Mare Polonorum: najbardziej urokliwe jezioro w Kujawsko-Pomorskiem
Tym razem w naszym „Wakacyjnym przewodniku po regionie" zaglądamy na teren Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Co warto tam zobaczyć? Sprawdźcie z nami.
Park obejmuje jezioro Gopło – jedno z największych jezior w kraju – oraz przylegające do niego tereny, bogate w roślinność, ptactwo i unikalne walory krajobrazowe. To idealne miejsce dla miłośników natury, ciszy i pieszych wędrówek.
- To najbardziej urokliwe jezioro naszego województwa. Urok Gopła polega na tym, że jest tutaj wiele zatok, bagien, nieużytków, które powodują, że swoje miejsce do życia znajduje wiele ptaków - opowiada Andrzej Sieradzki, dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. - Ma 25 km długości. Jest jeziorem polodowcowym, rynnowym. Jego średnia głębokość wynosi 3,6 metra, ale w najgłębszych miejscach dochodzi nawet do 17 metrów.
Gdybyśmy chcieli przejść je pieszo naokoło po linii brzegowej, to musielibyśmy pokonać ok. 90 km. Jeszcze 200 lat temu jezioro było o wiele większe. Dlatego też m.in. kronikarz Jan Długosz określił je jako Polskie Morze - Mare Polonorum.
Jednym z najbardziej malowniczych zakątków parku jest półwysep Potrzymiech, który głęboko wcina się w wody Gopła. Półwysep przyciąga nie tylko turystów, ale i fotografów, ornitologów oraz osoby poszukujące wytchnienia od miejskiego zgiełku.
Nadgoplański Park Tysiąclecia ma również znaczenie historyczne – okolice Gopła były zamieszkane już w czasach pierwszych Piastów. To miejsce, gdzie przyroda i historia łączą się w harmonijną całość.
Cała rozmowa o urokach i atrakcjach tego miejsca poniżej.
- Więcej propozycji z naszego „Wakacyjnego przewodnika po regionie" znajdziecie TUTAJ.