Sobota, 10 grudnia 2022 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2022-09-22, 06:05 Marcin Kupczyk

Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Grzywaczewski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach Rosjan na Ukrainie i o konieczności pomocy Ukraińcom.

Marcin Kupczyk: Przed Panem kolejna już w trakcie tej wojny wyprawa na Ukrainę. Dokąd Pan zmierza tym razem?
Tomasz Grzywaczewski: Wspólnie z moją ekipą telewizyjną planuję jechać do Charkowa, a stamtąd dalej w głąb terenów wyzwolonych. Nie możemy jeszcze w tym momencie określić dokładnie, gdzie uda nam się dotrzeć część miejsc jest cały czas zamknięta dla dziennikarzy. Ale spróbujemy oczywiście znaleźć się między innymi tam, gdzie ukraińscy wojskowi, ale również prokuratorzy i śledczy odkrywają kolejne dowody masowych zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. W drugim etapie podróży jeżeli będzie taka możliwość pojedziemy również w okolice frontu południowego, do miasta Krzywy Róg i potencjalnie również na Chersońszczyznę, ale tak naprawdę trasę naszej podróży będzie wyznaczała dynamika wydarzeń na froncie, bo sytuacja szczególnie w ostatnich dwóch, trzech tygodniach zmienia się z dnia na dzień.

Znów jesteśmy świadkami odkrywania kolejnych dowodów na zbrodnie wojenne i przestępstwa Rosjan w miejscach wyzwalanych przez Ukraińców. To budzi grozę.
– Jeszcze w czerwcu jeździłem po Ukrainie realizując film dokumentalny pt. „Ukraina, raport z miejsca zbrodni”, gdzie pokazywaliśmy miejsca, w których Rosjanie tych zbrodni dokonywali. Byliśmy wtedy m.in. w okolicach Czernichowa, na południu – pod miastem Zaporoże, a także w okolicach Chersońszczyzny. Już wtedy było niestety jasne, że to, co zobaczyliśmy – czy to pod Kijowem, w Buczy, w Irpieniu, czy właśnie pod Czernichowem to dopiero wierzchołek góry lodowej. Że te zbrodnie są na masową skalę popełniane cały czas na terenach zajmowanych przez Rosjan. Rozmawiając z ludźmi, którym udało się uciec spod rosyjskiej okupacji na południu kraju – czy to z okolic Mariupola, czy właśnie Chersonia – wiedzieliśmy, że ludzie są porywani z ulic, znikają, że istnieją katownie, gdzie ludzie są torturowani. Każdy dzień trwania tej wojny to nie tylko walki na froncie, nie tylko strzały w infrastrukturę cywilną, które same w sobie są już zbrodnią na ludzkości. To jest cierpienie setek tysięcy Ukraińców, którzy pozostali pod okupacją w tej barbarzyńskiej, nieludzkiej niewoli. Każdy dzień więcej tej wojny, każdy dzień zwłoki – choćby opóźnienia w dostarczaniu Ukrainie sprzętu wojskowego – to jeden dzień więcej mordów, jeden dzień więcej dla Rosjan, aby dokonywali tych zbrodni i pastwili się nad ludnością ukraińską. Dzisiaj Rosja toczy wojnę nie tylko z armią ukraińską, ale przede wszystkim z narodem ukraińskim. To jest wojna totalna, której celem jest zastraszenie i zniszczenie Ukraińców.

Mija siódmy miesiąc tej wojny, tymczasem ostatnie dni przyniosły wiadomości o dość udanej ofensywie wojsk Ukrainy, które odzyskują kolejne swoje tereny. To w zalewie złych wiadomości przynajmniej jedna dobra.
– Ofensywa okazała się sukcesem, którego chyba nikt się nie spodziewał. Nawet źródła w amerykańskiej administracji przyznały, że nie spodziewano się aż tak błyskawicznych postępów. Ofensywa została doskonale przygotowana. Udało się odciągnąć uwagę Rosjan, którzy przerzucili część ludzi z rejonu Charkowa na południe osłabiając tam stacjonujące jednostki. I okazało się, że Ukraińcy główny impet wydarzenia wyprowadzili nie w stronę Chersonia, ale właśnie w okolice Charkowa, wyzwalając właściwie obwód charkowski absolutnie spektakularną ofensywą. Rosjanie zostali całkowicie zaskoczeni, wycofywali się w popłochu. To największa klęska Rosjan od przynajmniej bitwy o Kijów, a być może nawet od początku tej wojny. Pokazała ona, że armia rosyjska – druga największa armia świata, której cały świat się bał – jest w dużej mierze wydmuszką, kolosem na glinianych nogach – armią źle zaopatrzoną, źle zarządzaną, pozbawioną rozpoznania, której jedynym atutem jest barbarzyńska siła. Okazuje się, że Rosjanie potrafią mordować cywili, ale nie potrafią walczyć z żołnierzami. To w czym armia rosyjska rzeczywiście jest dobra to strzelanie w tył głowy, gwałcenie kobiet czy gwałcenie dzieci. Gdy przychodzi do starcia na polu bitwy okazuje się, że rosyjscy żołnierze uciekają po popłochu (...).

Zobacz także

2022-11-11, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o wydarzeniach sprzed 104 lat. Michał… » więcej 2022-11-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowa dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o kujawsko-pomorskiej gęsinie i o obchodach Narodowego… » więcej 2022-11-09, godz. 06:45 Teresa Wargocka Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy o tarczy antyinflacyjnej i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej… » więcej 2022-11-08, godz. 06:45 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL – Koalicja Polska). Rozmawialiśmy o sytuacji na rynkach energetycznym i żywnościowym. Michał… » więcej 2022-11-07, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Dyskutowaliśmy między innymi o możliwościach, jakie daje rolnikom… » więcej 2022-11-04, godz. 06:45 Daniel Czyżewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.pl, a jej tematem była budowa elektrowni atomowych w Polsce. Marcin Kupczyk: Zacznijmy… » więcej 2022-11-03, godz. 06:00 Tomasz Lenz Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Lenz (Platforma Obywatelska). Rozmawialiśmy między innymi o sytuacji na rynku żywności w kontekście wojny na… » więcej 2022-11-02, godz. 06:45 Krzysztof Ciecióra Gościem „Rozmowy Dnia” był podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Ciecióra. Rozmawialiśmy między innymi o sytuacji żywnościowej… » więcej 2022-11-01, godz. 06:45 Rozmowa dnia Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. prof. Piotr Roszak z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o religijnym i społecznym znaczeniu świąt 1 i 2 listopada. Michał… » więcej 2022-10-31, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy dnia” był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a porozmawialiśmy między innymi o energii jądrowej i budowie elektrowni jądrowych… » więcej
12345