Czwartek, 26 listopada 2020 r.   Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2017
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-01-06, 14:02 Adam Droździk

Październik

Audycja z 31 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 31.10.2017
Czy ponad stuletnie kasztanowce znikną z Placu Kościeleckich w Bydgoszczy? Wniosek o wycięcie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożyły władze miasta. W miejsce starych chcą posadzić nowe. Wniosek nie wszystkim się podoba. Są opinie, że miasto powinno za wszelką cenę ocalić wiekowe drzewa. W tej sprawie powstało kilka ekspertyz. Wnioski z nich płynące różnią się od siebie. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 30 października 2017 - "Szatan z Dworcowej"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.10.2017
Mieszkańcy śródmieścia w Bydgoszczy narzekają na brak poczucia bezpieczeństwa, nocne hałasy i pijanych klientów sklepów monopolowych. Sprawdziliśmy. Nasz reporter Andrzej Krystek miał okazję spotkać tzw. szatana z Dworcowej. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 27 października 2017 -"300 stron"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 27.10.2017
O tym, że w Polsce zainstalowano zbyt wiele ekranów akustycznych, wie niemal każdy mieszkaniec naszego kraju. Anegdoty o ekranach odgradzających od hałasu sarny i zające są tak powszechne, ze przestały już śmieszyć. My jednak znaleźliśmy rodziny, które czekają na postawienie takich ekranów już od ośmiu lat. Okazuję się bowiem, ze w ich przypadku procedura jest tak skomplikowana, że o zgodę na postawienie takiego ekranu trzeba pytać spadkobierców lub kuratorów osób zmarłych wiele lat temu. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 26 października 2017 - "Pytania o sumienie"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 26.10.2017
"Farmaceuci mają prawo stosować klauzulę sumienia gdy nie chcą sprzedawać na przykład środków antykoncepcyjnych" - uważają organizacje wspierające katolickich aptekarzy. W internecie zebrano już ponad 16 tysięcy podpisów pod petycją w tej sprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich z kolei uważa, że farmaceuci nie mogą stosować klauzuli, bo nie ma jej zapisanej w prawie farmaceutycznym. Projekt ustawy trafił do Sejmu. Co na to politycy? Czy należałoby zmienić ustawę? O tym w audycji Michała Słobodziana.

Audycja z 25 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.10.2017
"Stop fermom drobiu!" - cd. Mieszkańcy gminy Dobrcz z nadzieją przyjęli decyzję SKO potwierdzającą odwołanie przez wójta swojej decyzji w sprawie lokalizacji kurników. Jednak pojawił się nowy podmiot w tej sprawie, a mianowicie Krajowy Związek Producentów, który wspiera inwestora. Sprawa trafiła do wojewody kujawsko-pomorskiego. Co dalej? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 24 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.10.2017
Co piąte dziecko nie przeszło obowiązkowych szczepień - wynika z danych Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włocławku. Tymczasem lekarze alarmują: brak szczepień może spowodować nawrót groźnych chorób. W Polsce liczba nieszczepionych dzieci rośnie z roku na rok. Pojawiają się postulaty, by to rodzice decydowali o tym czy szczepić dzieci. Obecnie za brak szczepienia grożą kary. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.10.2017
Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje w "obronie autonomii zawodu nauczyciela". Jak czytamy pod protestem - jest przeciwko zmianom łączącym awans zawodowy nauczycieli z oceną moralności. Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, że nauczyciele nie maja powodów do obaw, a projekt będzie jeszcze konsultowany. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 20 października 2017 - "T-4"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 20.10.2017
W ramach akcji "Zapal znicz pamięci", przypominamy postać dr Józefa Bednarza nazywanego "Pomorskim Korczakiem" - lekarza psychiatry, będącego w latach 1932–1939 dyrektorem Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu. Dr Józef Bednarz został zamordowany w Mniszku przez niemieckich okupantów wraz ze swoimi pacjentami jesienią 1939. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 19 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 19.10.2017
W ramach akcji "Zapal znicz pamięci", 22 października w powiecie aleksandrowskim odbędzie się "Bieg pamięci". Trasa będzie wiodła przez miejsca naznaczone krwią Polaków, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Mimo, że minęło tyle czasu, wydarzenia te nie są dobrze poznane. W lasach niedaleko Odoliona zginęło prawdopodobnie około 300 osób, a tylko 13 znamy z nazwiska. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 października 2017

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.10.2017
W ramach akcji "Zapal znicz pamięci" przypominamy wydarzenia z historii II wojny światowej, nad którymi trzeba wzniecać płomyki wskazujące miejsca i fakty, o których nie możemy zapomnieć. W 1939 roku na terenie koszar przy ul. Gdańskiej 147 w Bydgoszczy okupanci zorganizowali prowizoryczny obóz dla internowanych, w których umieszczano aresztowanych w trakcie "akcji oczyszczających" mieszkańców Bydgoszczy. Ocenia się, że w samym tylko wrześniu 1939 na terenie "Internierungslager" uwięziono około 3500 osób. Warunki bytowe więzionych na terenie koszar były fatalne, a obozowi strażnicy traktowali więźniów z wielką brutalnością. O koszmarze jaki przeżyli bydgoszczanie w 1939 roku w obozie przy ul. Gdańskiej 147 w audycji Żanety Walentym, z cyklu "Bliżej życia".
123