Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-11-18, 06:00 Magdalena Gill

Jacek Warczygłowa

Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Jacek Warczygłowa/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Jacek Warczygłowa
Gościem Rozmowy Dnia był Jacek Warczygłowa, współprzewodniczący Nowej Lewicy, która na niedawnym kongresie regionalnym powstała z połączenia SLD i Wiosny. A jej tematem były plany i program nowego ugrupowania.

Marcin Kupczyk: Panie przewodniczący, 6 listopada w Nakle odbył się Kujawsko-Pomorski Kongres Nowej Lewicy. Partia Nowa Lewica powstała w wyniku połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny. W czasie kongresu wybrano dwóch współprzewodniczących Nowej Lewicy w regionie, a zostali nimi Piotr Hemmerling - frakcja SLD i Jacek Warczygłowa – frakcja Wiosna, czyli właśnie pan. Może zacznijmy od tego, skąd taki podział na dwóch przewodniczących?

Jacek Warczygłowa: Jest to podział równy i sprawiedliwy, a wynika wprost ze statutu, który Nowa Lewica przyjęła. Wynika z niego, że władze krajowe oraz władze wojewódzkie, a także gdzieniegdzie władze powiatowe kształtowane są w sposób równoważny, czyli jest dwóch współprzewodniczących, którzy mają jednakową siłę, a dokumenty muszą podpisywać zgodnie, we dwóch – dla ich ważności. Poza tym, zarząd składa się po połowie z reprezentantów dwóch frakcji, tak samo kształtowane są odpowiednio rada krajowa, wojewódzka, czy rada powiatowa.

To wygląda mi na takie wyjście awaryjne. Niby jesteście połączeni, a jednak zachowują państwo własną tożsamość.

Nie jest to wyjście awaryjne, jest to świadomie podjęta przez obie partie decyzja, ponieważ chcieliśmy dać szansę wszystkim osobom, które chcą się zaangażować w działania z jednej i z drugiej frakcji. Wiadomo, że frakcje te różnią się zarówno liczbą swoich członków, jak i innymi zmiennymi: ich wiekiem, doświadczeniem. Chcieliśmy dać szansę także tym, którzy jeszcze nie mieli okazji do tej pory zaistnieć na scenie politycznej i pokazać swoich możliwości, żeby mogli być równorzędnie traktowani. Być może trochę uprzedziliśmy w ten sposób jakieś ewentualne przyszłe problemy, ale udało się to zrobić i dzięki temu jesteśmy przekonani, że ta nasza siła dwukrotnie wzrosła, a nie stała się podstawą jakichś awaryjnych wyjść, jak to pan raczył nazwać (...).

Zobacz także

2022-04-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i korespondent z Ukrainy. Głównymi tematami dyskusji były: sytuacja na Ukrainie i problem międzynarodowych… » więcej 2022-04-21, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o rozbudowie Szpitala Uniwersyteckiego im… » więcej 2022-04-20, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki – wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie. Magdalena… » więcej 2022-04-19, godz. 06:00 prof. Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL. Dyskutowaliśmy o rozpoczynającym się nowym rozdziale wojny rosyjsko-ukraińskiej i… » więcej 2022-04-18, godz. 06:41 Przemysław Przybylski Gościem Rozmowy Dnia w Wielkanocy Poniedziałek był dr Przemysław Przybylski, nauczyciel akademicki i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-04-15, godz. 03:03 ks. Mateusz Ziemlewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był ks. dr Mateusz Ziemlewski. O tradycjach Wielkiego Piątku i ich znaczeniu. Michał Jędryka: Do dzisiejszych modlitw wstawienniczych… » więcej 2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej
12345