Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-10-19, 06:45 Redakcja

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski/fot. archiwum
Marcin Sypniewski/fot. archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Ceny energii to temat coraz bardziej gorący i tym gorętszy, im bliżej jesteśmy zimy. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sejmie projekt ustawy o zakazie wyłączeń prądu zimą, a Konfederacja projekt ustawy o zwolnieniu energii elektrycznej z VAT-u. Gościem rozmowy dnia był bydgoski polityk Konfederacji Marcin Sypniewski.

Michał Jędryka: Ceny energii rosną - począwszy od cen paliw samochodowych, poprzez ceny gazu, skończywszy na cenach prądu. „Rzeczpospolita” dzisiaj opublikowała wyniki dosyć interesującego sondażu. Zadano w nim pytanie, kto ponosi największą odpowiedzialność za rosnące rachunki za energię. 63 proc. wskazało na rząd, a tylko 30 proc. na Unię Europejską. Uważa Pan, że większość odpowiadająca, że to rząd ma rację?
Marcin Sypniewski: Z pewnością rząd ma takie instrumenty, żeby zatrzymać wzrost cen, to właśnie proponuje Konfederacja. Wczoraj prezentowaliśmy ustawę, którą można nazwać „ustawą o obniżenie rachunków za prąd”. Przewiduje ona zwolnienie z VAT-u energii elektrycznej, dzięki czemu rachunki przestaną rosnąć, a niestety zapowiada się kolejny skok. Tak samo rząd ma instrumenty, żeby powstrzymać drożyznę na stacjach benzynowych, rosnące ceny paliw. Wystarczy zastosować to, co mówił prezes Kaczyński kilka lat temu - że można po prostu obniżyć akcyzę i wówczas ceny paliwa przestaną tak gwałtownie rosnąć. Natomiast Unia Europejska oczywiście też ponosi częściowo winę za rosnące ceny, gdyż skok na przykład cen prądu to jest między innymi wynik polityki klimatycznej Unii Europejskiej, na którą się niestety pochopnie zgodziliśmy i musimy walczyć o zmianę, rozciągnięcie w czasie przynajmniej, bo widzimy, że wychodzimy na tym bardzo źle…

… bo okazuje się że około 60 proc. ceny na przykład energii elektrycznej to są certyfikaty CO2.
- Tak, i my proponujemy to, co jest realne, co można zrobić w Polsce. Można jedną ustawą, tak naprawdę króciutkim przepisem spowodować, że obniżymy rachunki za prąd i zatrzymamy wzrost cen energii elektrycznej. Natomiast, żeby obniżka była jeszcze większa i ceny znowu gwałtownie nie rosły, potrzebna jest już interwencja rządu na szczeblu unijnym i walka, żeby koszty związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej były mniejsze i rozciągnięte w czasie. Tak naprawdę, żeby Polacy płacili mniej za prąd konieczna jest kombinacja dobrej woli rządu i silnych, twardych negocjacji z Unią Europejską.

Wróćmy do tego, co Pan powiedział o zmniejszaniu VAT-u. Łatwo się mówi, natomiast trudniej wykonać z punktu widzenia budżetowego, bo budżet trzeba czymś innym zbilansować.
- Trzeba sobie postawić pytanie, czy rząd jest od tego, żeby bronić budżetu, czy żeby bronić jednak interesów ludzi. Niestety prąd jest takim dobrem, za które płacą wszyscy. Każdy widzi na rachunkach, ile płacił w zeszłym roku, ile dwa lata temu, a ile płaci w tym roku. To jest rzeczywiście wzrost rzędu między 100 a 200 zł. Dla polskiej rodziny to jest bardzo dużo (...).

Zobacz także

2022-03-11, godz. 06:05 ks. Grzegorz Draus Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie. Rozmawialiśmy o sytuacji w mieście, a także o pomocy… » więcej 2022-03-10, godz. 04:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-09, godz. 06:00 Artur Dziambor Gościem Rozmowy Dnia był poseł Artur Dziambor, jeden z twórców nowej partii, która ma powstać w ramach Konfederacji. Magdalena Ogórek: Wczoraj gruchnęła… » więcej 2022-03-08, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Skupiliśmy się na temacie pomocy Ukrainie i uchodźcom, szczególnie… » więcej 2022-03-07, godz. 06:45 Piotr Grochmalski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prof. Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-04, godz. 06:00 płk Tomasz Gergelewicz Gościem Rozmowy Dnia był płk Tomasz Gergelewicz – ekspert Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o tym, czym jest dezinformacja i fake newsy, jakie… » więcej 2022-03-03, godz. 06:42 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński (Lewica) – przewodniczący sejmowej Podkomisji do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-03-02, godz. 06:00 Bogusław Pacek Gościem Rozmowy Dnia był generał dywizji w stanie spoczynku Bogusław Pacek, doradca NATO ds. reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy. Tematem wojna rosyjsko-ukraińska… » więcej 2022-03-01, godz. 06:42 Wojciech Polak W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” naszym gościem był historyk, szef Kolegium IPN, prof. Wojciech Polak. Rozmawialiśmy o tamtej historycznej… » więcej 2022-02-28, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba – politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wywiadzie skupiliśmy się, oczywiście, na temacie… » więcej
45678