Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Wieczór z reportażem » Wieczór z reportażem
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-04, 00:26 Adam Droździk

Marzec

27 marca 2019

Wojenna historia Waltera Edwarda Smitha w audycji Adriany Andrzejewskiej. Fot. nadesłane
Wojenna historia Waltera Edwarda Smitha w audycji Adriany Andrzejewskiej. Fot. nadesłane
"Walczę w powstaniu warszawskim, mam się dobrze" - mniej więcej tak brzmiała wiadomość, którą przekazał do rodziny Australijczyk Wally - żołnierz łączności. Pojawiła się w artykule w brytyjskich mediach. Wojenna historia Waltera Edwarda Smitha, to gotowy scenariusz na film. Można w niej znaleźć również wątek toruński. To w tym mieście Wally był przetrzymywany jako jeniec, ale... uciekł. Nie pierwszy zresztą raz.

Do wysłuchania audycji zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 27.03,2019

20 marca 2019

Z okienka domu w Lipnie spogląda na nas Apolonia Chałupiec, czyli Pola Negri. Fot. archiwum PR PiK
Z okienka domu w Lipnie spogląda na nas Apolonia Chałupiec, czyli Pola Negri. Fot. archiwum PR PiK
Na spacery wybierała się z tygrysem. Jako pierwsza zaczęła malować paznokcie na czerwono. Na trumnę z ciałem Rudolfa Valentino rzucała się... dwukrotnie. Do historii przeszła jednak przede wszystkim jako jedna z największych gwiazd kina niemego. W "Wieczorze z reportażem" zabrzmiała opowieść o urodzonej w Lipnie Poli Negri.

Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 20.03.2019

13 marca 2019

W audycji Żanety zaprezentowany został dokument przedstawiający upadek toruńskiej firmy Metron. Spółka pracownicza, która ukonstytuowała się na bazie państwowego zakładu Metron w 2001 roku, już od początku borykała się z problemami finansowymi. Już w 2007 roku pracownicy strajkowali z powodu nieotrzymywania pensji. Potem nie było lepiej. Teraz jednak, po odzyskaniu przez Skarb Państwa maszyn, budynków i gruntów, pracownicy firmy Metron znów protestują. Tym razem żądają reaktywacji zadłużonego na 150 mln złotych zakładu.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 13.03.2019

6 marca 2019

Fot. Adriana Andrzejewska
Fot. Adriana Andrzejewska
Po jednej stronie Krzyżacy, po drugiej Bose Antki. Przez wiele lat Golub i Dobrzyń oddzielała nie tylko Drwęca, ale i ogromne różnice kulturowe. Miasta były w innych zaborach i inaczej się rozwijały. Mieszkańcy nie pałali do siebie sympatią. Czy po kilkudziesięciu latach od połączenia różnice nadal są odczuwalne? Zaprasza Adriana Andrzejewska.
Polskie Radio PiK - Wieczór z reportażem z 6.03.2019