśmy reportaż Magdaleny Skawińskiej, wyróżniony w czasie Międzynarodowego Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2013.

Audycja z 26 września - "Demokracja w działaniu"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.09.2013
Podpisy policzone i pozytywnie zweryfikowane. 17 listopada w Unisławiu mieszkańcy zdecydują o dalszych losach wójta Jakuba Danielewicza. Pod wnioskiem o referendum w sprawie jego odwołania podpisało się ponad 800 osób. Wójt wszystkie zarzuty odpiera. Jak twierdzi naraził się interesom pewnej grupy osób, stąd wniosek o referendum. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 25 września - "Mandat do wygaszenia"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.09.2013
Dziś pytamy o standardy w polityce i odpowiedzialność za słowo. Radni z Grudziądza wygasili mandat swojemu koledze, który w lutym został przyłapany na kierowaniu samochodem po pijanemu. Łukasz Mizera obiecał wówczas, że zrzeknie się wszystkich funkcji publicznych. Szybko okazało się, że zmienił zdanie. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 24 września - "Lech, Czech i...Rus - Czechosłowacja 68"

Polacy są dumni z historii swojego kraju. Są przekonani, że jest pisana tylko złotymi literami. Nie chcą pamiętać, że całkiem niedawno był rok 1968. Właśnie mija 45. rocznica wydarzeń, o których Czesi i Słowacy chcieliby zapomnieć, a Polacy na zawsze wymazać z kronik. Europa wie, że 21.08.1968 wojska Układu Warszawskiego dokonały interwencji w Czechosłowacji, lecz szczegóły wydarzeń pozostały za Żelazną Kurtyną. Co naprawdę działo się wówczas w sercu Europy?

"Lech, Czech i...Rus - Czechosłowacja 68" - Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska. Audycja otrzymała wyróżnienie na organizowanym przez Polskie Radio PiK Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2013.

Audycja z 23 września - "Bezprecedensowy walkower"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.09.2013
Rozgoryczenie kibiców, fala krytki i groźba poważnych konsekwencji, z degradacją włącznie. Wydarzenie bez precedensu - żużlowcy toruńskiego Unibaxu oddali walkowerem ostatni mecz finału drużynowych mistrzostw Polski. Po sobotniej kontuzji Tomasza Golloba i wcześniejszej Chrisa Holdera zespół był poważnie osłabiony, ale czy to usprawiedliwia oddanie meczu?. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 19 września - "Brak empatii?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.09.2013
Dopiero po drugim incydencie dyrekcja bydgoskiego pogotowia ratunkowego przerwała współpracę z lekarką, której decyzje w ostatnim czasie budziły wątpliwości. W maju anestezjolog stwierdziła zgon żyjącej kobiety, pod koniec sierpnia miała nie udzielić pomocy chorej na raka pacjentce.

Audycja z 18 września - "Czarne Białe-Błota"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.09.2013
Mieszkańcy podbydgoskich Białych Błot skarżą się na uciążliwą działalność składu węgla. Urzędnicze i sądowe procedury trwają, a zdesperowani mieszkańcy zablokowali w Białych Błotach trasę do Poznania. Liczyli, że ich protest doprowadzi do szybkiego zakończenia konfliktu.

Audycja z 17 września - "Dzieci się nie chowa"

Badania pokazują, że obecnie jedno na sto dzieci rodzi się z autyzmem. Jak wygląda ta choroba na co dzień? Tego nie wiedzą nawet terapeuci, mimo że poświęcają swojej pracy wiele czasu. Ale są jeszcze ojcowie i matki dzieci autystycznych, którzy znają każde zachowanie, każdą reakcję i każdy problem malucha. Taką mamą jest Sylwia. Siedmioletnim Jasiem zajmuje się na pełny etat. Każdy jej dzień jest doskonale zaplanowany i podporządkowany synkowi. To zupełnie inne życie, ale przecież "inne" nie oznacza "gorsze". Autyzm ma różne oblicza, to jedno z nich.

Reportaż Kamili Perki z Polskiego Radia Łódź - wyróżniony przez jury Międzynarodowego Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2013.

Audycja z 16 września - "Zapobiegliwy wójt" - c.d.

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 16.09.2013
Najwcześniej pod koniec września będzie wiadomo czy świecka prokuratura rozpocznie śledztwo w sprawie wójta Dragacza. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Lorenca złożyła grupa radnych. Trwają czynności sprawdzające. Poszło o sieci kanalizacyjną i wodociągową, które w ramach unijnych projektów zostały doprowadzone między innymi do pola wójta. Wójt sprawy nie komentuje. Jego działanie nie wszyscy krytykują.
12