Przełom w negocjacjach nt. wojny w Ukrainie? Ukraiński polityk mówi o ważnym porozumieniu z USA
Ukraina i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie brzmienia kluczowych punktów umowy o zakończeniu wojny. Taką informację przekazał szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rustam Umierow.
– Teraz liczymy na wsparcie naszych europejskich partnerów w dalszych krokach – poinformował Umierow. Dodał, że powinno dojść do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem. Mają wtedy zostać ustalone kolejne etapy pracy nad ostateczną wersją porozumienia pokojowego.
Z przecieków prasowych wynika, że z projektu dokumentu usunięto zapisy dotyczące redukcji ukraińskiej armii i amnestii dla Rosji za popełniony zbrodnie wojenne.
Na razie nie wiadomo, co na to Rosja. Wcześniej Dmitrij Pieskow powiedział, iż plan Donalda Trumpa jest dobrą podstawą do prac nad porozumieniem pokojowym, a kremlowski doradca Jurij Uszakow skrytykował europejską wersję dokumentu, nazywając ją niekonstruktywną.
Najistotniejszą kwestią dla Ukraińców jest przynależność okupowanych przez Rosję ziem. Według rosyjskiego publicysty niezależnego z Nowej Gazety Europa Kiriła Martynowa ta kwestia na razie nie jest publicznie podnoszona.
Sami Ukraińcy, choć liczą na koniec wojny, są sceptycznie nastawieni. Obawiają się, że reżim Putina będzie torpedował negocjacje.
A jeśli chodzi o kolejne raporty z wojny, Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak. wykorzystując dwadzieścia dwie rakiety i czterysta sześćdziesiąt dronów. Najbardziej ucierpiała stolica i obwód odeski. Są zabici i ranni cywile. Rosyjskie drony wleciały też na terytorium państw sąsiednich. Ukraińcy także przeprowadzili ofensywną operację, rakietami niszcząc infrastrukturę przetwórstwa ropy naftowej i obiekty służące rosyjskim wojskom.