Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Deweloper
2021-11-23, 06:00 Magdalena Gill

Agnieszka Bryc

Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Agnieszka Bryc
Gościem Rozmowy Dnia PR PiK była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. A jej tematem sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy oraz doniesienia o gromadzeniu sił Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.

Marcin Kupczyk: Powiało optymizmem, gdy usłyszeliśmy o tym, że niektóre kraje przestały wozić swoimi liniami lotniczymi kolejnych migrantów na Białoruś. Do tego jeszcze informacja o tym, że Straż Graniczna planuje deportować około 20 osób w tym tygodniu, i że planuję przeprowadzać kolejne loty czarterowe. Czy to jest rzeczywiście jakaś nadzieja na osłabienie kryzysu.

Agnieszka Bryc: To wcale nie jest tak, że kryzys się zakończył, i że możemy zapomnieć o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej. Jeżeli faktycznie wieje optymizmem to bardzo krótkoterminowym. Nazwijmy to: pauzą taktyczną, bo to znacznie bardziej odpowiada ocenie sytuacji. Kryzys ten będzie eksploatowany w perspektywie bardziej długofalowej, a jeżeli będzie dochodziło, tak jak obecnie, do pewnych takich oznak nadziei czy deeskalacji, to na pewno służy to konkretnemu celowi, żeby Łukaszenka wykazał się przed stroną zachodnią jako ten, który realizuje porozumienie, o którym sam mówił, a teraz tak naprawdę piłka, w jego ocenie, powinno być po stronie europejskiej.

Niektórzy zachodni politycy zaczęli rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką, który nie jest - przypomnijmy naszym Słuchaczom - uznawany za prezydenta po sfałszowanych wyborach, a teraz dostrzeżono jego istnienie i niektórzy podjęli dialog. Pytanie czy to dobrze, czy to źle?

To nie jest jednoznaczne. Polityka, a konkretnie dyplomacja kieruje się zasadą, że rozmawiać należy ze wszystkimi, nawet, a tym bardziej, z tymi problematycznymi partnerami. My popadliśmy w swego rodzaju pułapkę, my, jako Europa, jako Zachód, ponieważ od roku, tak jak wspomniał pan redaktor, nie uznajemy Łukaszenki jako prezydenta, a z drugiej strony to Łukaszenka i jego reżim stworzyli taki problem na granicy, którego rozwiązanie tak naprawdę zależy od tego, czy podejmiemy dialog z Łukaszenką, czy nie. Dylemat jest taki: albo trwamy przy nieuznawaniu Łukaszenki, czyli kierujemy się wartościami, albo kierujemy się kwestiami bezpieczeństwa i podejmujemy dialog z liderem, którego nie uznajemy w sposób prawny. Konsekwencją są oceny tego, czy słusznie, że Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, czy też nie. Czy to było ponad głowami Polski i Polaków, czy też nie. Natomiast to są kwestie wtórne.

Zachód jest winien, bo nie przyjmuje migrantów - taką narrację przyjął Łukaszenka. A może trzeba, jak chcą niektórzy, w skrajnych oczywiście przypadkach otworzyć szeroko bramę i wpuścić.

Łukaszenka opowiedział całemu światu, że porozumiał się z Angelą Merkel, że ta pozwoli na korytarz humanitarny, czyli przyjmie 2000 uchodźców, natomiast skarżył się w wypowiedziach medialnych, że Europa, konkretnie Angela Merkel obiecała, ale, de facto, obiecała mu nie przyjęcie 2000 migrantów, tylko rozpatrzenie sprawy na poziomie Unii Europejskiej, czego nie robi. Tutaj idzie Aleksander Łukaszenka krok dalej i mówi, że w takim razie to, my, jako Białoruś zajmiemy się tym problemem, bo czekać nie ma na co. Przejmuje pałeczką mówiąc, że to jest bardzo wyraźny sygnał dla nas, dla strony Europejskiej, że nam, czyli Białorusi, w tej cytuję Łukaszenkę, „Nie pozostaje nic innego, jak zrobić wszystko, żeby spełnić życzenie tych ludzi", w domyśle migrantów, i pozwolić im przedostać się do Europy, bo chodzi przede wszystkim połączenie rodzin - tak brzmi białoruska narracja (...).

Zobacz także

2022-03-25, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz poseł. Dyskutowaliśmy o czwartkowym szczycie NATO… » więcej 2022-03-24, godz. 06:43 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to: bezpieczeństwo żywnościowe Polski, patriotyzm… » więcej 2022-03-23, godz. 05:29 Waldemar Skrzypczak Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-03-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i reportażysta. A jej tematem niedawna wizyta dziennikarza na objętej wojną… » więcej 2022-03-21, godz. 03:05 Jakub Wiech Czy na stacjach benzynowych w najbliższym czasie będzie taniej i czy Polska powinna inwestować w rozwój energii atomowej? O tym rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem… » więcej 2022-03-18, godz. 06:00 bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Rozmawialiśmy o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz o problemach duszpasterskich związanych… » więcej 2022-03-17, godz. 04:14 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o koordynacji pomocy dla uchodźców w naszym regionie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-16, godz. 06:00 Marzena Machałek Gościem „Rozmowy Dnia” była wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Rozmawialiśmy o wizycie premierów w Kijowie i o edukacji dla uchodźców… » więcej 2022-03-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach… » więcej 2022-03-14, godz. 04:40 Marek Gralik Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim dla polskiego systemu oświaty jest przyjęcie… » więcej
34567