Czwartek, 01 października 2020 r.   Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2016
Ogłoszenie własne nadawcy
2017-01-17, 08:10 Adam Droździk

Listopad

Audycja z 30 listopada 2016

Żyjemy w dzielnicy zapomnianej przez władze Bydgoszczy - narzekają mieszkańcy bydgoskiego Łęgnowa. Fot. Henryk Żyłkowski
Żyjemy w dzielnicy zapomnianej przez władze Bydgoszczy - narzekają mieszkańcy bydgoskiego Łęgnowa. Fot. Henryk Żyłkowski
Żyjemy w dzielnicy zapomnianej przez władze Bydgoszczy - narzekają mieszkańcy bydgoskiego Łęgnowa. Od wielu lat nie było tu żadnej inwestycji - twierdzą. Kiedy władze Bydgoszczy wyznaczały dzielnice do rewitalizacji, mieszkańcy mieli nadzieję, że tym razem poprawi się komfort ich życia. Jednak i tym razem nie udało się zdobyć funduszy. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 30.11.2016

Audycja z 29 listopada 2016 - "Inny świat"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 29.11.2016
Kto mieszka na działkach? Wydawałoby się, że osoby ubogie i bezdomne. Tymczasem w jednym z bydgoskich rodzinnych ogrodów działkowych stoją duże murowane całoroczne domy, a obok niewielkie drewniane chatki wypoczynkowe. Bohaterka reportażu mieszka na działce odziedziczonej po ojcu już 15 lat. Żyje z tego, co znajdzie przed marketami. Jej sąsiedzi chcą, by opuściła ich mały "zielony" świat". O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 28 listopada 2016 - Droga pożyczka"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 28.11.2016
Kilka dni temu toruńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który miał oszukać w całej Polsce ponad 3 tysiące osób. Jego firma udzielała pożyczek i oszukiwała na pobieraniu tzw. opłaty przygotowawczej, która nie była zwracana mimo nieudzielenia pożyczki. Pokrzywdzeni mieli zostać oszukani na łączną kwotę ponad 800 tysięcy złotych. Mężczyzna wcześniej był już karany za oszustwa. Czy prawo wystarczająco chroni obywateli przed tego typu oszustwami? O tym w reportażu Michała Zaręby i Adriany Andrzejewskiej, w audycji "Bliżej życia".

Audycja z 25 listopada 2016 - "Na spółkę"

Czy w 21 wieku w Polsce można żyć bez bieżącej wody? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy w 21 wieku w Polsce można żyć bez bieżącej wody? Fot. Henryk Żyłkowski
Czy w 21 wieku w Polsce można żyć bez bieżącej wody? Można by rzec, że odpowiedzi na to pytanie szuka pewna rodzina z Tryszczyna koło Bydgoszczy. W wyniku konfliktu sąsiedzkiego zostali odcięci od wspólnego ujęcia wody. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 25.11.2016

Audycja z 24 listopada 2016

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 24.11.2016
Czy w Lipinkach w gminie Koronowo powstanie wielka chlewnia na 10 tysięcy świń? Mieszkańcy Lipinek i oddalonego o 2 km Koronowa obawiają się szkodliwego wpływu tak wielkiej chlewni na środowisko, zwłaszcza że co roku pobliski Zalew Koronowski ściąga w porze wiosenno-letniej tysiące turystów. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 23 listopada 2016 - "Niedokończona historia"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 23.11.2016
Pani Chava Nassimov, uratowana przez polską rodzinę, poszukuje potomków Bronisławy i Wawrzyńca Walczaków. Czy po kilkudziesięciu latach uda jej się ich odnaleźć? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 22 listopada 2016 - "TIR-y między domami"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 22.11.2016
Mieszkańcy Lubicza Dolnego pod Toruniem nie chcą, by przez wieś jeździły ciężarówki TIR do strefy przemysłowej w Małgorzatowie. Nie rozumieją, dlaczego gmina - godząc się przed laty na jej powstanie - nie zadbała o dojazdy. Ruch ciężarówek odbywał się do niedawna ulicą Dworcową, wpływając na degradację domów i przeszkadzając mieszkańcom. Teraz przeniósł się na sąsiednią ulicę Różaną, gdzie nie ma nawet chodnika. Wójt zapewnia, że to tymczasowa sytuacja, ale mieszkańcy w to nie wierzą. Jak mówią - takie same zapewnienia słyszeli 15 lat temu, kiedy ciężarówki pojawiły się na ulicy Dworcowej. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu 'Bliżej życia".

Audycja z 21 listopada 2016 - "Sting dla wybranych"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 21.11.2016
Nie milkną echa kontrowersji po ogłoszeniu informacji, że 8 grudnia w Toruniu wystąpi Sting. Samorząd województwa i miasto dopłacą do wydarzenia po 250 tysięcy złotych. Nie będzie to jednak zwykły koncert, a specjalna telewizyjna gala. Nie będzie biletów, a zaproszenia. Kim będą wybrańcy, którzy zobaczą Stinga na żywo? O tym w materiale Moniki Kaczyńskiej w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 18 listopada 2016 - "Bydgoski listopad"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 18.11.2016
18 listopada mija 60. rocznica zniszczenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego w Bydgoszczy. Tego dnia w 1956 roku doszło do wybuchu społecznego. Głównie młodzi bydgoszczanie zaatakowali posterunek milicji, a następnie zniszczyli stację zagłuszającą polskojęzyczne programy - m. in. Radio Wolna Europa. Wspomnimy te wydarzenia i pytamy, czy uczestnicy tych wydarzeń - skazani przed laty - zostaną zrehabilitowani. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".

Audycja z 17 listopada 2016 - "Honorowy czy niehonorowy obywatel?"

Polskie Radio PiK - Bliżej życia z 17.11.2016
W Toruniu trwa zbiórka podpisów pod apelem, by pozbawić Michała Rolę-Żymierskiego honorowego obywatelstwa miasta. Tytuł został jemu nadany w 1945 roku. Marszałek służył w legionach Piłsudskiego i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Jednak zdaniem historyków jego późniejsze czyny (był m.in. agentem sowieckiego wywiadu) sprawiły, że nie powinien szczycić się mianem honorowego obywatela. Czy Rola-Żymierski zostanie pozbawiony tytułu? Tak stało się kilka lat temu we Włocławku. Czy tym śladem pójdzie Toruń? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
123